Jump to content

Miqësia është magjike me ponin tim të vogël

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Miqësia është magjike me ponin tim të vogël
GjiniaAventurë
Fantazi
Komedi
Krijuar ngaLauren Faust
Regjia ngaJames Wootton
Jayson Thiessen
Jim Miller
Denny Lu
Tim Stuby
Mike Myhre
LuajnëTara Strong
Ashleigh Ball
Andrea Libman
Tabitha St. Germain
Cathy Weseluck
Nicole Oliver
Michelle Creber
Madeleine Peters
Claire Corlett
KompozitoriDaniel Ingram
ShtetiSHBA
Kanada
Gjuha në prodhimin origjinalAnglisht
Nr. i sezoneve9
Nr. i episodeve222
Prodhimi
Prodhuesit kryesorStephen Davis
Kirsten Newlands
Sarah Wall
Asaph Fipke
Meghan McCarthy
Jayson Thiessen
Chris Bartleman
Lauren Faust
Blair Peters
Beth Stevenson
Kohëzgjatja22 minuta
Kompania e prodhimitHasbro Studios
Transmetimi
Formati i pikturës480i: SDTV
1080i: HDTV
Transmetimi i parë10 tetor 2010
Lidhje të jashtme
Faqja e rrjetit

My Little Pony: Friendship Is Magic (shqip: Miqësia është magjike me ponin tim të vogël ose Poni im i vogël: Miqësia është magjike) është një serial i animuar amerikan, prodhuar nga kompania Hasbro Studios.[1] Seriali është i bazuar në lodrat My Little Pony, për herë të parë u transmetua në kanalin televiziv The Hub më 10 tetor, 2010.[2]Shqipëri, ky serial transmetohet në kanalin Bang Bang, pjesë e platformës DigitAlb.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një poni njëbrirëshe studioze e quajtur Xixa e Agimit, e udhëhequr nga princeshë Çelestia, mëson gjithnjë e më shumë gjëra të rëndësishme lidhur me miqësinë në qytetin e Ponivillit. Xixa bëhet shoqe e ngushtë me pesë poni të tjera: Mollëmbla, Pitja Rozë, Ylberi, Rariti dhe Drithërima. Secila paraqet një tipar të ndryshëm të miqësisë ndërsa Xixa zbulon se ka rol kyç në objektet magjike të njohura si "Elementet e Harmonisë".

Zërat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Roli Zëri në origjinal Dubluar në shqip
Xixa e Agimit Tara Strong Suela Xhonuzi
Ylberi Ashleigh Ball Rozi Prendi Kostani
Rariti Tabitha St. Germain Ejona Torba (sezonet 1-3)
Drithërima Andrea Libman Klodiana Keco
Pitja Rozë Andrea Libman Jozefina Luci
Mollëmbla Ashleigh Ball Nigela Ruka (sezonet 1-6)

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seriali arriti një sukses jashtëzakonisht të madh në mbarë botën dhe u bë seriali më i vlerësuar në Hub Network.[3] Që prej vitit 2013, u lëshuan edhe katër filma televizivë në kuadër të këtij seriali, me personazhet poni të personifikuar si njerëz:

Titulli Data e lëshimit
Poni im i vogël: Vajzat e Ekuestrias 15 qershor 2013
Poni im i vogël: Vajzat e Ekuestrias – Ylberinat 27 shtator 2014
Poni im i vogël: Vajzat e Ekuestrias – Olimpiada e miqësisë 26 shtator 2015
Poni im i vogël: Vajzat e Ekuestrias – Legjenda e Everfrisë 24 shtator 2016

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]