Iron Man 2

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Njeriu i hekurt 2
Iron Man 2
Regjia ngaJon Favreau
Shkruar ngaJustin Theroux,
Stan Lee (Libri komik),
Larry Lieber (Libri komik),
Don Heck(Libri komik),
Jack Kirby (Libri komik)
ProdhuesiKevin Feige, Susan Downey
MuzikaJohn Debney, Tom Morello

Kompanitë prodhuese
Producent: Kevin Feige, Susan Downey Shpërndarësi: Paramount Pictures
Data e publikimit
2010
Kohëzgjatja
124
ShtetiShBA
GjuhaAnglisht
Buxheti170-200 milion $
Fitimi613,990,805 $

Iron Man 2 është një film amerikan i vitit 2010 ku protagonisti kryesor është superheroi Iron Man. Filmi është prodhuar nga Marvel Studios dhe shpërndarë nga Paramount Pictures. Ai është vazhdimi i filmit të parë Iron Man (2008) dhe filmi i tretë i Universit Filmik Marvel (MCU).[1] Me regji nga Jon Favreau dhe skenar nga Justin Theroux, rolin kryesor e luan Robert Downey Jr. si Tony Stark / Iron Man krahas Gwyneth Paltrow, Don Cheadle, Scarlett Johansson, Mickey Rourke, dhe Samuel L. Jackson. Gjashtë muaj pas filmit Iron Man, Tony Stark i shpërfillet thirrjeve të qeverisë amerikane për ta dorëzuar teknologjinë Iron Man, që po ia shkakton shëndetin e tij të dobët. Ndërkohë, shkencëtari rus Ivan Vanko (luajtur nga Rourke) e përdor verzionin e vet të teknologjisë për të marrë hak ndaj familjes Stark.

Pas suksesit kritik dhe financiar të Iron Man në maj 2008, Marvel Studios shpalli dhe menjëherë filloi së prodhuari e një filmi të dytë. Në korrik, Theroux u pranua të shkruante skenarin dhe Favreau u rikthye si regjisor. Downey, Paltrow, dhe Jackson u rikthyen për rolet e tyre nga Iron Man, ndërsa Cheadle u soll ta zëvendësonte Terrence Howard në rolin e James Rhodes. Në muajt e hershëm të vitit 2009, Rourke (Vanko), Rockwell, dhe Johannson e mbushën renditjen e aktorëve. Xhirimi kryesor ndodhi prej prill deri më korrik 2009, më së shumti në Kaliforni si në filmin e parë, përveç një sekuence kyçe në Monako. Ndryshe nga filmi paraprak që përzinte efektet digjitale dhe praktike, filmi i dytë u mbështet kryesisht në imazhe të krijuara me kompjuter për t'i krijuar kostumet e Iron Man-it.

Ngjarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Produksion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rreth filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Box Oficce[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Vespe, Eric (2007-02-09). "Quint visits the IRON MAN production offices! Art! Favreau speaks about sequels (?!?), casting and more!!!". Ain't It Cool News. Marrë më 2009-03-30. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]