Shërbimi Sekret i Shteteve të Bashkuara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Distinktivi i Shërbimit Sekret të Shteteve të Bashkuara.

Shërbimi Sekret i Shteteve të Bashkuara (USSS ose Shërbimi Sekret) është një agjenci federale e zbatimit të ligjit nën Departamentin e Sigurisë Kombëtare e ngarkuar me kryerjen e hetimeve penale dhe mbrojtjen e liderëve politikë të SHBA-së, familjeve të tyre dhe vizitave të krerëve të shteteve ose qeverive.[1] Deri në vitin 2003, Shërbimi Sekret ishte pjesë e Departamentit të Thesarit, pasi agjencia u themelua në 1865 për të luftuar falsifikimin e atëhershëm të përhapur të monedhës amerikane. Presidenti Abraham Lincoln nënshkroi legjislacionin më 14 prill 1865, vetëm disa orë para se të vritej. Në vitin 1901, Shërbimi Sekret u caktua gjithashtu në detyrat e mbrojtjes presidenciale.[2]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Resse, Shawn (16 prill 2012). "The U.S. Secret Service: An Examination and Analysis of Its Evolving Missions" (PDF). Congressional Research Service. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 18 prill 2012. Marrë më 18 prill 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ BBC History Revealed magazine (June 2023). p. 55.