Jump to content

Barbi dhe magjia e Pegasusit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Barbi dhe magjia e Pegasusit
Regjia ngaGreg Richardson
Shkruar ngaElana Lesser
Cliff Ruby
ProdhuesiLuke Carroll
Jesyca C. Durchin
LuajnëKelly Sheridan
KinematografiaWalter P. Martishius
MontazhiLogan McPherson
MuzikaArnie Roth

Kompanitë prodhuese
Rainmaker Entertainment
Mattel Entertainment
Shpërndarë ngaLionsgate Home Entertainment
Universal Studios Home Entertainment
Data e publikimit
30 shtator 2005
Kohëzgjatja
85 minuta
ShtetetSHBA
Kanada
GjuhaAnglisht

Barbi dhe magjia e Pegasusit (titulli origjinal: Barbie and the Magic of Pegasus) është një film i animuar amerikan, i prodhuar nga Rainmaker Entertainment dhe Mattel Entertainment, me regji të Greg Richardson. Është filmi i gjashtë në serinë e filmave të Barbit dhe i dyti me përmbajtje origjinale.[1]

Zërat në origjinal[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kelly Sheridan – Anika
 • Lalainia Lindbjerg – Brieta
 • Mark Hildreth – Aidan
 • Colin Murdock – Uenlok
 • Kathleen Barr – Shiver / Mbretëresha / Rejla
 • Russell Roberts – Mbreti
 • Jessica Amlee – Vajza
 • Chantal Strand – Roza
 • Andrea Libman – Lejla
 • John DeSantis – Oli
 • Brian Drummond – Ferris

Zërat në shqip[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Suela Xhonuzi – Anika
 • Albana Sançolli – Brieta
 • Bledi Naska – Aidan
 • Armand Peza – Uenlok
 • Mirela Naska – Shiver
 • Andeta Radi - Rejla
 • Antoneta Malaj - Mbretëresha
 • Vladimir Saliu – Mbreti
 • Gerona Karabashi – Vajza

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Barbie and the Magic of Pegasus". Barbie. Arkivuar nga origjinali më 12 dhjetor 2013. Marrë më 9 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)