Stan Lee

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Stan Lee
Stan Lee tek 1973 San Diego comic con

Stan Lee lindi më 28 dhjetor 1922New York dhe vdiq me 12 nëntor 2018 New York; lindi si Stanley Martin Lieber, ishte një autor dhe botues stripave. Bashkë më vizatuesit Jack Kirby dhe Steve Ditko krijoi ai për Marvel Comics një seri nga superheroi klasike, më i njohuri është Spider-Man.

2002 e dubloi ai vetën në serinë animuar Simpsons, në epizodën e sezonës 13-të, I Am Furious Yellow.

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]