Barbi dhe 12 princeshat balerina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Barbi dhe 12 princeshat balerina
Barbie Logo.svg
Barbie logo
Viti 2006
Regjia Greg Richardson
Prodhimi Shea Wageman
Skenari Elana Lesser
Cliff Ruby
Bazuar në {{{bazuar në}}}
Në rolet kryesore Kelly Sheridan
Nicole Oliver
Jennifer Copping
Lalainia Lindbjerg
Kathleen Barr
Chiara Zanni
Adrienne Carter
Ashleigh Ball
Britt McKillip
Maddy Copozzi
Chantal Strand
Catherine O'Hara
Shawn MacDonald
Christopher Gaze
Muzika Arnie Roth
Felix Mendelssohn
Kinematografia Walter P. Martishius
Montazhi Colin Adams
James Boshier
Studioja kinematografike Mattel Entertainment
Mainframe Entertainment
Shpërndarë nga Universal Studios Home Entertainment
Right Entertainment
Data e daljes në kinema 19 shtator 2006
Kohëzgjatja 81 minuta
Shteti SHBA
Kanada
Gjuha Anglisht
Vlerësimi 6.6/10 (IMDb)
Buxheti {{{buxheti}}}
Fitimet {{{fitimet}}}
Paraprihet nga Ditari i Barbit
Pasohet nga Barbi dhe magjia e ylberit


Barbi dhe 12 princeshat balerina (titulli origjinal: Barbie in the 12 Dancing Princesses) është një film i animuar amerikan, i prodhuar nga Mattel Entertainment dhe Mainframe Entertainment, me regji të Greg Richardson. Është pjesë e serisë së filmave të Barbit.[1]

Zërat në origjinal[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kelly Sheridan – Genevieve
 • Nicole Oliver – Ashlyn / Twyla
 • Jennifer Copping – Blair
 • Lalainia Lindbjerg – Courtney
 • Kathleen Barr – Delia
 • Chiara Zanni – Edeline
 • Adrienne Carter – Fallon
 • Ashleigh Ball – Hadley / Isla
 • Britt McKillip – Janessa
 • Maddy Capozzi – Kathleen
 • Chantal Strand – Lacey
 • Shawn MacDonald – Derek
 • Catherine O'Hara – Rowena
 • Christopher Gaze – Randolph
 • Gabe Khouth – Felix
 • Garry Chalk – Desmond
 • Nicole Oliver – Twyla
 • Peter Kelamis – Brutus

Zërat në shqip[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dublimi i parë:

 • Rozina Prendi – Genevieve
 • Gladiola Harizaj – Ashlyn
 • Xhesika Kasemi – Blair
 • Eni Jani – Courtney
 • Suela Xhonuzi – Delia
 • Desantila Kristo – Edeline
 • Mirela Naska – Fallon
 • Ervina Kotolloshi – Hadley / Isla
 • Gea Çausholli – Lacey
 • Bledi Naska – Derek
 • Antoneta Malaj – Rowena
 • Genc Fuga – Randolph
 • Gëzim Rudi – Desmond
 • Klodiana Keco – Twyla
 • Lorenc Kaja – Brutus

Dublimi i dytë:

 • Desantila Kristo – Genevieve
 • Ledia Nure – Ashlyn
 • Eni Jani – Blair
 • Manjola Merlika – Courtney / Janessa
 • Suela Qoshja – Delia / Lacey
 • Albana Aliu – Hadley / Isla
 • Adriana Tolka – Rowena
 • Vasjan Lami – Randolph

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Barbie in the 12 Dancing Princesses". Barbie. Marrë më 9 dhjetor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)