Spider-Man 2

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Spider-Man 2
Regjia ngaSam Raimi
Shkruar ngaStripi:
Stan Lee
Steve Ditko
Tregimi:
Alfred Gough
Miles Millar
Michael Chabon
Skenari:
Alvin Sargent
ProdhuesiAvi Arad
Laura Ziskin
LuajnëTobey Maguire
Kirsten Dunst
James Franco
Alfred Molina
KinematografiaBill Pope
MontazhiBob Murawski
MuzikaDanny Elfman
Shtesa:
Christopher Young
John Debney
Shpërndarë ngaColumbia Pictures
Sony Pictures Entertainment
Data e publikimit
30 qershor 2004
Kohëzgjatja
128 min.
Shteti SHBA
GjuhaAnglisht
Box office
Fitimi
Fitimi $783,766,341
  ShBA   $373,585,825
  Internacional   $410,180,516
Vendi (Të gjithë kohën botërore) 19
Buxheti
Buxheti {{{buxheti}}}
  Marketingu  
Shitje
Shitje (DVD/Video)
  DVD  
  Video  
(Feskimi i fundit: {{{freskimi}}})

Spider-Man 2 është një film superhero aksion amerikan i vitit 2004 nga regjisori Sam Raimi, sequel i filmit të suksesshëm të vitit 2002 Spider-Man.

Tobey Maguire, Kirsten Dunst dhe James Franco sërish në rolet e tyre si Spider-Man, Mary Jane Watson dhe Harry Osborn, ndër të tjerë luajtën edhe Alfred Molina, J.K. Simmons, Rosemary Harris dhe Daniel Gillies.

Filmi u shfaq më 30 qershor 2004ShBA dhe shtete të tjera, si Australi, Amerikën Qendrore dhe Hong Kong. Filmi kishte suksese në kritika dhe komerc, fitoi mbi 780 milion $ në të gjithë botën.

Buxheti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]