Jump to content

Gëzim Rudi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Gëzim Rudi është një aktor i mirënjohur shqiptar. Lindi më 25 mars 1961Tiranë. U diplomua për aktrim në vitin 1985, kur dhe fillon menjëherë rolin e tij të parë në teatër me Pallati 176 (Fredi) si dhe në filmin Hijet që mbetën pas. Ka luajtur shumë role në kinematografi, por edhe në teatër.Ai gjithashtu është dhe një aktor zërash i cili dublon personazhet animativ si dhe aktor i shume veprave kinematografik.

Kinematografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

- Lindje, perëndim, lindje 2008

- Njerëz dhe Fate 2002-2003

- Tirana viti 0 2001

- Një ditë nga një jetë 1993

- E diela e fundit 1993

- Bardhë e zi 1990

- Muri i gjallë 1989

- Hetimi vazhdon 1988

- Të shoh në sy 1986 (shoku i Gjergjit)

- Të mos heshtësh 1985

- Hijet që mbetën pas 1985 (Fredi)

- Pallati 176 1985, teatër-komedi (Fredi)

- Tre njerëz me guna 1985

- Vendimi- 1984


Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.