Spider-Man (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Spider-Man
Spiderman movie.jpg
Posteri teatral i Spider-Man
Viti 2002
Regjia Sam Raimi
Prodhimi Laura Ziskin
Ian Bryce
Skenari Stripi:
Stan Lee
Steve Ditko
Skripti:
David Koepp
Uncredited:
Alvin Sargent
Scott Rosenberg
Bazuar në {{{bazuar në}}}
Në rolet kryesore Tobey Maguire
Willem Dafoe
Kirsten Dunst
James Franco
Cliff Robertson
Rosemary Harris
Muzika Danny Elfman
Kinematografia Don Burgess
Montazhi Arthur Coburn
Bob Murawski
Studioja kinematografike {{{studio}}}
Shpërndarë nga Columbia Pictures
Sony Pictures Entertainment
Data e daljes në kinema 3 maj 2002
Kohëzgjatja 121 min.
Shteti Flag of United States.svg SHBA
Gjuha Anglisht
Vlerësimi {{{vlerësimi}}}
Buxheti {{{buxheti}}}
Fitimet {{{fitimet}}}
Paraprihet nga
Pasohet nga Spider-Man 2
Box office
Fitimi
Fitimi 821'708'551 $ [1]
  ShBA   403'706'375 $ (49.1%) [1]
  Internacional   418'002'176 $ (50.9%) [1]
Vendi (Të gjithë kohën botërore) 7 [1]
Buxheti
Buxheti 139'000'000 $ [1] [2]
  Marketingu   50'000'000 $ [2]
Shitje
Shitje (DVD/Video)
  DVD   338'800'000 $ [2]
  Video   89'200'000 $ [2]
(Feskimi i fundit: {{{freskimi}}})

Spider-Man është një xhirim stripi amerikan nga regjisori Sam Raimi që filloi shfaqjen më 3 maj 2002kinemat amerikane. Ai është një bashkë-prodhim të Columbia Pictures, Marvel Enterprises dhe Laura Ziskin Productions. Si bazë shërbej stripi me emrin të njëjtë Spider-Man.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gnome-multimedia.svg Ky artikull në lidhje me Filmi është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.