Iron Man 2

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Informatat e filmit
Poster Njeriu i Hekurt 2.jpg
Titulli shqip: Njeriu i hekurt 2
Titulli origjinal: Iron Man 2
Shteti i prodhimit: ShBA
Viti i prodhimit: 2010
Gjatja (PAL-DVD): 124 minuta
Gjuha origjinale: Anglisht
Studio: Producent: Kevin Feige, Susan Downey Shpërndarësi: Paramount Pictures
Zhanri: Aksion, Aventure, Sci-Fi, Thriller
Premiera (Kino/Video): 28 prill 2010
Për moshën: Të gjitha
Box office

(Për më shumë informaciona shiko: Box office)

Buxheti: 170-200 milion $
Fitimi: 613,990,805 $
Realizues teknik
Regjia: Jon Favreau
Autori: Justin Theroux,
Stan Lee (Libri komik),
Larry Lieber (Libri komik),
Don Heck(Libri komik),
Jack Kirby (Libri komik)
Producenti: Kevin Feige, Susan Downey
Kompozitori: John Debney, Tom Morello
Kamermani:
Prerja:
Interpretojnë
Çmime

(Për më shum informaciona shiko: Çmime)


Iron Man 2 është një film amerikan i vitit 2010 ku protagonisti kryesor është superheroi Iron Man. Filmi është prodhuar nga Marvel Studios dhe shpërndarë nga Paramount Pictures. Është vazhdim i filmit të parë Iron Man (2008) - filmi i dytë në një trilogji të planifikuar -, dhe është pjesë e Marvel Cinematic Universe[1]. Regjia nga Jon Favreau, ndërsa protagonisti (Tony Stark) interpretohet nga Robert Downey Jr..

Ngjarja[redakto | përpunoni burim]

Produksion[redakto | përpunoni burim]

Rreth filmit[redakto | përpunoni burim]

Box Oficce[redakto | përpunoni burim]

Burimi[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]