Andrew Garfield

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Andrew Garfield

Andrew Garfield lindi më 20 gusht 1983, është një aktor amerikan.I lindur në Los Angeles dhe i rritur në Epsom , Surrey. Ai bëri debutimin e tij në filmin Lions For Lambs , të vitit 2007.

Garfield së pari erdhi në vëmendjen ndërkombëtare në vitin 2010 me rolet mbështetëse në filma dramë The Social Network, për të cilën ai mori nominimet Golden Globe dhe BAFTA për portretizimin e Eduardo Saverin dhe Never Let Me Go, për të cilat ai mori një çmim Saturn dhe një tjetër Emërimi i BAFTA-s.

Në vitin 2010 Andrew Garfield u emërua me karakterin kryesor në filmin ku e mori famën si aktor , The Amazing Spider-Man. Ku bashk me aktoren Emma Stone ishin dy emrat më të theksuar (Peter Parker - Gwen Stacy).

Në vitin 2015 ai luajti në thriller-dramën 99 Homes.

Andrew Garfield është nominuar në 42 cmime dhe ka arritur ti fitojë 11 prej tyre.

Filmi i fundit që ai ka luajtur është Hacksaw Ridge nga Mel Gibson. (viti 2016)

 Commons: Andrew Garfield – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale