Jump to content

Jeff Beck

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Example alt text
Jeff Beck më 1973

Geoffrey Arnold "Jeff" Beck (24 qershor 1944 – 10 janar 2023) ishte një kitarist anglez. Ai e nisi karrierën duke lozur me The Yardbirds, në të njëjtin grup ku kitaristat Eric Clapton dhe Jimmy Page kanë lozur. Shumica e këngëve të tij janë instrumentale. Stili muzikor i këngëve të tij janë jazz fusion, blues-rock, dhe hard rock. Jeff Beck nuk përdorte një pick kur los kitarë. Më 4 prill 2009 ai u fut në Rock and Roll Hall of Fame.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]