Spider-Man

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Amazing Spider-Man Vol. 2 #50

Spider-Man (sqt. Njeriu Merimangë) është një personazh fantastiko-shkencor prej Marvel Comics që është krijuar nga Stan Lee, një karikaturistë amerikanë. Spider-Man, emri i vërtetë Peter Benjamin Parker është një njeri i cili mbron njerzit nga kriminelët në New York. Personazhi eshte i njohur për jetën e tij të zakonshme, ai ka probleme financiale, shkollore, familjare, si çdokush.

Sipas personazhit janë xhiruar disa filma dhe seri, po ashtu janë krijuar dhe lojra vizuale.

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]Zanafilla[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Peter-i në fillim ishte thjesht një peshkopë pesembedhjetë vjeçar, i tallur dhe diskriminuar nga një nxënës i quajtur Flash Thompson. Ai jetonte me xhaxhanë i quajtur Ben dhe gruan e tij, May në Forest Hills, Queens. Nje ditë ai shkoi në eskursion me shkollën në një panair shkence, atje ishte një makineri radioaktive. Makinerija do testohej dhe në të njëjtën kohë një merimangë u ul nga rrjeta në tavan dhe u infektua me radioaktivitet. Merimanga gjeti rrugën tek dora e Peter-it, dhe e kafshoi. Peter-i filloi të ndihej keq dhe mori leje të dilte jashtë, në mes të rrugës Peter-i ndjehu një ndjesi ne kafkë, ai kthehu kokën dhe pa një veturë duke ju afruar. Ai u hodh lartë dhe e kaloi veturën me disa metra, kjo e befasoj Peter-in dhe dalë nga dalë ai zbuloi se kishte marrë fuqi si të merimangës.

Peter-i vendosi ti perdorte fuqitë për të mirën e vetë duke bërë para. Ai u regjistrua ne një kampionat Wrestling duke mbajtur identitetin e tij të vertet sekret dhe mundi kampionin e mëparshem. Peter-i mori para dhe zgjodhi të krijonte një kostum për të vazhduar biznesin si Spider-Man, ai gjithashtu krijoi pajisje që nxirrnin substancë të ngjashme me rrjetën e merimangës. Disa ditë më vonë atë e ftuan në një serial televiziv për të treguar fuqitë e tij publikut, pasi mbaroi segmenti I tij ai doli prapaskenash dhe ishte duke marrë gjerat e tij kur një roje i berrtiti nga larg të ndalonte nje person me para te vjedhura. Peter-i nuk bëri asgjë dhe e la të ikte, i tha rojes që nuk ishte puna e tij ta ndalonte dhe shkoi rrugës për në shtëpi.

Kur arriti në shtepi ai pa se kishte ardhur policia, i shqetësuar ai u fut brënda dhe mori vesh se nje hajdut i kishte vrare xhaxhain, Ben. Ai gjithashtu mori vesh nga policia se ata e kishin gjetur hajdutin, dhe ishte fshehur në një fabrikë te vjetër. I nxehur, Peter-i veshi kostumin e tij fshehurazi dhe shkoj tek fabrika përpara policisë. Ai u fut fshehurazi brënda fabrikës dhe iu sul hajdutit, Peter-i e ktheu nga vetja dhe pa që hajduti ishte i njëjti burrë që ai nuk ndaloi më perpara. Peter-i u habit dhe e lidhi hajdutin me rrjetën e tij, pasi doli nga fabrika Peter-i u pendua. Një neglizhencë e vogël çoi në vdekjen e xhaxhait që e kishte rritur që nga femijëria, që nga ajo ditë Peter-i u betua se do të perdorte fuqitë e tij për të ndihmuar njerëzit në nevojë. Dhe aty lindi Superheroi Spider-Man.

Megjithë superfuqitë e tij, Parker lufton për të ndihmuar që tatimi i tij të vejë të paguajë qiranë, është tallur nga kolegët e tij - veçanërisht yllin e futbollit Flash Thompson - dhe, si Spider-Man, prodhon zemërimin editorial të botuesit të gazetës J. Jonah Jameson. Ndërsa ai lufton për herë të parë armiqtë e tij, Parker gjen të mashtrojë jetën e tij personale dhe aventurat me kostume të vështira. Me kalimin e kohës, Pjetri mbaron shkollën e mesme, dhe regjistrohet në Universitetin Shtetëror të Empire (një institucion imagjinar duke evokuar Universitetin e Kolumbias dhe Universitetin e Nju Jorkut), 52 ku takon shokun dhe mikun më të mirë Harry Osborn dhe të dashurën Gwen Stacy, dhe teta Maj e parapet atë tek Mary Jane Watson. Ndërsa Pjetri merret me problemet e drogës të Harry-it, dhe babai i Harry-it është zbuluar të jetë armiqësia e Spider-Man-it Green Goblin, Pjetri madje përpiqet të heqë dorë nga identiteti i tij i veshur me kostum për njëfarë kohe. Babai i Gwen Stacy, kapiten i policisë së Policisë së Nju Jorkut, George Stacy, vritet aksidentalisht gjatë një beteje midis Spider-Man dhe Doctor Octopus (# 90, nëntor 1970).

Në çështjen # 121 (qershor 1973), Goblin Gjelbër hedh Gwen Stacy nga një kullë ose nga Ura e Bruklinit (siç është përshkruar në art) ose Ura e Uashingtonit Uashington (siç është dhënë në tekst). Ajo vdes gjatë përpjekjes së Spider-Man për shpëtim; një shënim në faqen me shkronja të botimit # 125 thotë: "Na trishton të themi se efekti i goditjes së goditjes që ajo i kishte nënshtruar kur rripa e rruajtjes së Spidey-it e ndaloi atë në mënyrë të papritur ishte, në fakt, ajo që e vrau atë". Çështja e mëposhtme, Goblin duket se vrau veten aksidentalisht në betejën që pasoi me Spider-Man.

Armiqtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndryshe nga rivalitetet e mirënjohura në pamjet e librave komikë ku heronjtë gjithmonë kanë ende më shumë se një armik, por zakonisht një armiqësi (p.sh., Joker-i me Batman-in në DC Comics, Kafka e Kuqe me Kapiten Amerikën, Doktor Doom me Katër Fantastik dhe Vëllazëria e Mutantëve me X-Men në Marvel Comics etj.), Spider-Man është i njohur të ketë tre armiqësi dhe mund të debatohet se cili është më i keqi:

1.^ Doktor Octopus konsiderohet si një nga armiqtë më të keq të Spider-Man-it. Ai është cituar si njeriu që Piteri mund të kishte bërë nëse nuk ishte ngritur me ndjenjën e përgjegjësisë. Ai është famëkeq për ta mposhtur atë herën e parë në betejë dhe për pothuajse martesën me tezen e Piterit. Ai është udhëheqësi kryesor i Sinister Six dhe gjithashtu është referuar si "Planer Master". ("Nëse kjo është fati im!") Skulptura të mëvonshme e zbuluan atë në trupin e Peter Parker, ku ai ishte karakteri titullar për një kohë.

2.^ Norman Osborn duke përdorur alias si Green Goblin është armik i Spider-Man-it. Kryesisht pasi ai është përgjegjës për ngritjen e vdekjes së të dashurës të Spider-Man në një nga tregimet më të famshme të Spider-Man-it të të gjitha kohërave, të cilat ndihmuan në përfundimin e Epokës së Argjendtë të Librave komik dhe të fillonin Epokën e Bronzit të Librave komik. Ai mendohet të jetë i vdekur pas kësaj, por shkrimtarët e ndihmojnë atë të sjellin atë nga vitet 1990 dhe ai u kthye përsëri në plagë të Spider-Man-it edhe një herë në librat komik (si të përfshirë në vrasjen e majmunit maj) dhe heronj të tjerë (si Avengers). Ai është gjithashtu një armik i Spider-Man ndonjëherë si Normani dhe jo vetëm si Goblin i Gjelbër.

3.^ Një tjetër karakter i përshkruar zakonisht si armik është Venom. Eddie Brock si Venom zakonisht përshkruhet si versioni i pasqyrës ose versioni i keq i Spider-Man-it në shumë mënyra. Qëllimet e Venom-it zakonisht përshkruhen si rrënimin e jetës së Spider-Man-it dhe bërjen me kokën e Spider-Man-it. Venom është gjithashtu një nga armiqtë më të njohur të Spider-Man-it. Kjo popullaritet e ka çuar atë të jetë një karakter i njohur portreti i tij me tregimet e veta komike.