Eric Clapton

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Example alt text
Clapton në vitin 1975

Eric Patrick Clapton (i lindur më 30 mars, 1945) është një kitaristë, këngëtar, dhe kompozitor Anglez. Ai ishte pjesëtar i grupeve rok Cream dhe The Yardbirds. Ai njihet më shumë për karrierën e tij solo. Stili i muzikës që los është blues dhe rok. Nja ca këngë të tij të famshëm janë "Layla", "Crossroads", "White Room", etj...

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]