James Dean

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
James Dean
James Dean in East of Eden trailer 2.jpg
James Dean
Informacione personale
Vendlindja Marion, Indiana
Vendvdekja Cholame, Kalifornia
Filma & seriale 
 shquar
Rebel Without a Cause
Giant
East of Eden
Kombësia amerikan


James Byron Dean lindi më 8 shkurt 1931Marion, Indiana; vdiq më 30 shtator 1955Cholame, Kalifornia. Ishte aktor amerikan i filmit dhe teatrit. Vdekja e tij e hershme si dhe roli në filmin "Rebel Without a Cause" e bën Dean idol të rinisë amerikane. Pas vdekjes u nominua dy herë për çmimin e Oskarit për rolet në filmat "Giant" dhe "East of Eden".

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Teatër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

3Stooges.jpg Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.