Jump to content

Robert Plant

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Example alt text
Robert Plant

Robert Anthony Plant (i lindur më 20 gusht 1948), është një rock këngëtar dhe kompozitor anglez, anëtar i rock bendit Led Zeppelin si këngëtar edhe poet, por njihet dhe për karrierën e suksesshme solo. Në vitin 2007, ai nxorri albumin Raising Sand, (prodhuar nga T-Bone Burnett) me sopranon Alison Krauss dhe fitoi Grammy Award për 2009 si album i vitit. Ai u radhit si këngëtari më influent i muzikës Heavy Metal nga Hit Parader.