Chuck Norris

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Chuck Norris
U lind në10 mars 1940
Kombësiaamerikan
TitulliNorris gjatë vizitës në Marinë ushtarake në Al Anbar Governorate në (Irak) dhe Kuwait në vitin 2011
Faqja në rrjetwww.chucknorris.com

Carlos Ray "Chuck" Norris (10 mars 1940), është aktor amerikan dhe mjeshtër i shkathtësive luftarake, i njohur me filmat aksion në rolin e "Corda" Walkerit në TV - serinë e popullarizuar Walker, Texas Ranger. Carlos Ray "Chuck" Norris (lindur më 10 mars 1940) është një artist ushtarak, aktor, producent i filmit dhe skenarist amerikan.  Pasi shërbeu në Forcat Ajrore të Shteteve të Bashkuara, Norris fitoi shumë kampionate të arteve marciale dhe më vonë themeloi disiplinën e tij Chun Kuk Do.  Norris është një rrip i zi në Tang Soo Do, jiu jitsu brazilian dhe Xhudo. [3]  Pas pak, në Hollywood, Norris trainoi të famshëm në artet marciale.  Norris vazhdoi të shfaqej në një rol të vogël në filmin spiun, The Wrecking Crew (1969).  Shoku dhe shoku i tij aktori Bruce Lee e ftuan atë të luante një nga zuzarët kryesorë në Rrugën e Dragoit (1972).  Ndërsa Norris vazhdonte aktrimin, shoku dhe studenti Steve McQueen i sugjeruan që ta merrte seriozisht.  Norris mori rolin kryesor në filmin aksionar Breaker!  Breaker!  (1977) e cila u kthye në një fitim.  Udhëheqja e tij e dytë Good Guys Wear Black (1978) u bë hit, dhe Norris u bë një yll i filmave të aksionit popullor.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • The Secret Power Within: Zen Solutions to Real Problems, Zen Buddhism and martial arts. Little, Brown and Company (1996). ISBN 0-316-58350-2.
  • Against All Odds: My Story, an autobiography. Broadman & Holman Publishers (2004). ISBN 0-8054-3161-6.
  • The Justice Riders, Wild West novels. Broadman & Holman Publishers (2006). ISBN 0-8054-4032-1.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Chuck Norris – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale