Perimet (seri e animuar)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Informacione mbi serialin
Titulli shqip: Perimet
Titulli origjinal: VeggieTales
Shteti i prodhimit: ShBA
Viti i prodhimit:
(Vitet e prodhimit):
1993-2015
Kohëzgjatja e një episode: rreth 30-50 minuta
Episode: 51
Gjuha origjinale: Anglisht
Intro: Kurt Heinecke
Studio / Prodhuesi(t): Big Idea Productions
Krijuesi(t): Phil Vischer, Mike Nawrocki
Zhanri: Animim, Komedi, Parodi
Transmetimi i parë në TV: 9 shtator 2006 (ShBA)
Interpretojnë

Perimet (ang. VeggieTales) është një seri e animuar amerikane krijuar nga Phil Vischer dhe Mike Nawrocki.

Karaktere[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Bob Domate: Bob Domate është një nga dy pret e Perimet. Ai është serioz dhe i pëlqen të tregojë histori, por nganjëherë bëhet i mërzitur me sjellje e çuditshme e Lerrit.
  • Lerri Kastravec: Lerri Kastravec është një nga dy pret e Perimet. Ai kënaqet duke kënduar këngë të çmendura dhe shpesh vjen me idetë më të çmendura për gjërat.

Gjuhët e përkthyera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]