Jump to content

Tirana viti 0

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tirana viti 0
Arkivi i filmit
[[Figura:|280px]]
Titulli shqip Tirana viti 0
Origjinali Tirana viti 0
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Prodhuesi i filmit:
Aktorë kryesorë
Nevin Meçaj
Ermela Teli
Rajmonda Bulku
Robert Ndrenika
Aktorët tjerë
Behar Mera
Birce Hasko
Lars Rudolph
Juli Hajdini

Filmi Tirana viti 0 është një film shqiptar i prodhuar në Shqipëri në vitin 2001. Regjia: Fatmir Koçi, Skenari: F. Koçi, Reinzi Brandner, Producent: Cine Sud Promotion Koci Production Alexis Film QKK , Muzika: Artem Denisov. Filmi e pati premieren me 19 dhjetor 2001.

Përmbajtja e filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas ngjarjeve tragjike të vitit '97, Niku 23 vjeçar jeton në Tiranë me të ëmën dhe të atin e sëmurë. I ndershëm dhe bujar, Niku është në kërkim të punës, por ndjen se është i rrethuar nga kaosi dhe vrasjet. Të gjithë që e rrethojnë flasin vetëm për braktisjen e vendit ashtu si edhe Klara, e dashura e tij, e cila ik në Paris. Vdekja e të atit i shkakton dhimbje; Klara kthehet për të kërkuar Nikun dhe të dy pushtohen nga ideja se mund të duhen vetëm në vendin e tyre.

Aktorët dhe rolet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]