Ricky Gervais

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ricky Gervais

Ricky Dene Gervais lindi më 25 qershor 1961Reading, Berkshire, Britania e Madhe. Është një komedian, moderator radios dhe aktor britanik.

I njohur u bë Gervais me serinë The OfficeBBC Two, ku ai rolin kryesor (David Brent) e luan, te seria punon ai bashkë me shokun dhe kolegun e punës Stephen Merchant, ku ata skriptin e shkruajtën dhe regji bë. Në vitin 2005 u transmetua i dyti prodhim të Merchant/Gervais, seria komike Extras, në stacionin televizion BBC.

Gervais është edhe autor i librës për fëmijë Flanimals dhe ka shkruajt një epizodë për serinë animuar Simpsons.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.