Tego Calderón

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tego Calderón
U lind në1 shkurt 1972
KombësiaPortorikoja
TitulliRaper, Muzikant, Aktor
Faqja në rrjetwww.tegocalderon.com

Tegui Calderón Rosario (i lindur në 1 shkurt, 1972 më i njohour si "Tego Calderón"), është një rapper portorikoja.

JETA E HERSHME[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Calderón ka lindur në Santurce, Portorikoja. Ai u zhvendos në një moshë të re nga Puertorikoja, i lindur në Miami, Florida, ku mori pjesë në Lartë të Lartë të Lartë. Këtu ai erdhi në kontakt me disa kultura të ndryshme, përfundimisht ai u bë një baterist në një grup rock. Grupi bëri versione të këngëve të prodhuara nga artistë si Ozzy Osbourne dhe Led Zeppelin. Është vërejtur se dy prindërit e tij ishin tifozë të Ismael Rivera dhe se babai i tij ishte gjithashtu i interesuar për xhazin. Ai u ndikua nga të dyja zhanret dhe i inkorporoi ato në muzikën e tij. Me kalimin e kohës zhvilloi një stil muzikor që kombinon elementet e salsa, dancehall dhe hip hop, duke u fokusuar në aspektet e jetës urbane në tekstet e tij.

Albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • El Abayarde (2003)
  • Guasa Guasa: The Mixtape (2004)
  • The Underdog/El Subestimado (2006)
  • Contraataca (2007)
  • El Gongoli Mixtape (2008)
  • The Original Gallo Del País - O.G. El Mixtape (2012)
  • El Que Sabe, Sabe (2015)