Chuck Norris

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Chuck Norris
Norris më 2015
U lind në
Carlos Ray Norris

10 mars 1940
ProfesioniArtist luftarak, aktor, skenarist
Vite aktiviteti1968–tani
Bashkëshorti/ja
 • Dianne Holechek
  (m. 1958; div. 1989)
 • Gena O'Kelley
  (m. 1998)
Fëmijë5, përfshirë Mike dhe Eric
Të afërmAaron Norris (vëlla)
Faqja në rrjetchucknorris.com
Nënshkrimi

Carlos Ray "Chuck" Norris (lindi më 10 mars 1940) është një aktor dhe artist luftarak amerikan. Ai është një rrip i ziTang Soo Do, jiu jitsu braziliane dhe xhudo.[1] Pasi shërbeu në Forcën Ajrore të Shteteve të Bashkuara, Norris fitoi shumë kampionate të arteve marciale dhe më vonë themeloi disiplinën e tij, Chun Kuk Do. Menjëherë pas kësaj, në Hollywood, Norris stërviti të famshëmit në artet marciale. Norris vazhdoi të shfaqej në një rol të vogël në filmin spiun The Wrecking Crew (1969). Miku dhe shoku i tij artist luftarak Bruce Lee e ftoi atë të luante një nga zuzarët kryesorë në The Way of the Dragon (1972). Ndërsa Norris vazhdoi aktrimin, shoku dhe studenti Steve McQueen i sugjeroi që ta merrte seriozisht. Norris mori rolin kryesor në filmin aksion Breaker! Breaker! (1977), e cila u kthye në fitim. Kryesuesi i tij i dytë, Good Guys Wear Black (1978), u bë hit dhe ai shpejt u bë një yll i njohur i filmit aksion.

Norris vazhdoi të luajë në një seri filmash aksionesh dhe artesh marciale të realizuara në mënyrë të pavarur, me A Force of One (1979), The Octagon (1980), dhe An Eye for an Eye (1981). Kjo e bëri Norris një personazh të famshëm ndërkombëtar. Ai vazhdoi të bënte filma në studio si Silent Rage (1982) me Columbia, Forced Vengeance (1982) me MGM, dhe Lone Wolf McQuade (1983) me Orion. Kjo bëri që Cannon Film të nënshkruante Norris në një marrëveshje të shumëfishtë filmash, duke filluar me Missing in Action (1984), i cili rezultoi të ishte shumë i suksesshëm dhe nisi një trilogji. Norris filloi të punojë pothuajse ekskluzivisht në filma aksion të profilit të lartë me Cannon, duke u bërë ylli i tij kryesor gjatë viteve 1980. Filmat me Cannon përfshijnë Invasion U.S.A (1985), The Delta Force (1986), dhe Firewalker (1986), ndër të tjera. Përveç filmave me Cannon Film, Norris realizoi Code of Silence (1985), i cili u prit si një nga filmat e tij më të mirë. Në vitet 1990, ai luajti rolin kryesor në serialin e gjatë televiziv të CBS Walker, Texas Ranger nga viti 1993 deri në vitin 2001. Deri në vitin 2006, Norris vazhdoi të merrte role kryesore në filma aksion, duke përfshirë Delta Force 2 (1990), The Hitman (1991), Sidekicks (1992), Forest Warrior (1996), dhe The President's Man (2000) dhe vazhdimi i tij (2002). Paraqitja e tij më e fundit në film deri më sot ishte në The Expendables 2Sylvester Stallone (2012).

Gjatë gjithë karrierës së tij filmike dhe televizive, Norris u ndryshua nga përpjekjet e tij të rregullta. Ai është një shkrimtar i njohur, që ka shkruar libra mbi artet marciale, ushtrimet, filozofinë, politikën, Krishterimin, Western fiction dhe biografinë. Ai ishte dy herë një autor më i shitur i New York Times, së pari me librin e tij mbi filozofinë e tij personale të forcës pozitive dhe psikologjinë e vetë-përmirësimit të bazuar në anekdota personale të quajtur The Secret of Inner Strength: My Story (1988). Libri i tij i dytë më i shitur New York Times, Black Belt Patriotism: How to Reawaken America (2008), ka të bëjë me kritikën e tij ndaj çështjeve aktuale në SHBA. Norris u shfaq gjithashtu në disa reklama duke miratuar disa produkte, më së shumti duke qenë një nga zëdhënësit kryesorë të reklamave informative të Total Gym. Në vitin 2005, Norris gjeti famë të re në internet kur faktet e Chuck Norris u bënë një meme në internet që dokumentonte bëmat humoristike, imagjinare dhe shpesh absurde të forcës dhe qëndrueshmërisë. Edhe pse vetë Norris nuk i prodhoi "faktet", ai u punësua për të miratuar shumë produkte që përfshinin faktet e Chuck Norris në reklama. Fenomeni rezultoi në gjashtë libra (dy prej tyre më të shitura të New York Times), dy video lojëra dhe disa paraqitje në emisione bisedash, si Late Night with Conan O'Brien, ku ai lexoi faktet ose mori pjesë në skica.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Norris lindi në Ryan, Oklahoma, më 10 mars 1940,[2] nga Wilma (née Scarberry) dhe Ray Dee Norris, i cili ishte një ushtar i UshtrisëLuftës së Dytë Botërore,[3] mekanik, shofer autobusi dhe një shofer kamioni. Norris ka deklaruar se ai ka rrënjë irlandeze dhe çeroke.[3][4] Ai ishte më i madhi nga tre vëllezërit, dy më të vegjël ishin Wieland dhe Aaron. Wieland Norris informoi vëllanë e tij më të madh se nuk do ta mbushte ditëlindjen e 27-të; ky parashikim u bë i vërtetë në vitin 1970. Kur Norris ishte gjashtëmbëdhjetë vjeç, prindërit e tij u divorcuan,[5] dhe ai më vonë u zhvendos në Prairie Village, Kansas dhe më pas në Torrance, Kaliforni me nënën dhe vëllezërit e tij.[4]

Norris e ka përshkruar fëmijërinë e tij si të dobët. Ai ishte joatletik, i turpshëm dhe mediokër nga ana shkollore.[6] Babai i tij, Ray, punonte me ndërprerje si mekanik automobilash dhe vazhdoi të pinte alkool që zgjati për muaj të tërë. I zënë ngushtë nga sjellja e babait të tij dhe gjendja e vështirë financiare e familjes, Norris zhvilloi një introversion dobësues që zgjati gjatë gjithë fëmijërisë së tij.[7]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime Ref.
1968 The Wrecking Crew Man in the House of 7 Joys Uncredited extra
1972 The Way of the Dragon Colt
1973 The Student Teachers Karate Advisor Cameo [8]
1974 Yellow Faced Tiger Chuck Slaughter / Himself Lëshuar në SHBA si Slaughter in San Francisco
1977 Breaker! Breaker! John David "J.D." Dawes
1978 Good Guys Wear Black Major John T. Booker Also martial arts choreographer
1979 A Force of One Matt Logan Gjithashtu koreograf luftarak
1980 The Octagon Scott James Gjithashtu koreograf luftarak
1981 An Eye for an Eye Detective Sean Kane
1982 Silent Rage Sheriff Daniel "Dan" Stevens
1982 Forced Vengeance Chief Joshua Harrin "Josh" Randall
1983 Lone Wolf McQuade Ranger Jim "J.J." McQuade
1984 Missing in Action Colonel James Braddock
1985 Missing in Action 2: The Beginning Colonel James Braddock
1985 Code of Silence Sergeant Eddie Cusack
1985 Invasion U.S.A. Agent Matt Hunter Gjithashtu skenarist
1986 The Delta Force Major Scott McCoy
1986 Firewalker Max Donigan
1988 Braddock: Missing in Action III Colonel James Braddock Gjithashu skenarist
1988 Hero and the Terror Detective Danny O'Brien
1990 Delta Force 2: The Colombian Connection Colonel Scott McCoy
1991 The Hitman Detective Cliff Garret / Danny Grogan
1992 Sidekicks Himself Lëshim i kufizuar; gjithashtu producent ekzekutiv
1994 Hellbound Sergeant Frank Shatter
1995 Top Dog Lieutenant Jake Wilder
1996 Forest Warrior Jedidiah McKenna Direct-to-video
2003 Bells of Innocence Matthew Lëshim i kufizuar
2004 Dodgeball: A True Underdog Story Himself Cameo
2004 Birdie & Bogey None Lëshim i kufizuar; vetëm producent ekzekutiv
2005 The Cutter John Shepherd
2012 The Expendables 2 Booker "The Lone Wolf"

Television[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime Ref.
1986 Karate Kommandos Himself 5 episode; roli i zërit
1993 Wind in the Wire Himself Film televiziv; cameo
1993–2001 Walker, Texas Ranger Sergeant Ranger Cordell Walker / Hayes Cooper 196 episode; gjithashtu producent ekzekutiv për 80 episode histori për 5 episode dhe shkrimtar për 1 episod
1998 Logan's War: Bound by Honor Jake Fallon Film televiziv; gjithashtu producent ekzekutiv dhe tregim
1999 Sons of Thunder Sergeant Ranger Cordell Walker 4 epizoda; gjithashtu producent ekzekutiv për 6 episode dhe krijues për 1 episod
2000 Martial Law Sergeant Ranger Cordell Walker Epizodi: "Honor Among Strangers"
2000 The President's Man Agent Joshua McCord Film televiziv; gjithashtu producent ekzekutiv
2002 The President's Man: A Line in the Sand Agent Joshua McCord Film televiziv; gjithashtu producent ekzekutiv
2003 Yes, Dear Himself Epizodi: "Jimmy and Chuck"
2005 Walker, Texas Ranger: Trial by Fire Captain Ranger Cordell Walker Film televiziv; gjithashtu producent ekzekutiv
2007 Inside World Combat League None Film televiziv; vetëm producent ekzekutiv
2015 The Goldbergs Himself Epizodi: "Boy Barry"; voice role
2019 Chuck Norris's Epic Guide to Military Vehicles None Special televiziv; vetëm producent ekzekutiv
2020 Hawaii Five-0 Sergeant Major Lee Phillips Epizodi: "A 'ohe ia e loa'a aku, he ulua kapapa no ka moana"; cameo
2020 TNA iMPACT! Wrestling Himself Epizodi: "Contenders Beware"

Video lojëra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Zëri Shënime Ref.
1983 Chuck Norris Superkicks Vetë ai
1989 Missing in Action Colonel James Braddock [9][10]
2008 Chuck Norris: Bring On the Pain Vetë ai
2017 Non Stop Chuck Norris Vetë ai
2021 World of Tanks Vetë ai
2023 Crime Boss: Rockay City Vetë ai

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Chuck Norris Earns 3rd Degree Black Belt in BJJ". Fightland.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2018. Marrë më 2 prill 2018.
 2. ^ Norris, Chuck; Hyams, Joe (1988). "1". The Secret of Inner Strength: My Story (në anglisht) (bot. 1st). Boston: Little, Brown and Co. fq. 6. ISBN 0-316-61191-3.
 3. ^ a b Norris, Chuck; Ken Abraham (2004). Against All Odds: My Story (në anglisht). Broadman & Holman Publishers. ISBN 0-8054-3161-6.
 4. ^ a b Berkow, Ira (12 maj 1993). "At Dinner with: Chuck Norris". The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 maj 2021. Marrë më 15 shkurt 2017.
 5. ^ "Chuck Norris – Strong, Silent, Popular". The New York Times (në anglisht). 1 shtator 1985.
 6. ^ "Chuck Norris Fights to Be a Better Actor in 'Hero and the Terror' Role". Los Angeles Times (në anglisht). 2 shtator 1988. Arkivuar nga origjinali më 23 gusht 2016. Marrë më 20 shkurt 2020.
 7. ^ "Breaking the Silence : People.com". www.people.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 gusht 2016. Marrë më 11 dhjetor 2015.
 8. ^ The Student Teachers (1973) (në anglisht), marrë më 26 maj 2018
 9. ^ "AtariProtos.com—All Your Protos Are Belong to Us!" (në anglisht). www.atariprotos.com. Arkivuar nga origjinali më 11 tetor 2020. Marrë më 3 janar 2018.
 10. ^ The No Swear Gamer (17 shtator 2016). "Missing in Action Atari 7800 Prototype Review - The No Swear Gamer" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 mars 2021. Marrë më 3 janar 2018 – nëpërmjet YouTube.

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Winning Tournament Karate (1975)
 • Toughen Up! The Chuck Norris Fitness System (1983)
 • The Secret of Inner Strength: My Story (1987)
 • The Secret Power Within: Zen Solutions to Real Problems (1996)
 • Against All Odds: My Story (2004)
 • The Justice Riders (2006)
 • A Threat to Justice (2007)
 • Black Belt Patriotism: How to Reawaken America (2008). Regnery Publishing. ISBN 978-1-59698-558-2.
 • The Official Chuck Norris Fact Book: 101 of Chuck's Favorite Facts and Stories (2009)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Chuck Norris – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale