Jump to content

The Game Plan (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Game Plan
Regjia ngaAndy Fickman
Skenari nga
Historia nga
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaGreg Gardiner
MontazhiMichael Jablow
MuzikaNathan Wang

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaBuena Vista Pictures Distribution
Data e publikimit
23 shtator 2007 (Hollywood)
28 shtator 2007 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
110 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti$22 million[1]
Fitimi$146.6 million[1]

The Game Plan është një film komedi familjar sportiv amerikan i vitit 2007 me regji nga Andy Fickman dhe me skenar nga Nichole Millard dhe Kathryn Price nga një tregim nga Millard, Price dhe Audrey Wells. Në film luajnë Dwayne "The Rock" Johnson në rolin kryesor, Madison Pettis dhe Kyra Sedgwick. Ai ndjek një qendërmbrojtës profesionist i cili zbulon se ka një vajzë tetë vjeçare nga një lidhje e mëparshme.

Ishte filmi i fundit që u shpërnda nga Buena Vista Pictures Distribution, pasi Disney hoqi në pension emërtimin Buena Vista nëpër divizionet e kompanisë së tyre në të njëjtin vit. Është gjithashtu filmi i fundit ku Johnson vlerësohet me emrin e ringut të tij. The Game Plan u publikua në Shtetet e Bashkuara më 28 shtator 2007 dhe fitoi 146 milionë dollarë në mbarë botën.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në ndeshjen e fundit të sezonit të rregullt të Federatës Amerikane të Futbollit midis Boston Rebels dhe New York Dukes, qendërmbrojtës i rebelëve Joe Kingman shënon një goditje pasi injoroi një marrës të hapur të gjerë, Travis Sanders. Të nesërmen në mëngjes, një vajzë tetëvjeçare e quajtur Peyton Kelly mbërrin në pragun e Joe duke thënë se ajo është vajza e tij biologjike dhe se ish-gruaja e tij, Sara, e dërgoi atje për një muaj, ndërsa Sara bën ndihmë vullnetare në Afrikë. Agjentja e tij, Stella Peck, mendon se kjo do të jetë e keqe për imazhin e tij dhe e shpërqendron atë me playoffet e ardhshme.

Në hapjen e restorantit/klubit dhe barit të tij të natës, Joe pa dashje largohet pa Peyton dhe është në kopertinën e një tabloidi të nesërmen. Stella vendos që Joe ka nevojë për një imazh të ri atëror. Në një konferencë të mëvonshme për shtyp, gazetarët e bëjnë Xhoin të mjerë, derisa një Pejton i zgjuar merr përsipër shtypjen dhe i magjeps gazetarët duke mbrojtur Joe, duke thënë se ajo mendon se ai është babai më i mirë në botë. Peyton i pëshpërit Joe se aktrimi i saj "do t'i kushtojë" atij.

Peyton e detyron Joe ta çojë atë në një akademi baleti të drejtuar nga Monique Vasquez. Monique ka bërë Joe të bashkohet me performancën e tyre të baletit për t'i treguar atij se baleti kërkon po aq aftësi atletike sa futbolli. Joe dhe Peyton fillojnë marrëdhënien e tyre pasi Pejton e thërret sjelljen e tij arrogante dhe egoiste në vëmendjen e tij. Xho e çon Pejtonin dhe miqtë e saj të rinj në qendrën tregtare ku ai fillon të zhvillojë ndjenja romantike për Monique.

Rebelët marshojnë nëpër play-off përmes tre lojërave rrugore: Denver në raundin e kartës së egër, Indianapolis në raundin e Divizionit dhe më në fund Baltimore në raundin e Konferencës (të tre qytetet kanë ekipe AFC në jetën reale). Ata përfundimisht arrijnë në ndeshjen e kampionatit të zhvilluar në Arizona në një revansh me New York Dukes. Stella i ofron Joe një marrëveshje miratimi prej 25 milionë dollarësh me Fanny's Burgers, një restorant i suksesshëm i ushqimit të shpejtë i drejtuar nga Samuel Blake, Jr., nëse ai fiton lojën dhe e përmend produktin në shtyp.

Ndërsa ishte në drekë me Monique në Barking Crab, Joe pyet Pejtonin se kur do të vijë nëna e saj për ta marrë atë pasi muaji pothuajse po mbaroi dhe Pejton zbulon aksidentalisht se nëna e saj nuk do të vijë. Ajo pranon se duhej të shkonte në një program të shkollës së baletit për muajin, por në vend të kësaj ajo iku për të takuar të atin. Para se Joe të mund ta përpunojë plotësisht këtë, Peyton ka një reaksion alergjik ndaj arrave në ëmbëlsirën që po hante. Si pasojë e trafikut të rënduar, Joe detyrohet ta çojë fizikisht në spital. Pjesa tjetër e ekipit vjen në spital për të treguar mbështetjen e tyre. Për fat të mirë, pavarësisht se doktori pretendoi se ishte një telefonatë e afërt, Joe ishte në gjendje ta administronte atë në kohë dhe Peyton do të jetë mirë.

Ndërsa ai dhe ekipi janë të lehtësuar nga lajmi, vjen ish-kunata e Joe dhe kujdestarja ligjore e Peyton, Karen Kelly (të cilën Peyton pretendoi se kishte vdekur). Ajo fillimisht është e zemëruar, duke besuar se Joe e kishte rrëmbyer Peytonin derisa e kupton që Peyton nuk i tha Joe se Sara vdiq në një aksident trafiku gjashtë muaj më parë. Pasi Peyton dëgjon Stellën në telefon duke i shpjeguar se ajo do të ishte një shpërqendrim i madh për Joe, Pejton vendos të kthehet në shtëpi me Karen. Më vonë, bulldogu i përkëdhelur i Joe, Spike, gjen çantën e Pejtonit nën shtratin e saj. Joe gjen disa foto dhe lexon një letër nga Sara, duke thënë se ajo e fshehu Peyton larg nga Joe sepse karriera e tij sapo kishte filluar dhe ajo nuk donte që Peyton të ishte një shpërqendrim për të.

Ndërsa fillon ndeshja e kampionatit, mendja e Joe nuk është plotësisht e vendosur në lojë dhe së shpejti ai dëmtohet. Joe më pas befasohet kur zbulon se Peyton ka mbërritur me Karen. Duke kuptuar fjalët e mëparshme të Joe për mënyrën se si ai dëshiron të mbetet në jetën e Peyton, Karen vendos ta lërë Peyton të jetojë me Joe. Afër fundit të çerekut të katërt, Joe ia kalon topin mbrapshtit të vrapimit, Jamal Webber, i cili fiton avantazh pozitiv, por nuk arrin të dalë jashtë kufijve. Joe nxiton ekipin e tij në linjë me orën që vrapon dhe nxiton përpara duke përdorur aftësitë e tij të reja të baletit përpara se të rrëzohet jashtë kufijve. Me kalimin e kohës për një lojë të fundit, Joe i hedh një pasim Sanders, i cili kap pasimin, duke lejuar Rebelët të fitojnë kampionatin e tyre të parë. Në një intervistë pas lojës, Joe refuzon ofertën e Fanny's Burgers për të qenë me Peyton.

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marv Albert dhe Boomer Esiason portretizojnë veten, duke ofruar komente në çdo lojë. Steve Levy gjithashtu portretizon veten si pjesë e mbulimit të një loje pas lojës për SportsCenter. Stuart Scott bën një paraqitje si ai vetë në SportsCenter duke dhënë një raport mbi Joe Kingman.

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

The Game Plan u filmua në zonën e Boston, Massachusetts. Filmi u filmua gjithashtu në tre stadiume në të gjithë vendin: Gillette StadiumFoxboro, Invesco Field at Mile High në Denver, dhe Sun Devil StadiumTempe, Arizona.

Personazhi i Johnson që merrte mësime baleti në film ishte një lëvizje indirekte ndaj wide receiverPro Football Hall of Fame, Lynn Swann, i cili mori mësime baleti gjatë karrierës së tij NFL me Pittsburgh Steelers. Swann më vonë punoi si reporter për ABC dhe ESPN në pronësi të Disney. Swann u largua nga Disney për një karrierë në politikë ndërsa The Game Plan ishte në paraprodhim.

Pritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Box office[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I prodhuar me një kosto të vlerësuar prej 22 milionë dollarë amerikanë, filmi fitoi 90,648,202 dollarë në tregun amerikan dhe 55,942,785 dollarë në shitjet e biletave të huaja dhe 50,643,312 dollarë të sjella nga shitja e DVD-ve, gjatë qëndrimit të tij në top 50 klasifikimin, shitjet siguruan një total të madh bruto prej 1,29,79,29 dollarë. e bën këtë film një sipërmarrje fitimprurëse për Disney. Ai u hap në vendin e parë në arkë, duke fituar 22,950,971 dollarë në fundjavën e parë në 3,103 kinema dhe mesatarisht 7,396 dollarë për vend. Ai u mbyll më 18 shkurt 2008, me një bruto përfundimtare të brendshme prej 90,648,202 $.[1]

Përgjigje kritike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Uebsajti i grumbullimit të rishikimeve Rotten Tomatoes raporton një vlerësim prej 28% bazuar në 102 rishikime dhe një vlerësim mesatar prej 4,61/10. Konsensusi kritik i faqes në internet thotë, "Pavarësisht karizmës së bollshme të Rock, The Game Plan është thjesht një tjetër komedi e fundit e Disney."[2]Metacritic, filmi ka një rezultat 44 nga 100, bazuar në 23 kritikët, duke treguar "vlerësime të përziera ose mesatare".[3] Audiencat e anketuara nga CinemaScore i dhanë filmit një notë mesatare "A" në një shkallë A+ në F.[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c "The Game Plan (2007)". The Numbers (në anglisht). Marrë më 2013-12-29.
  2. ^ The Game Plan (2007) Retrieved 5 July 2020 – via www.rottentomatoes.com.
  3. ^ The Game Plan retrieved 2020-07-06
  4. ^ Box Office Guru Wrapup:Game Plan Rushes Past Kingdom For #1 Spot Retrieved 2020-07-06.