Cream

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Example alt text
Cream

Cream ishin një grup muzikor Anglez në vitet 60 që loznin blues-rock. Pjesëtarët e grupit ishin: Jack Bruce, Eric Clapton dhe Ginger Baker. Stili muzikor i tyre ishte blues-rock influencuar nga "psychedelic rock". Kënga me e famshëm e grupit është "Sunshine of your Love". Grupit bashkohen nga hera në herë që të lozin ndo një koncert.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Fresh Cream (1966)
  • Disraeli Gears (1967)
  • Wheels of Fire (1968)
  • Goodbye (1969)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]