The Office (seri amerikane)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Office
Gjinia
Bazuar nëThe Office nga Ricky Gervais
Stephen Merchant
Zhvilluar ngaGreg Daniels
Luajnë
kompozitori i muzikës hapëseJay Ferguson
ShtetiShtetet e Bashkuara
Gjuha në prodhimin origjinalAnglisht
Nr. i sezoneve9
Nr. i episodeve201 (lista e episodeve)
Prodhimi
Prodhuesit kryesor
Prodhuesit
Kinematografia
Montazhierët
Kohëzgjatja22–42 minuta
Kompanitë e prodhimit
ShpërndarësiNBCUniversal Television Distribution
Transmetimi
Programi origjinalNBC
Formati i pikturës1080i (HDTV)
Formati i zëritDolby Digital
Transmetimi origjinalLua error te mw.lua te rreshti 143: field 'month' missing in date table.
Kronologjia
Shfaqje të ngjashmeThe Office
Lidhje të jashtme
Faqja e rrjetit

The Office është një seri televizive sitcom amerikane që përshkruan jetën e përditshme të punës së punonjësve të zyrës në degën Scranton, Pensilvani të kompanisë imagjinare Dunder Mifflin Paper. Ai u transmetua në NBC nga 24 mars 2005 deri më 16 maj 2013, duke përfshirë gjithsej nëntë sezone.[1] Bazuar në serialin 2001–2003 të BBC me të njëjtin emër të krijuar nga Ricky Gervais dhe Stephen Merchant, ai u përshtat për televizionin amerikan nga Greg Daniels, një shkrues veteran për Saturday Night Live, King of the Hill, dhe The Simpsons. Është bashkëprodhuar nga Deedle-Dee Productions i Daniels, dhe Reveille Productions (më vonë Shine America), në bashkëpunim me Universal Television. Prodhuesit origjinalë ekzekutivë ishin Daniels, Gervais, Merchant, Howard Klein, dhe Ben Silverman, me shumë të tjerë që u promovuan në sezonet e mëvonshme.

Ashtu si homologu i tij britanik, seriali u filmua në një kamerë të vetme pa një audiencë në studio ose një këngë qeshjeje për të simuluar pamjen e një dokumentari aktual. Seriali debutoi në NBC si një zëvendësues në mes të sezonit dhe transmetoi 201 epizoda për shfaqjen e tij. The Office fillimisht shfaqi Steve Carell, Rainn Wilson, John Krasinski, Jenna Fischer, dhe B. J. Novak si aktorët kryesorë; megjithatë, seriali pësoi ndryshime të shumta në kastin e tij të ansamblit gjatë ekzekutimit të tij. Yjet e shquar jashtë kastit kryesor përfshijnë Ed Helms, Amy Ryan, Mindy Kaling, Craig Robinson, James Spader, Ellie Kemper, dhe Catherine Tate.

The Office u prit me komente të përziera gjatë sezonit të tij të shkurtër të parë, por sezonet në vijim, veçanërisht ato me Carell, morën vlerësime të rëndësishme nga kritikët televizivë pasi personazhet, përmbajtja, struktura dhe toni i shfaqjes ndryshonin ndjeshëm nga versioni britanik. Këto sezone u përfshinë në listat kryesore të serialeve televizive të disa kritikëve të fundvitit, duke fituar disa çmime si një Çmim Peabody në 2006, dy Screen Actors Guild Awards, një Çmim Golden Globe për performancën e Carell dhe katër Çmime Primetime Emmy, duke përfshirë një për serialin e shquar komedi, në vitin 2006. Sezoni i tetë u kritikua për një rënie në cilësi. Shumë e panë largimin e Carell në sezonin e shtatë si një faktor kontribues; megjithatë, sezoni i nëntë dhe i fundit përfundoi serialin e serialit me një përgjigje përgjithësisht pozitive. Përfundimi i serialit, i cili fillimisht u transmetua më 16 maj 2013, u shikua nga rreth 5.69 milionë shikues dhe mori vlerësime kritike.[2] Në vitin 2016, Rolling Stone e quajti The Office një nga 100 shfaqjet më të mira televizive të të gjitha kohërave.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Shows A-Z - The Office on NBC". The Futon Critic (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 nëntor 2020. Marrë më 13 qershor 2018.
  2. ^ "'The Office' finale draws season high of 5.7 million viewers". Reuters (në anglisht). 17 maj 2013. Arkivuar nga origjinali më 17 shkurt 2019. Marrë më 17 shkurt 2019.
  3. ^ Sheffield, Rob (21 shtator 2016). "100 Greatest TV Shows of All Time". Rolling Stone (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 nëntor 2020. Marrë më 22 janar 2021.