Jump to content

Led Zeppelin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Example alt text
Anëtarët e Grupit

Led Zeppelin ishin rock grup anglez të formuar në vitin 1968 dhe të përbërë nga kitaristi Jimmy Page, vokalisti Robert Plant, timpanisti John Bonham, dhe bas kitaristi e pianisti John Paul Jones. Janë një prej grupeve më të suksesshme në historinë e muzikës së popullarizuar.[1]

Deri sa grupi është më shumë i njohur si pionier të hard rock-ut dhe heavy metal-it, ata poashtu janë inspiruar nga shumë zhanre të tjera muzikore, tu përfshi blues, rockabilly, reggae, soul, funk, jazz, classical, Celtic, Indian, Arabic, folk, pop, Latin dhe country.

Lista e albumeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Led Zeppelin (1969)
  • Led Zeppelin II (1969)
  • Led Zeppelin III (1970)
  • Led Zeppelin IV (1971) (unofficial title)
  • Houses of the Holy (1973)
  • Physical Graffiti (1975)
  • Presence (1976)
  • In Through the Out Door (1979)
  • Coda (1982)

Historia e grupit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jimmy Page në fillimet e tij

Led Zeppelin ishin një rock bend anglez, i formuar në vitin 1968, e përbërë nga Jimmy Page (kitarë), Robert Plant (vokal, harmonikë), John Paul Jones (kitarë bas, tastierë, mandolinë), dhe John Bonham (bateri). Led Zeppelin janë përmendur rregullisht si një nga paraardhësit e heavy metal dhe hard rock. Megjithatë, stili individual i grupit tejkalon çdo zhanër muzikës. Led Zeppelin nuk dhanë këngë nga albumet e tyre si teke në Mbretërinë e Bashkuar, si ato të preferuar të zhvillojnë konceptin e "rock album të orientuar".

Ndikimi në Botë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tridhjetë vjet pas shpërbërjen pas vdekjes Bonham-së në 1980, banda vazhdon të mbahet në lidhje të lartë për arritjet e tyre artistike, sukses komercial, dhe ndikim të gjerë. Banda e kanë shitur mbi 200 milionë albume në mbarë botën, përfshirë 111.500.000 njësi të certifikuar në Shtetet e Bashkuara, duke i bërë ata një nga më të artistëve të muzikës më të shitur të të gjitha kohërave. Ata kanë pasur të gjithë e tyre albume në studio origjinale të arrijnë 10 krye të tabelë albumi Billboard në SHBA, me gjashtë arritur numrin një vend. Led Zeppelin janë renditur numër një për VH1's "100 artistët më të madh e Hard Rock" dhe Classic Rock "50 Veprat Best Live të të gjitha kohërave". Revista Rolling Stone e ka përshkruar si "Led Zeppelin" grupi më i madh i të gjitha kohërave "," grupi më i madh i viteve '70 dhe pa dyshim një nga më grupe të qëndrueshme në historinë e rrokut. Në mënyrë të ngjashme Rock Roll Hall of Fame përshkruan grupit si The Beatles e dekadës së re

Në 2007, anëtarët e mbijetuar të Led Zeppelin bashkuar (së bashku me djalin e John Bonham-së, Jason) për Koncert Ertegün Ahmet Tribute at Arena O2 në Londër. Grupi u nderua me "Best Live Act" çmimin për bashkim të tyre e njëhershme në Mojo Awards 2008, ku ishin shpallur "rock më të madh dhe grupi roll të të gjitha kohërave."

Përpjekjet e para[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fillimet e Led Zeppelin mund të ndiqet në të grupit anglisht blues-rock ndikuar Yardbirds. Jimmy Page bashkoi Yardbirds në 1966 për të zëvendësuar basistin Paul Samwell-Smith, i cili kishte vendosur të largohet nga grupi. Menjëherë pas, Page kaloi nga bas kitarë për të udhëhequr, duke krijuar një linjë të dyfishtë me Jeff Beck. Pas largimit të Beck nga grupi në tetor 1966, Yardbirds u lodhur nga turne të vazhdueshme dhe të regjistrimit dhe kishte pushimet. Page kërkoi për të formuar një supergrupin me veten e tij dhe Beck në kitarë, bateristin Keith Moon dhe basisti John Entwistle. Vokalistsët Steve Winwood dhe Steve Marriott gjithashtu, u konsideruan për projektin. Ky grup nuk u formua, edhe pse Page, Beck dhe Moon kanë regjistruar një këngë së bashku në 1966, "Bolero Beck's", e cila është paraqitur në 1968 album Beck's. Sesioni i regjistrimit të përfshinte edhe basisti-tastierë John Paul Jones, i cili i tha Faqja se ai do të interesuar në bashkëpunim me atë në projektet e ardhshme.

Këngët e para[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Yardbirds kanë luajtur koncert e tyre të fundit në korrik 1968. Megjithatë, ata janë kryer ende në kryerjen e disa koncerte në Skandinavi, në mënyrë baterist Jim McCarty dhe këngëtar Keith Relf autorizuar Page dhe basisti Chris Dreja për të përdorur emrin Yardbirds për përmbushjen e detyrimeve të grupit. Page dhe Dreja filloi vënë një linjë të re-up së bashku. Zgjedhja e parë për këngëtarin kryesor ishte Terry Reid, i cili nuk pranoi ofertën, por sugjeroi Robert Plant, një këngëtare Bromwich West i Band of Joy. Plant përfundimisht pranoi postin, duke rekomanduar një baterist, John Bonham nga Redditch. Por, John Paul Jones, me sugjerimin e gruas së tij, kontaktoi për postin e lirë Page-in.

Grupi i erdhi së bashku për herë të parë në një dhomë më poshtë një dyqan rekord në Gerrard Street në Londër. Page me dije se ata të përpiqet të luajë "Treni mbajtura A-Rollin ", një këngë popullarizuar nga Johnny Burnette. Pak më vonë, grupi ka luajtur së bashku në ditën e fundit të seanca për albumin Proby PJ, Tre Java Hero. Këngët në albumin "Blues Jim" ishte pista e parë studio në funksion të katër anëtarëve të ardhmen Led Zeppelin.

Ndryshimi i emrit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grupi kishte përfunduar turne skandinave si New Yardbirds , duke luajtur së bashku për herë të parë para një audience të jetojnë në Gladsaxe Teen Klubet në Gladsaxe, më 7 shtator 1968. Megjithatë, ishte e qartë për antarët e grupit që Yardbirds kishte për të punuar nën pretekste të rreme, dhe pas kthimit nga Skandinavia ata vendosën të ndryshojnë emrin e tyre. Një nga emërtimin e grupit, i cili është bërë gati legjendar, e ka atë që Keith Moon dhe John Entwistle sugjeruan (bateristi dhe basisti për Who), përkatësisht, sugjeroi se një jetë e mundur supergrupin përmbajnë diçka për veten e tyre. Jimmy Page, dhe Jeff Beck donin të përdornin "zeppelin" term që përdoret për të përshkruar një koncert të keq. Ky grup me qëllim hoqi 'a' në "Lead" me sugjerimin e menaxherit të tyre, Peter Grant, për të parandaluar "amerikanët e trashë" nga shqiptimi i tij "leed".

Grant i siguroi grupit të ri një marrëveshje prej $ 200,000 nga Records Atlantik në nëntor 1968. Records Atlantic të ishte i njohur për stilin e këngëve të dëshpëruara, shpirtit dhe artistëve jazz, por në fund të viteve 1960 ajo filloi të marrë një interes në muzikën progresive rock britanike, dhe e nënshkroi marrveshjen me Led Zeppelin, pa pasur nevojë për t'i parë ndonjëherë ata, kryesisht prej rekomandimeve të këngëtares Dusty Springfield. Në bazë të kushteve të kontratës të siguruara nga Grant, vetë grupi do të vendosë kur ato do të lëshojë albume dhe turne, dhe e kishte fjalën e fundit mbi përmbajtjen dhe dizajnin e çdo albumi. Ata gjithashtu do të vendosnin se si do shisnin albumet e tyre.

Debutimi, albumi i parë dhe problemet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky aeroplan kishte emër të njëjtë me grupin dhe u shkakoi probleme Led Zeppelin

Para se albumi i tyre i parë të dilte në treg, grupi bëri debutimin e tyre nën emrin "Led Zeppelin" në Mayfair Ballroom, Newcastle upon Tyne më 4 tetor 1968. Kjo u pasua nga një debutim në një koncert të SHBA më 26 dhjetor 1968 në Denver, Kolorado para se të lëvizin për në bregun perëndimor për datat në Los Anxhelos, San Francisko dhe në qytete të tjera. Albumi i parë Zeppelin doli në treg më 12 janar 1969, gjatë turneut të tyre të parë të Amerikës së Veriut. Ky album është përzierje të dëshpëruar, popullore dhe ndikimet lindore me përforcime të shtrembëruara e bëri atë një nga të dhënat të rëndësishëm në krijimin e muzikës heavy metal. Megjithatë, Plant ka komentuar rreth një e treta e muzikës së tyre është akustike, dhe jo heavy metal. Për albumin e tyre të parë, Plant nuk merr kredi për kontributin e tij në lirik, një rezultat i shoqatës së tij të mëparshme me Records CBS.

Në një intervistë për "Led Zeppelin" radio promo CD (1990) Page tha se albumi i mori rreth 36 orë në studio kohë për tu krijuar dhe deklaroi se ai e di këtë për shkak të shumës e ngarkuar në faturën e studios. Peter Grant pohoi kostoja e albumin ishte £ 1,750 për tu prodhuar (duke përfshirë objektet). [19] Më 1975, albumi i kishte arkëtuar 7.000.000 $. Led Zeppelin u takua me një protestë interesante kur konteshë Eva von Zeppelin (mbesa e Count Ferdinand von Zeppelin, krijuesi i aeorpalint Zeppelin) e kundërshtoi grupin të përdorë emrin e saj të familjes dhe u përpoqën për të ndaluar një pamje të marsit 1969 televizion në Kopenhagë. Kur grupi u kthye në Kopenhagen për një koncert në shkurt 1970, ato janë faturuar si "Nobs" si rezultat i një kërcënimi të veprimit juridik nga von Zeppelin Ajo është raportuar të ketë thënë: "Ato mund të jenë të famshëm në botë , por këta majmunët nuk do të përdorë një emër të privilegjuar të kësaj familjeje pa leje. "

Albumi i dytë dhe suskeset e mëtejshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin e tyre të parë, Led Zeppelin bënë katër turne në SHBA dhe katër koncerte turne në Mbretërinë e Bashkuar, dhe gjithashtu nxorrën në treg albumin e tyre të dytë, të titulluar "Led Zeppelin II". Albumi i dytë ishte një sukses edhe më i madh se i pari dhe arriti në pozitën numër një tabelat e klasifikimit në SHBA dhe në Mbretërinë e Bashkuar. Këto ishin idetë e zhvilluara më tej të grupit, por themeluar që në albumin e tyre debutues, duke krijuar një punë e cila u bë edhe më e respektuar gjerësisht dhe ndoshta më me ndikim. Është sugjeruar se Led Zeppelin II ështe albumi që i hapi derën rrymës heavy metal.

Pas nxjerrjen në treg të albumit, Led Zeppelin përfundoi disa turne më shumë në Shtetet e Bashkuara. Ata kanë luajtur shpesh, fillimisht në klubet dhe dhoma balloje, pastaj në auditoret më të mëdha dhe përfundimisht në stadiume kur popullariteti i tyre u rrit. Led Zeppelin bënte koncerte që mund të zgjasnin më shumë se katër orë, duke përfshirë zgjerimet dhe improvizimet e versioneve të këngëve të tyre. Shumë nga këto shfaqje kanë qënë një burim i madh parash për Led Zeppelin. Gjatë kësaj periudhe, turnetë dhe koncertet intensive shkaktuan krijimin e reputacionit të Led Zepplin. Në një nga këto koncerte ata përdorën një peshkaqen të Edgewater në Seattle, Washington, më 28 korrik 1969.

Albumi i tretë, dhe fillimet e rënies[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për përbërjen e albumit të tyre të tretë, Led Zeppelin III, Jimmy Page dhe Robert Plant e menduan në Bron-Yr-Aur, në një vilë të largët në Uells, në 1970. [46] Rezultati ishte krijimi i një muzike (duke përfshirë edhe një këngë krejtësisht të akustike , "Bron-Yr-Aur Stomp", shkruar gabim si "Bron-Y-Aur Stomp" në album), e cila ishte ndikuar fuqimisht nga popullore dhe muzika Celtic.

Ky album fillimisht mori reagime të ndryshme, me shumë kritikë dhe tifozët habitur nga kompozimet kryesisht elektrike të dy albume të parë. Me kalimin e kohës, megjithatë, reputacionin i saj është përmirësuar dhe Led Zeppelin III tani është vlerësuar përgjithësisht shumë herë më mirë dhe konsiderohet klasik. Në kopertinë, albumi kishte shfaqur një rrotë q, kur rrotullohej, tregonte imazhe të ndryshme përmes opozitë prerë në mëngën e xhaketës kryesore. Kënga e parë "Immigrant Song", u publikua në nëntor 1970 nga Records Atlantics si kënga e vetme e krijuar kundër dëshirave të grupit. Ajo përfshinte edhe këngën "Hey Hey What can i do?". Edhe banda e kosideron këtë album si përvojë të shumë të keqe, sepse në marrveshjen e tyre thuhej se çdo tekst duhet të nxirret në treg vetëm po të merrej pëlqimi i tyre., Marrdhëniet mes tyre the meaxherit u bënë më agresive. Ky grup gjithashtu rezistuar gjithnjë e paraqitjes televizive, duke dashur që tifozët e tyre të dëgjojnë dhe të shohin ato në koncerte live.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Musicmatch, "Led Zeppelin", followers; accessed September 10, 2006". Arkivuar nga origjinali më 16 maj 2008. Marrë më 2 mars 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]