Don Cheadle

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Don Cheadle
U lind në9 nëntor 1964 {46 Vjeqar}
KombësiaAmerikan
TitulliDon Cheadle ne Bryklin ne viti 2010

Donald Frank "Don" Cheadle, Jr pronouncet lindur 29 nëntor 1964) [1] është një aktor amerikan filmash dhe producent. Cheadle u rrit në rëndësi në fund të viteve 1990 dhe fillim të viteve 2000 për rolet e tij mbështetur në Soderbergh-drejtuar filma Steven nga shikimi, trafikut, dhe Eleven Ocean së. Në vitin 2004, rolin e tij të çojë si hotel Ruandës Paul Rusesabagina menaxher në gjenocidin në Ruandë drama film Hotel fituar atë një kandidatur për çmimin Oskar për aktorin më të mirë.

Ai gjithashtu fushata për fund të gjenocidit në Darfur, Sudan, dhe bashkë-autor i një libër në lidhje me çështjen e titulluar Nuk më shikojnë ynë: Misioni për t'i dhënë fund gjenocidit në Darfur dhe më gjerë. Në vitin 2010, Cheadle u emërua Program Vullnetit të Mirë e OKB-së Mjedisit ambasadori.

Jeta dhe Familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cheadle linidi në Kansas City,Misuri ai esht biri i Frank Cheadle nje Profesor Psikologjie dhe nena Beti Cheadle nje Mesuse dhe menxhere ai ka nje moter e cila quhat Dawn dhe nje vella qe quhe Collin Familja e tij ndrorri shum shpesh vendbimet kjo i ndimo Chedles per tu mesuar me ambetin ai keru shkollen Fillore ne Denver dhe a te te mesme ne Kolorado ndresa Studioi per Aktrim ne Karlifoni.

Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cheadle ka luajtur ne shum filam qe kan qen te nominuar pe Qimin Oskar dhe Globi i Art por asnjeher nuk arriti ta fitoj qimim. mir po ne karien e ti fitoj qmimine te cilat nuk kan disa rendesi te madhe.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmografia
Year Title Role Notes
1984 3 Days Angel
1985 Moving Violations Juicy Burgers Worker
1986 Punk
1987 Hamburger Hill Pvt. Washburn
1988 Colors Rocket
1992 Roadside Prophets Happy Days Manager
1993 The Meteor Man Goldilocks
1993 Lush Life Jack (TV movie)
1995 Things to Do in Denver When You're Dead Rooster
1995 Devil in a Blue Dress Mouse Alexander Los Angeles Film Critics Association Award for Best Supporting Actor
National Society of Film Critics Award for Best Supporting Actor
Nominated—Chicago Film Critics Association Award for Best Supporting Actor
Nominated—NAACP Image Award for Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture
Nominated—Screen Actors Guild Award for Outstanding Performance by a Male Actor in a Supporting Role
1996 Rebound: The Legend of Earl "The Goat" Manigault Earl "The Goat" Manigault (TV movie)
Nominated—NAACP Image Award for Outstanding Actor in a Television Movie, Mini-Series or Dramatic Special
1997 Volcano Emmit Reese
1997 Rosewood Sylvester Carrier Nominated—NAACP Image Award for Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture
1997 Boogie Nights Buck Swope Florida Film Critics Circle Award for Best Cast
Nominated—Screen Actors Guild Award for Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture
1998 Out of Sight Maurice Miller
1998 The Rat Pack Sammy Davis Jr. Golden Globe Award for Best Supporting Actor – Series, Miniseries or Television Film
Nominated—Emmy Award for Outstanding Supporting Actor – Miniseries or a Movie
Nominated—NAACP Image Award for Outstanding Actor in a Television Movie, Mini-Series or Dramatic Special
1998 Bulworth L.D. Nominated—NAACP Image Award for Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture
1999 A Lesson Before Dying Grant Wiggins (TV movie)
Black Reel Award for Network/Cable – Best Actor
Nominated—Emmy Award for Outstanding Lead Actor – Miniseries or a Movie
Nominated—NAACP Image Award for Outstanding Actor in a Television Movie, Mini-Series or Dramatic Special
Nominated—Satellite Award for Best Actor – Miniseries or Television Film
2000 Traffic Montel Gordon Black Reel Award for Best Supporting Actor
Screen Actors Guild Award for Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture
2000 Mission to mars Luke Graham
2000 Fail Safe Lt. Jimmy Pierce (TV movie)
2000 The Family Man Cash
2001 Things Behind the Sun Chuck Nominated—Emmy Award for Outstanding Supporting Actor – Miniseries or a Movie
Nominated—Independent Spirit Award for Best Supporting Male
2001 Manic Dr. David Monroe
2001 Swordfish Agent J.T. Roberts
2001 Ticker Passenger
2001 Rush Hour 2 Kenny (uncredited)
2001 Ocean's Eleven Basher Tarr
2001 Abby Singer Himself
2003 The United States of Leland Pearl Madison
2004 Ocean's Twelve Basher Tarr Nominated—BET Award for Outstanding Supporting Actor in a Theatrical Film
Nominated—Association Award for Best Cast
Nominated—NAACP Image Award for Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture
2004 After the Sunset Henri Mooré
2004 The Assassination of Richard Nixon Bonny Simmons
2004 "Unchained Memories" – Readings From The Slave Narratives Film received two Emmy nominations and won the Christopher Award
2004 Hotel Rwanda Paul Rusesabagina Satellite Award for Best Actor – Motion Picture Drama
Nominated—Academy Award for Best Actor
Nominated—Screen Actors Guild Award for Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture
Nominated—Black Reel Award for Best CastNominated—Black Reel Award for Best Actor
Nominated—Broadcast Film Critics Association Award for Best Actor
Nominated—Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Drama
Nominated—London Film Critics Circle Award for Best Actor also for Crash
Nominated—NAACP Image Award for Outstanding Actor in a Motion Picture
Nominated—Online Film Critics Society Award for Best Actor
Nominated—Screen Actors Guild Award for Outstanding Performance by a Male Actor in a Leading Role
2005 Crash Det. Graham Waters Screen Actors Guild Award for Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture
Nominated—BAFTA Award for Best Actor in a Supporting Role
Nominated—Black Movie Award for Outstanding Performance by an Actor in a Leading Role
Nominated—Black Reel Award for Best Actor
Nominated—Gotham Award for Best Ensemble Cast
Nominated—London Film Critics Circle Award for Best Actor also for Hotel Rwanda
Nominated—NAACP Image Award for Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture
Nominated—Screen Actors Guild Award for Outstanding Performance by a Male Actor in a Supporting Role
2006 The Dog Problem Dr. Nourmand
2006 King Leopold's Ghost Narrator
2007 Reign Over Me Alan Johnson
2007 Talk to Me Petey Greene African-American Film Critics-Best Actor
Gotham Award for Best Ensemble Cast
Nominated—Independent Spirit Award for Best Male Lead
Nominated—NAACP Image Award for Outstanding Actor in a Motion Picture
Nominated—Satellite Award for Best Actor – Motion Picture Musical or Comedy
2007 Ocean's Thirteen Basher Tarr
2007 Darfur Now Himself
2008 Traitor Samir Horn Nominated—Black Reel Award for Best Actor
Nominated—NAACP Image Award for Outstanding Actor in a Motion Picture
2009 Hotel for Dogs Bernie
2009 The People Speak Himself Documentary
2010 Brooklyn's Finest Clarence 'Tango' Butler
2010 Iron Man 2 Col. James 'Rhodey' Rhodes/War Machine (replaces Terrence Howard)
2011 The Guard FBI Agent Wendell Everett
Producer
Year Film Role Notes
2004 Crash Producer Academy Award for Best Picture
Black Movie Award for Outstanding Motion Picture
Independent Spirit Award for Best First Feature
Nominated—BAFTA Award for Best Film
2007 Talk to Me Executive producer
2007 Darfur Now Producer
2008 Traitor Producer
2008 Crash Producer 2 Episodes (2008)
Television
Year Series Role Notes
1982 Fame Henry Lee 2 episodes
1986 L.A. Law Julian Tatoon Episode "Gibbon Take"
1986 Sidekicks Gang Leader Episode "The Last Electric Knight"
1987 Hill Street Blues Darius Milton Episode "Days of Swine and Roses"
1987 The Bronx Zoo Carver Episode "Small Victories"
1988 Night Court Jack Episode "Jung and the Restless"
1988 Hooperman Himself Episode "High Noon"
1989 Booker Himself Episode "The Pump"
1990 China Beach Angel Episode "Warriors"
1990 The Fresh Prince of Bel-Air Ice Tray (5 episodes)
1992–1993 Hangin' with Mr. Cooper Bennie (2 episodes)
1992–1993 The Golden Palace Roland Wilson (23 episodes)
1993–1995 Picket Fences D.A. John Littleton (38 episodes)
Nominated—Screen Actors Guild Award for Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series (1995, 1996)
2000 The Simpsons Brother Faith Episode: "Faith Off"
2002 The Bernie Mac Show Cousin D (2 episodes – "Sweet Home Chicago: Parts 1 & 2"
2002 ER Paul Nathan (4 episodes)
Nominated—Emmy Award for Outstanding Guest Actor – Drama Series
2003 MADtv Perry Episode #9.3
Greys Anatomy
2011- CSI: Crime Scene Investigation Lloyd Prescott
Voice acting
Theatre


Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.

  1. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura IronMan2GameVoiceCast