Jump to content

Tobey Maguire

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tobey Maguire
U lind në
Tobias Vincent Maguire

27 qershor 1975
Profesioni
 • Actor
 • film producer
Vite aktiviteti1989–present
Bashkëshorti/ja
(m. 2007; sep. 2016)
Fëmijë2

Tobias Vincent Maguire (lindi më 27 qershor 1975) është një aktor dhe producent filmi amerikan. Ai luajti personazhin e titullittrilogjinë Spider-ManSam Raimi (2002–2007), dhe më vonë e riprodhoi rolin në Spider-Man: No Way Home (2021).

Maguire e filloi karrierën e tij në role dytësore në filmat This Boy's Life (1993), The Ice Storm, Deconstructing Harry (të dy më 1997), dhe Fear and Loathing in Las Vegas (1998). Rolet e tij kryesore përfshijnë Pleasantville (1998), Ride with the Devil (1999), The Cider House Rules (1999), Wonder Boys (2000), Seabiscuit (2003), The Good German (2006), Brothers (2009), The Great Gatsby (2013), dhe Pawn Sacrifice (2014).

Maguire mori një nominim Golden Globe Award për Aktorin më të Mirë në një Film Dramë për Brothers (2009). Ai themeloi kompaninë e tij të prodhimit në 2012 të quajtur Material Pictures, dhe bashkëprodhoi Good People (2012), Pawn Sacrifice (2014), dhe Babylon (2022).[1][2]

Jeta e hershme dhe familja

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tobias Vincent Maguire lindi më 27 qershor 1975, në Santa Monica, Kaliforni, nga Wendy Brown dhe Vincent Maguire.Prindërit e tij (të cilët janë të dy me prejardhje skoceze) u ndanë kur ai ishte dy vjeç, dhe Maguire kaloi pjesën më të madhe të fëmijërisë së tij duke jetuar me anëtarë të ndryshëm të familjes.

1989-1995 Karriera e hershme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Paraqitja e parë e Maguire në një film artistik ishte në vitin 1989 në Magjistarin. Ai luan një nga gocat e Lucas Barton (një nga tre konkurrentët në një konkurs videolojë) dhe nuk kishte rreshta. Ai punoi si një aktor fëmijë në fillim të viteve 1990, duke luajtur shpesh role shumë më të rinj se mosha e tij kronologjike, dhe deri në vitin 2002 ai ishte ende duke luajtur adoleshent kur ishte në mesin e të 20-ave. Ai u shfaq në një sërë reklamash dhe role televizive dhe filmash, duke punuar përballë aktorëve të tillë si Chuck Norris (Walker, Texas Ranger), Roseanne Barr (Roseanne) dhe Tracey Ullman (Tracey Takes On...). Përfundimisht, ai u hodh në rolin kryesor në serialin televiziv FOX "Great Scott!", i cili u anulua nëntë javë më vonë.

2002-2013 Kulmi i karrierës

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2002, Maguire luajti në Spider-Man, bazuar në superheroin e njohur të Marvel Comics, Spider-Man. Filmi pati një sukses të madh dhe e bëri atë një yll. Ai përsëriti rolin në vazhdimet Spider-Man 2 (2004) dhe Spider-Man 3 (2007), dhe gjithashtu ka përshtatur zërin e tij në rolin e Spider-Man në video-lojra te bazuara tek filmet.

Për shkak të komplikimeve të skenarit dhe prodhimit, një film i katërt i propozuar për Spider-Man nuk u materializua. Sony's Columbia Pictures vendosi të ridizajnonte ekskluzivitetin.Filmi,i titulluar The Amazing Spider-Man, u publikua më 3 korrik 2012, me një aktor tjetër, Andrew Garfield, duke luajtur rolin kryesor.

2013–e tashmja: Rikthimi

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Maguire përsëriti rolin e tij si Peter Parker / Spider-Man në filmin e Marvel Cinematic Universe: Spider-Man: No Way Home (2021), së bashku me pasuesit Tom Holland dhe Andrew Garfield.Ai u shfaq në filmin e ansamblit të Damien Chazelle, Babylon, ku ai ishte gjithashtu një producent ekzekutiv.

Maguire me gruan e tij të atëhershme, Jennifer Meyer, në premierën e Spider-Man 3Queens në prill 2007.

Maguire është vegjetarian që nga viti 1992; në vitin 2009, ai u bë vegan.[3][4][5] Ai ka bërë ndryshime në dietën e tij ose për të fituar ose humbur peshë për role filmike: ai uli në mënyrë dramatike marrjen e kalorive për Seabiscuit, e ndjekur nga një rritje e shpejtë për të rifituar peshën për Spider-Man 2.[6] Maguire ka qenë esëll që në moshën 19-vjeçare, pasi kishte përjetuar "disa vështirësi" me alkoolin në adoleshencën e tij të vonë.[7]

Maguire u takua me stilisten e bizhuterive Jennifer Meyer në vitin 2003 ndërsa ai po xhironte SeabiscuitUniversal Studios, dhe ata u fejuan në prill 2006. Vajza e tyre lindi në nëntor të atij viti.[8][9] Babai i Meyer, kreu i studios Universal Ronald Meyer, thuhet se e ndihmoi Maguire të rifitonte punën e tij pasi u pushua nga Spider-Man 2 më 2003.[10] Maguire dhe Meyer u martuan më 3 shtator 2007, në Kailua Kona, Hawaii.[11] Fëmija i tyre i dytë, një djalë, lindi në maj 2009.[12] Më 18 tetor 2016, çifti njoftoi ndarjen e tyre pas nëntë vitesh martesë.[13] Në vitin 2020, Meyer bëri kërkesë për divorc pas katër vitesh ndarje.[14]

Viti Titulli Roli Shënime Ref.
1989 The Wizard Lucas' Goon at Video Armageddon Pakredituar
1993 This Boy's Life Chuck Bolger
1994 Revenge of the Red Baron Jimmy Spencer
S.F.W. Al
Healer Teenager
1997 The Ice Storm Paul Hood
Deconstructing Harry Harvey Stern
Joyride J.T.
1998 Fear and Loathing in Las Vegas The Hitchhiker
Pleasantville David / Bud Parker
1999 The Cider House Rules Homer Wells
Ride with the Devil Jake Roedel
2000 Wonder Boys James Leer
2001 Don's Plum Ian
Cats & Dogs Louis "Lou" Brody Zëri[15]
2002 Spider-Man Peter Parker / Spider-Man
2003 Seabiscuit John "Red" Pollard
2004 Spider-Man 2 Peter Parker / Spider-Man
2006 The Good German Corporal Patrick Tully
2007 Spider-Man 3 Peter Parker / Spider-Man
2008 Tropic Thunder Himself Guest appearance
2009 Brothers Captain Sam Cahill
2011 The Details Jeff Lang
2013 The Great Gatsby Nick Carraway
Labor Day Adult Henry Wheeler
2014 Pawn Sacrifice Bobby Fischer
2017 The Boss Baby Adult Tim Templeton / Narrator Voice[15]
2021 Spider-Man: No Way Home Peter Parker / Spider-Man
2022 Babylon James McKay
2023 Spider-Man: Across the Spider-Verse Peter Parker / Spider-Man Pamjet arkivore nga Spider-Man dhe Spider-Man 3

Si producent

Si producent ekzekutiv

Viti Titulli Roli Shënime Ref.
1989 Rodney Dangerfield: Opening Night at Rodney's Place Boy No. 3 Film televiziv
1990 Tales from the Whoop: Hot Rod Brown Class Clown Hot Rod Brown Film televiziv
1990 1st & Ten Chad Epizodi: "If I Didn't Play Football"
1990 Blossom Unnamed boy Epizodi: "Sex, Lies, & Teenagers"
1991 Eerie, Indiana Tripp McConnell Epizodi: "The Dead Letter"
1991 Roseanne Jeff Epizodi: "Valentine's Day"
1992 Wild & Crazy Kids Vetë ai Promo for Great Scott!
1992 Great Scott! Scott Melrod Roli kryesor
1994 Walker, Texas Ranger Duane Parsons Epizodi: "The Prodigal Son"
1994 Spoils of War Martin Film televiziv
1994 A Child's Cry for Help Peter Lively Film televiziv
1996 Seduced by Madness Chuck Borchardt Film televiziv
1996 Duke of Groove Rich Cooper Film i shkurtër
2000 Saturday Night Live Himself/host Epizodi: "Tobey Maguire / Sisqo"
2014 The Spoils of Babylon Devon Roli kryesor; gjithashtu producent
2023 Extrapolations Nicolas Epizodi: "2068: The Going-Away Party”
Viti Titulli Roli Ref.
2002 Spider-Man Peter Parker / Spider-Man (zëri) [15]
2004 Spider-Man 2
2007 Spider-Man 3

Çmimet dhe nominimet

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Association Viti Kategoria Puna e nominuar Rezultati
Black Reel Awards 2003 Best Film 25th Hour Kandidat/e
CinEuphoria Awards 2011 Best Actor – International Competition Brothers Fitues/e
Empire Awards 2005 Best Actor Spider-Man 2 Kandidat/e
Golden Globe Awards 2010 Best Actor in a Motion Picture – Drama Brothers Kandidat/e
Golden Schmoes Awards 2002 Favorite Celebrity of the Year No Kandidat/e
Kid's Choice Awards 2003 Favorite Male Butt Kicker Spider-Man Kandidat/e
2005 Favorite Movie Actor Spider-Man 2 Kandidat/e
MTV Movie & TV Awards 2003 Best Male Performance Spider-Man Kandidat/e
Best Kiss Fitues/e[a]
2005 Best Hero Spider-Man 2 Kandidat/e
2008 Best Fight Spider-Man 3 Kandidat/e[b]
2022 Best Team Spider-Man: No Way Home Kandidat/e[c]
National Movie Awards 2007 Best Performance by a Male Spider-Man 3 Kandidat/e
Online Film & Television Association Awards 2001 Best Supporting Actor Wonder Boys Kandidat/e
People's Choice Awards 2005 Favorite Male Action Movie Star Spider-Man 2 Kandidat/e
Favorite On-Screen Chemistry Kandidat/e[a]
2008 Favorite On-Screen Match-Up Spider-Man 3 Kandidat/e[a]
Phoenix Film Critics Society Awards 2001 Best Actor in a Supporting Role Wonder Boys Kandidat/e
Prism Awards 2010 Performance in a Feature Film Brothers Kandidat/e
Saturn Awards 1999 Best Younger Actor/Actress Pleasantville Fitues/e
2003 Best Actor Spider-Man Kandidat/e
2005 Best Actor Spider-Man 2 Fitues/e
2010 Best Actor Brothers Kandidat/e
Screen Actors Guild Awards 2000 Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture The Cider House Rules Kandidat/e
2004 Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture Seabiscuit Kandidat/e
2023 Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture Babylon Kandidat/e
SFX Awards 2003 Best SF or Fantasy Film Actor Spider-Man Kandidat/e
Spike Video Game Awards 2004 Best Performance by a Male Spider-Man 2 Kandidat/e
Tallinn Black Nights Film Festival 2019 Best Youth Film Get Duked! Fitues/e
Teen Choice Awards 2000 Choice Movie Actor The Cider House Rules Kandidat/e
Choice Movie: Liar Wonder Boys Kandidat/e
2002 Choice Movie Actor: Drama/Action-Adventure Spider-Man Fitues/e
Choice Movie: Chemistry Kandidat/e[a]
Choice Movie: Liplock Fitues/e[a]
2007 Choice Movie Actor: Action/Adventure Spider-Man 3 Kandidat/e
Choice Movie: Liplock Kandidat/e[a]
Choice Movie: Dance Kandidat/e
Choice Movie: Rumble Kandidat/e[d]
2010 Choice Movie Actor: Drama Brothers Kandidat/e
Toronto Film Critics Association Awards 2000 Best Supporting Performance – Male Wonder Boys Fitues/e
Young Artist Awards 1993 Best Young Actor in a New Television Series Great Scott! Kandidat/e
 1. ^ a b c d e f Ndarë me Kirsten Dunst
 2. ^ Ndarë me James Franco
 3. ^ Ndarë me Tom Holland dhe Andrew Garfield
 4. ^ Ndarë me James Franco, Topher Grace & Thomas Haden Church
 1. ^ "Tobey Maguire's Material Pictures Expands with New Backer Onboard". The Hollywood Reporter (në anglisht). 28 mars 2013. Marrë më 25 qershor 2022.
 2. ^ "'Pawn Sacrifice' Review: Tobey Maguire Makes All The Right Moves In Gripping Bobby Fischer Story". Deadline Hollywood (në anglisht). 14 shtator 2015. Marrë më 25 qershor 2022.
 3. ^ Stein, Ruthe (29 nëntor 2009). "Jim Sheridan directs 'Brothers'". San Francisco Chronicle. Marrë më 25 nëntor 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Australians yet to thank Tobey Maguire for their vegetarian butcher". MSNBC.com. 30 janar 2013. Arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2013. Marrë më 22 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Tobey Maguire rejects Mercedes with leather seats". Mother Nature Network. 12 tetor 2011. Marrë më 22 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Tobey Maguire Interview". cinemas-online.co.uk. Arkivuar nga origjinali më 21 nëntor 2010. Marrë më 17 qershor 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Tobey sober unlike Gatsby character". Belfasttelegraph – nëpërmjet www.belfasttelegraph.co.uk. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Tobey Maguire Welcomes First Child". TheCelebrityCafe. 13 nëntor 2006. Arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2013. Marrë më 5 maj 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Thomas, Karen (3 janar 2007). "Maguire unveils infant Ruby". USA Today. Marrë më 5 maj 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Masters, Kim (2003-05-11). "Oh, what a tangled web he wove". Los Angeles Times (në anglishte amerikane). Marrë më 2022-04-11.
 11. ^ Ramerez, Ariel (4 shtator 2007). "Tobey Maguire Marries Jennifer Meyer in Hawaii". People. Arkivuar nga origjinali më 17 prill 2016. Marrë më 2 dhjetor 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Fleeman, Mike; Julie Jordan (3 korrik 2009). "Tobey Maguire Reveals Baby Son's Name". People. Arkivuar nga origjinali më 22 gusht 2016. Marrë më 7 dhjetor 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Loinaz, Alexis L. "Tobey Maguire and Wife Jennifer Meyer Split After 9 Years of Marriage". People magazine. Time Inc. Marrë më 3 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Boucher, Ashley. "Jennifer Meyer Files for Divorce from Tobey Maguire 4 Years After Split". Peopledate=30 tetor 2020 (në anglisht).
 15. ^ a b c "Tobey Maguire (visual voices guide)" (në anglisht). Behind The Voice Actors. Marrë më 26 dhjetor 2023. A green check mark indicates that a role has been confirmed using a screenshot (or collage of screenshots) of a title's list of voice actors and their respective characters found in its opening and/or closing credits and/or other reliable sources of information.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]