Barbi dhe magjia e Pegasusit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Barbi dhe magjia e Pegasusit
Barbie Logo.svg
Barbie logo
Viti 2005
Regjia Greg Richardson
Prodhimi Luke Carroll
Jesyca C. Durchin
Skenari Elana Lesser
Cliff Ruby
Bazuar në {{{bazuar në}}}
Në rolet kryesore Kelly Sheridan
Muzika Arnie Roth
Kinematografia Walter P. Martishius
Montazhi Logan McPherson
Studioja kinematografike Rainmaker Entertainment
Mattel Entertainment
Shpërndarë nga Lionsgate Home Entertainment
Universal Studios Home Entertainment
Data e daljes në kinema 30 shtator 2005
Kohëzgjatja 85 minuta
Shteti SHBA
Kanada
Gjuha Anglisht
Vlerësimi 6.4/10 (IMDb)
Buxheti {{{buxheti}}}
Fitimet {{{fitimet}}}
Paraprihet nga Barbi në Feritopia
Pasohet nga Barbi në Mermaidia


Barbi dhe magjia e Pegasusit (titulli origjinal: Barbie and the Magic of Pegasus) është një film i animuar amerikan, i prodhuar nga Rainmaker Entertainment dhe Mattel Entertainment, me regji të Greg Richardson. Është filmi i gjashtë në serinë e filmave të Barbit dhe i dyti me përmbajtje origjinale.[1]

Zërat në origjinal[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kelly Sheridan – Anika
 • Lalainia Lindbjerg – Brieta
 • Mark Hildreth – Aidan
 • Colin Murdock – Uenlok
 • Kathleen Barr – Shiver / Mbretëresha / Rejla
 • Russell Roberts – Mbreti
 • Jessica Amlee – Vajza
 • Chantal Strand – Roza
 • Andrea Libman – Lejla
 • John DeSantis – Oli
 • Brian Drummond – Ferris

Zërat në shqip[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Suela Xhonuzi – Anika
 • Albana Sançolli – Brieta
 • Bledi Naska – Aidan
 • Armand Peza – Uenlok
 • Mirela Naska – Shiver
 • Andeta Radi - Rejla
 • Antoneta Malaj - Mbretëresha
 • Vladimir Saliu – Mbreti
 • Gerona Karabashi – Vajza

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Barbie and the Magic of Pegasus". Barbie. Marrë më 9 dhjetor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)