Spider-Man 2

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Spider-Man 2
Sm2 peter onesheet.jpg
Posteri teatral i Spider-Man 2
Viti i prodhimit: 2004
Regjia: Sam Raimi
Prodhuesi: Avi Arad
Laura Ziskin
Skenaristi: Stripi:
Stan Lee
Steve Ditko
Tregimi:
Alfred Gough
Miles Millar
Michael Chabon
Skenari:
Alvin Sargent
Interpretojnë: Tobey Maguire
Kirsten Dunst
James Franco
Alfred Molina
Muzika: Danny Elfman
Shtesa:
Christopher Young
John Debney
Kinematografia: Bill Pope
Prerja: Bob Murawski
Studio: {{{studio}}}
Shpërndarë nga: Columbia Pictures
Sony Pictures Entertainment
Data(t) e lëshimit: 30 qershor 2004
Kohëzgjatja: 128 min.
Shteti: Flag of the United States.svg SHBA
Gjuha: Anglisht
Vlerësimi: {{{vlerësimi}}}
I paraprirë nga Spider-Man (2002)
I ndjekur nga Spider-Man 3 (2007)
Faqja zyrtare
IMDb.Logo.png Spider-Man 2
Spider-Man 2All Movie Guide
Box office
Fitimi
Fitimi $783,766,341
  ShBA   $373,585,825
  Internacional   $410,180,516
Vendi (Të gjithë kohën botërore) 19
Buxheti
Buxheti $200 milion
  Marketingu  
Shitje
Shitje (DVD/Video)
  DVD  
  Video  
(Feskimi i fundit: {{{freskimi}}})

Spider-Man 2 është një film superhero aksion amerikan i vitit 2004 nga regjisori Sam Raimi, sequel i filmit të suksesshëm të vitit 2002 Spider-Man.

Tobey Maguire, Kirsten Dunst dhe James Franco sërish në rolet e tyre si Spider-Man, Mary Jane Watson dhe Harry Osborn, ndër të tjerë luajtën edhe Alfred Molina, J.K. Simmons, Rosemary Harris dhe Daniel Gillies.

Filmi u shfaq më 30 qershor 2004ShBA dhe shtete të tjera, si Australi, Amerikën Qendrore dhe Hong Kong. Filmi kishte suksese në kritika dhe komerc, fitoi mbi 780 milion $ në të gjithë botën.

Buxheti[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Të drejtat e tregimit: $20 milion
  • Sktripti: $10 milion
  • Producentët: $15 milion
  • Regjisori: (Sam Raimi): $10 milion
  • Aktorët: $30 milion
  • Xhirimi: $45 milion
  • Efektet speciale: $65 milion
  • Muzika: $5 milion
  • Total: $200 milion[1]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]