James Franco

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
James Franco
James Franco 4, 2013.jpg
Franco në ceremoninë ku morri një yll në Hollywood Walk of Fame në Mars të 2013
Lindi më (1978-04-19) 19 Prill, 1978 (43 vjeç)
Vendlindja Palo Alto, California, United States
Emër tjetër James Edward Franco
Arsimimi
Profesioni Aktor, regjizor, skenarist, producent
Vitet aktiv 1997–deri Tani
Paraardhësi

James Edward Franco (i lindur më 19 prill, 1978)[2] është një aktor Amerikan, regjizor, skenarist dhe producent. Për rolin e tij në 127 Hours (2010), Franco ishte nominuar për Academy Award për Aktorin më të Mirë. Ai është i njohur për rolet e tij në live-aksion filma të tillë si Milk (2008), Pineapple Express (2008), Rise of the Planet of the apes (2011), Spring Breakers (2012), Oz i Madh dhe i Fuqishëm (2013), This is the End (2013), The Disaater artist (2017), dhe triologjia e Sam Raimi-t Spider-Man  (2002-2007). Ai gjithashtu ka luajtur zëra në filma të animuar Princi I Vogël (2015) dhe Sausage Party (2016).

Franko është i njohur edhe për punën e tij në televizion; e tij të parë të shquar të vepruar qenë roli udhëheqës karakter Daniel Desario në jetëshkurtër komedi-dramë Freaks and Geeks, e cila zhvillohet një kult në vijim. Ai gjithashtu e portretizuar titulli i karakterit në TV biografike të filmit të James Dean (2001), për të cilat ai fitoi një Golden Globe Award. Ai kishte përsëritur role në opera sapuni Spitalin e Përgjithshëm dhe seriali Enxhi Tribeca dhe të yjeve në vitin 2016 kufizuar seri 11.22.63. Ai aktualisht yjet e David Simoni-krijuar HBO dramë E Deuce.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Monitor". Entertainment Weekly (1255/1256): 31. 19–26 mars 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "James Franco Biography (1978–)". FilmReference.com. Marrë më shkurt 25, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)