Roselyn Sánchez

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Roselyn Sánchez
U lind në
Roselyn Milagros Sánchez Rodríguez

2 prill 1973 (50 vjet)
ProfesioniAktore, producente, shkrimtare, kantautore, modele
Vite aktiviteti1992–tani
Bashkëshorti/jaGary Stretch ((m. 1998; div. 2001)
Eric Winter (m. 2008)

Roselyn Milagros Sánchez Rodríguez (lindi më 2 prill 1973) është aktore, modele dhe këngëtare nga Porto Riko. Në seriale, ajo është e njohur për rolin e saj si Elena Delgado në filmin amerikan Without a Trace (2005-2009) dhe si Carmen Luna në filmin Devious Media (2013-2016). Në film, Sánchez ka luajtur në Rush Hour 2 (2001), Boat Trip (2002), The Game Plan (2007), dhe Act of Valor (2012).

Në vitin 1993, ajo ka fituar Miss Puerto Rico në garën Petite dhe më 1994 ajo fitoi titullin ndërkombëtar të garës Petite si Miss America, duke jepur asaj një famë ndërkombëtare.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sánchez ka lindur në San Juan, Porto Riko.[1] Ajo mori arsimin fillor në San Juan. Në një moshë të re, ajo tregoi interes në vallëzim dhe aktrim dhe do të vinte në shfaqje për familjen e saj. Sánchez u regjistrua në Universitetin e Porto Rikos, ku si babai dhe vëllezërit e saj ajo ishte për të studiuar marketingun.[2] Megjithatë, pas tre vitesh ajo u largua nga kursi. Në vitin 1991, në moshën 18 vjeç, Sánchez u zhvendos në Nju Jork, ku mori klasë në vallëzim, aktrim dhe këndim.[3] Ajo u kthye në Porto Riko, dhe në vitin 1992 ajo bëri debutimin e saj në film, pasi kishte zbritur një pjesë të vogël si një vajzë ishullore në film Captain Ron, i cili u filmua pjesërisht në Porto Riko.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2001, Sánchez luajti si Isabella Molina, një agjente sekrete e Shërbimit Sekret të Shtetet të Bashkuara e cila ishte e dashkura e kryeinspektorit Li (Jackie Chan) në filmin Rush Hour 2. Në vitin 2003, ajo luajti rolin e Lorenës në filmin Chasing Papi, ku luajti së bashku me Jaci Velasquez dhe Sofia Vergara. Sánchez ka luajtur në rreth 20 filma, përfshirë si Maria në Edison dhe si Karen Lopez në Underclassman. Ajo luajti në filmin portikano Cayo, lansuar në vitin 2005.

Në vitin 2003, u lancua regjistrimi i saj i parë muzikor, Borinkaña. E vetmja e albumit, "Amor Amor", fitoi shumë vëmendje, si dhe një Latin Grammy, një nominim për Best Music Video. Ajo u shfaq në videot muzikore të Craig David "Agjenda e fshehur" dhe "Personal" dhe në videon Fabolous për këngën "Make Me Better".

Në vjeshtën e vitit 2005, Sánchez u bashkua me aktorin e serisë televizive CBS Without a Trace, ku ajo luajti rolin e agjentes Elena Delgado në vitin 2009. Gjithashtu në vitin 2007, ajo luajti si Monique, mësuese e baletit, në The Game Plan, dhe më 2009, luajti në The Perfect Sleep, një dramë neo-noir, duke luajtur së bashku me Patrick Bauchau, Tony Amendola, Isaac Singleton dhe Peter Lucas. Në vitin 2011, Sánchez bëri një paraqitje mysafir në Rizzoli & Isles të TNT, duke luajtur avokatin e ndyrë Valerie Delgado.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sánchez u martua më 9 gusht 1998, deri më 15 prill 2001, me aktorin, ish-boskerin dhe ish-modelin Gary Stretch. Pas divorcit së saj, ajo filloi një lidhje me këngëtarin Víctor Manuelle. Sidoqoftë, ajo njoftoi në dhjetor 2005 se lidhja mes tyre përfundoi; ndarja ishte miqësore.

Sanchez u fejua me aktorin Eric Winter në dhjetor të vitit 2007.[4][5] dhe u martuan më 29 nëntor 2008, në San Juan, Puerto Rico.[6] Çifti ka dy fëmijë; një vajzë, Sebella (lindur në janar 2012),[7] dhe një djalë, Dylan (lindur në nëntor 2017).[8]

Sánchez është përkrahëse e të drejtave të kafshëve dhe një anëtare aktive e PETA. Ajo është zëdhënëse e Fondacionit Niños San Jorge, që ndihmon fëmijët e sëmurë nga familjet e varfëra.[9]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli
1992 Captain Ron Clarise, Island Girl
1999 Held Up Trina
2001 Rush Hour 2 Isabella Molina
2002 Boat Trip Gabriella
2002 Nightstalker Gabriella Martinez
2003 Basic Nunez
2003 Chasing Papi Lorena
2004 Larceny Angela
2005 State Property 2 D.A.
2005 Underclassman Karen Lopez
2005 Cayo Julia (e re)
2005 Edison Maria
2005 Shooting Gallery Jezebel Black
2006 Yellow Amaryllis Campos
2007 The Game Plan Monique Vasquez
2007 Rush Hour 3 Isabella Molina[10]
2009 The Perfect Sleep Porphyria
2010 Venus & Vegas Kristen
2012 Act of Valor Morales
2016 Mothers and Daughters Jessica
2018 Traffik Malia[11]

Serialet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënimet
1996–1997 As the World Turns Pilar Domingo Roli mbështetës
1997–1998 Fame L.A. Lili Arguelo 21 epizoda
1999 Ryan Caulfield: Year One Kim Veras 2 epizoda
2000 Nash Bridges Belinda Cruz 2 epizoda
2002 Miss Miami E panjohur
2002 In-Laws Dani Epizodi: "If You Can't Stand the Heat"
2002 The Drew Carey Show Maria Epizodi: "Drew Tries Hot Salsa"
2003–2004 L.A. Dragnet Det. Elana Macias 3 epizoda
2005 Kojak ADA Carmen Warrick 10 epizoda
2005–2009 Without a Trace Elena Delgado 89 epizoda
2009 Royal Pains Sofia Santos Epizodi: "Crazy Love"
2011 Rizzoli & Isles Assistant District Attorney Valerie Delgado Epizodi: "Can I Get a Witness?"
2012 Desperate Housewives Carmen Luna Epizodi: "Finishing the Hat" (cameo)
2013–2016 Devious Maids Carmen Luna 49 epizoda
2014 Familia En Venta Lili
2016 Telenovela Reporter Epizodi: "The Harricane" (cameo)
2019 Grand Hotel Gigi Mendonza Seri e rregullt; 13 episode
2020 The Rookie Valerie Castillo Epizodi: "The Overnight"
2021 Fantasy Island Elena Roarke
2022 'Til Jail Do Us Part Sofía

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Roselyn Sánchez". Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2019. Marrë më 12 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Roselyn Sanchez Movies
 3. ^ Roselyn Sanchez Bio
 4. ^ "'Without a Trace' star engaged". CNN. 1 janar 2008. Arkivuar nga origjinali më 3 janar 2008. Marrë më 1 janar 2008. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Instyle Celebrity Weddings: Roselyn Sanchez and Eric Winter". Instyle.com. Marrë më 16 dhjetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "PR Actress Sanchez Marries Eric Winter". USA Today. Associated Press. 29 nëntor 2008. Marrë më 29 mars 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Liz Raftery (4 janar 2012). "Roselyn Sanchez, Eric Winter Welcome Daughter Sebella Rose". People.com. Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2013. Marrë më 28 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Stampa:Cite Web
 9. ^ Mariela Fullana Acosta (2 korrik 2008). "Lista para casarse con un "hombre maravilloso"". Primera Hora. Marrë më 29 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Rush Hour 3 - Alternative Ending (Deleted Scene)
 11. ^ Human trafficking is the backdrop of “Traffik” starring Roselyn Sanchez