Jump to content

Red Notice (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Red Notice
Regjia ngaRawson Marshall Thurber
Shkruar ngaRawson Marshall Thurber
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaMarkus Förderer
Montazhi
MuzikaSteve Jablonsky

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaNetflix
Data e publikimit
5 nëntor 2021
Kohëzgjatja
118 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti$200 milion[1]

Red Notice është një film aksion komedi amerikane shkruar dhe drejtuar nga Rawson Marshall Thurber ku luajnë Dwayne Johnson, Ryan Reynolds, Gal Gadot dhe Ritu Arya. Filmi shënon bashkëpunimin e tretë mes Thurber and Johnson, pasuar Central Intelligence (2016) dhe Skyscraper (2018). Në film, një agjent i FBI-së bashkohet pa dëshirë me një grabitës arti të njohur për të kapur një grabitëse edhe më famëkeqe.

Fillimisht e planifikuar për publikim nga Universal Pictures, filmi u ble nga Netflix për shpërndarje.[2] Ai filloi një lëshim të kufizuar teatrale më 5 nëntor 2021,[3] përpara se të transmetohej në mënyrë dixhitale në platformë më 12 nëntor 2021, ku mori komente të përziera nga kritikët. Filmi u bë filmi më i ndjekur në fundjavën e tij debutuese, si dhe filmi më i shikuar brenda 28 ditëve nga publikimi në platformë në Netflix. Ai gjithashtu u bë titulli i 5-të i filmit më të transmetuar i vitit 2021.[4] Dy vazhdime janë në zhvillim dhe do të filmohen së bashku me Johnson, Reynolds, Gadot dhe Thurber që pritet të kthehen.[5][6]

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë shekullit I p.e.s., gjenerali romak Mark Antony i dhuron mbretëreshës egjiptiane Kleopatra tre vezë të zbukuruara si dhuratë martese për të treguar përkushtimin e tij. Vezët humbasin në kohë derisa dy u gjetën nga një fermer në vitin 1907, por e fundit mbetet e humbur.

Në ditët e sotme, John Hartley, me sa duket një agjent i FBI-së, është caktuar për të ndihmuar agjentin e Interpolit Urvashi Das në hetimin e vjedhjes së mundshme të një prej vezëve të ekspozuara në Museo Nazionale di Castel Sant'AngeloRomë. Shefi i sigurisë hedh poshtë shqetësimet, por Hartley zbulon se veza është e rrejshme dhe veza e vërtetë është vjedhur. Përpara se dhoma të mbyllet, hajduti ndërkombëtar i artit Nolan Booth arrin të arratiset me vezën. Duke mbërritur në shtëpinë e tij në Bali me vezën, ai gjen Hartley, së bashku me Dasin dhe një ekip sulmues të Interpolit atje. Ata arrestojnë Booth dhe e marrin vezën në paraburgim. Pa e ditur të gjithë, konkurrenca e tij kryesore, Sarah "Peshkopi" Black, e maskuar si një nga anëtarët e ekipit të goditjes, e ndërron vezën e vërtetë me një tjetër falsifikim. Të nesërmen, Das përballet me Hartley dhe e burgos në një burg të largët rus në të njëjtën qeli me Booth, duke besuar se ai është përgjegjës për vjedhjen.

Menjëherë pas mbërritjes, Black i propozon Booth që të punojë me të për të gjetur vezën e tretë pasi ai di vendndodhjen e saj. Ai refuzon ofertën e saj modeste, kështu që Hartley sugjeron që të punojnë së bashku për ta mposhtur atë; nëse Booth e ndihmon atë ta burgosë, Booth do të jetë hajduti numër një i artit në botë. Dyshja arratiset nga burgu, duke shkuar në Valencia për të vjedhur vezën e dytë, në posedim të tregtarit famëkeq të armëve Sotto Voce, i cili është duke bërë një masquerade ball. Ata gjejnë Black, i cili është gjithashtu aty për ta vjedhur. Të tre mbërrijnë në kasafortën e Voce ku Hartley dhe Booth luftojnë me të. Voce mbërrin me detajet e tij të sigurisë, ndërsa Black zbulon se ajo po punon me Voce. Ata e torturojnë Hartlin derisa Booth zbulon vendndodhjen e vezës së tretë. E zeza tradhton Vocen dhe niset për në Egjipt ku Booth pretendon se është. Pasi u largua nga Valencia, Booth i zbulon Hartley se veza është në të vërtetë në Argjentinë, një vend që vetëm ai e di pasi ishte shkruar në orën e dashur të babait të tij të ndjerë, e cila dikur i përkiste kuratorit personal të artit të Adolf Hitlerit, Rudolph Zeich.

Duke kërkuar në xhungël, ata gjejnë një bunker të fshehtë që përmban objekte të panumërta naziste, duke përfshirë vezën e tretë. Black mbërrin dhe u vjedh vezën, vetëm për t'u ndërprerë nga Das dhe një ekip i policisë lokale. Hartley, Booth dhe Black arratisen me një Mercedes-Benz 770 të vitit 1931, të ndjekur nga Das në një automjet të blinduar. Përfundimisht, ata dalin pranë majës së një ujëvare ku kërcejnë. Booth noton në breg me vezën, vetëm për të zbuluar se Hartley është një mashtrues si babai i tij, jo një profilues i FBI-së dhe ndan mantelin e Peshkopit me Black. Booth dorëzon vezën dhe e lënë të prangosur. Në Kajro, Hartley dhe Black i dorëzojnë tre vezët një miliarderi egjiptian, në kohë për martesën e vajzës së tij, megjithëse ajo është më e emocionuar për këngëtarin e dasmës Ed Sheeran. Dasma ndërpritet më pas nga një bastisje e Interpolit nga Das, i cili arreston miliarderin, vajzën e tij dhe Sheeran.

Gjashtë muaj më vonë, Hartley dhe Black takohen përsëri nga Booth në Sardenja, i cili i informon ata se ai i tha Das për llogarinë e tyre në Ishujt Cayman që përmban pagesën prej 300 milionë dollarësh, të cilat Das i ngrin duke i lënë ata pa para. Booth zbulon gjithashtu se Interpoli është në rrugën e tyre për t'i kapur, por ofron një shans për t'u arratisur nëse e ndihmojnë atë me një grabitje të re, e cila kërkon tre individë për t'u tërhequr. Ata bien dakord dhe arratisen, ku Das vendos njoftime të kuqe për të tre ata ndërsa fillojnë grabitjen e tyre në LouvreParis.

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për më tepër, Daniel Bernhardt ka një paraqitje cameo si Drago Grande, dhe kantautori Ed Sheeran bën një film të pakredituar si ai vetë.[7]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ D'Alessandro, Anthony (7 nëntor 2021). "'Eternals' Seeing Possible $70M+ Opening Weekend: Why This Is A Wake-Up Call For The MCU; 'Red Notice' Box Office Unreported". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 nëntor 2021. Marrë më 7 nëntor 2021.
  2. ^ Fleming, Mike Jr (8 korrik 2019). "Netflix Takes 'Red Notice'; Ryan Reynolds Joins Dwayne Johnson & Gal Gadot In Rawson Marshall Thurber-Directed Global Heist Film". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 tetor 2020. Marrë më 7 shkurt 2020.
  3. ^ Brockington, Ariana (21 tetor 2021). "Ryan Reynolds, Dwayne Johnson Team Up to Stop Gal Gadot's Heist in Netflix's 'Red Notice' Trailer". Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 21 tetor 2021. Marrë më 21 tetor 2021.
  4. ^ Hayes, Dade (2022-01-21). "'Lucifer' Tops 'Squid Game' On Nielsen 2021 Original Series Chart In U.S., 'Luca' Is No. 1 Movie". Deadline (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 janar 2022. Marrë më 2022-02-07.
  5. ^ Fleming, Mike Jr. (2022-01-12). "Netflix Plotting 'Red Notice' Back-To-Back Sequel Shoot: Dwayne Johnson, Gal Gadot, Ryan Reynolds & Rawson Marshall Thurber Expected Back". Deadline (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 janar 2022. Marrë më 2022-01-19.
  6. ^ Seigh, Steve (12 janar 2022). "Red Notice sequels will film back-to-back with Johnson, Reynolds, Gadot, & Thurber expected to return". JoBlo.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 janar 2022. Marrë më 12 janar 2022. {{cite web}}: Mospërputhje stampash kohore te |archive-date= / |archive-url=; sugjerohet 21 tetor 2021 (Ndihmë!)
  7. ^ Shillcock, Francesca (12 nëntor 2021). "Fans are saying the same thing about Ed Sheeran's surprise cameo in Red Notice". Hellomagazine (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 nëntor 2021. Marrë më 13 nëntor 2021.