Barbi dhe 12 princeshat balerina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Barbi dhe 12 princeshat balerina
Regjia ngaGreg Richardson
Shkruar ngaElana Lesser
Cliff Ruby
ProdhuesiShea Wageman
LuajnëKelly Sheridan
Nicole Oliver
Jennifer Copping
Lalainia Lindbjerg
Kathleen Barr
Chiara Zanni
Adrienne Carter
Ashleigh Ball
Britt McKillip
Maddy Copozzi
Chantal Strand
Catherine O'Hara
Shawn MacDonald
Christopher Gaze
KinematografiaWalter P. Martishius
MontazhiColin Adams
James Boshier
MuzikaArnie Roth
Felix Mendelssohn

Kompanitë prodhuese
Mattel Entertainment
Mainframe Entertainment
Shpërndarë ngaUniversal Studios Home Entertainment
Right Entertainment
Data e publikimit
19 shtator 2006
Kohëzgjatja
81 minuta
ShtetetSHBA
Kanada
GjuhaAnglisht

Barbi dhe 12 princeshat balerina (titulli origjinal: Barbie in the 12 Dancing Princesses) është një film i animuar amerikan, i prodhuar nga Mattel Entertainment dhe Mainframe Entertainment, me regji të Greg Richardson. Është pjesë e serisë së filmave të Barbit.[1]

Zërat në origjinal[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kelly Sheridan – Genevieve
 • Nicole Oliver – Ashlyn / Twyla
 • Jennifer Copping – Blair
 • Lalainia Lindbjerg – Courtney
 • Kathleen Barr – Delia
 • Chiara Zanni – Edeline
 • Adrienne Carter – Fallon
 • Ashleigh Ball – Hadley / Isla
 • Britt McKillip – Janessa
 • Maddy Capozzi – Kathleen
 • Chantal Strand – Lacey
 • Shawn MacDonald – Derek
 • Catherine O'Hara – Rowena
 • Christopher Gaze – Randolph
 • Gabe Khouth – Felix
 • Garry Chalk – Desmond
 • Nicole Oliver – Twyla
 • Peter Kelamis – Brutus

Zërat në shqip[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dublimi i parë:

 • Rozina Prendi – Genevieve
 • Gladiola Harizaj – Ashlyn
 • Xhesika Kasemi – Blair
 • Eni Jani – Courtney
 • Suela Xhonuzi – Delia
 • Desantila Kristo – Edeline
 • Mirela Naska – Fallon
 • Ervina Kotolloshi – Hadley / Isla
 • Gea Çausholli – Lacey
 • Bledi Naska – Derek
 • Antoneta Malaj – Rowena
 • Genc Fuga – Randolph
 • Gëzim Rudi – Desmond
 • Klodiana Keco – Twyla
 • Lorenc Kaja – Brutus

Dublimi i dytë:

 • Desantila Kristo – Genevieve
 • Ledia Nure – Ashlyn
 • Eni Jani – Blair
 • Manjola Merlika – Courtney / Janessa
 • Suela Qoshja – Delia / Lacey
 • Albana Aliu – Hadley / Isla
 • Adriana Tolka – Rowena
 • Vasjan Lami – Randolph

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Barbie in the 12 Dancing Princesses". Barbie. Arkivuar nga origjinali më 12 dhjetor 2013. Marrë më 9 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)