Avengers: Endgame

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame
Viti 2019
Regjia
  • Anthony Russo
  • Joe Russo
Prodhimi Kevin Feige
Skenari
  • Christopher Markus
  • Stephen McFeely
Bazuar në The Avengers nga Stan Lee dhe Jack Kirby
Në rolet kryesore Robert Downey Jr.
Chris Evans
Mark Ruffalo
Chris Hemsworth
Scarlett Johansson
Jeremy Renner
Don Cheadle
Paul Rudd
Brie Larson
Karen Gillan
Danai Gurira
Benedict Wong
Jon Favreau
Bradley Cooper
Gwyneth Paltrow
Josh Brolin
Muzika Alan Silvestri
Kinematografia Trent Opaloch
Montazhi Jeffrey Ford
Matthew Schmidt
Studioja kinematografike Marvel Studios
Shpërndarë nga Walt Disney Studios
Motion Pictures
Data e daljes në kinema 26 Prill 2019
Kohëzgjatja 181 minuta
Shteti ShBA
Gjuha Anglisht
Vlerësimi 94%
Buxheti $356 milion
Fitimet $2.798 miliardë
Paraprihet nga Captain Marvel
Pasohet nga Spiderman:Far From Home


Avengers: Endgame (shqip: Hakmarrësit: Akti Final) është një film amerikan me superheronj i vitit 2019 bazuar në komikën Marvel Comics Avengers, prodhuar nga Marvel Studios dhe shpërndarë nga Walt Disney Studios Motion Pictures . Është vazhdimi i Avengers i 2012, Avengers 2015 : Age of Ultron, and Avengers of 2018 : Infinity War, dhe filmi njëzet e dytë në Marvel Cinematic Universe (MCU). U drejtua nga Anthony dhe Joe Russo dhe u shkrua nga Christopher Markus dhe Stephen McFeely, dhe paraqet një kast ansambël përfshirë Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Don Cheadle, Paul Rudd, Brie Larson, Karen Gillan, Danai Gurira, Benedict Wong, Jon Favreau, Bradley Cooper, Gwyneth Paltrow dhe Josh Brolin . Në film, anëtarët e mbijetuar të Avengers dhe aleatët e tyre përpiqen të kthejnë dëmin e shkaktuar nga Thanos në Luftën e Pafundësisë .