Jump to content

Hollivudi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hollywood siç shihet nga Hollywood Sign.

Hollywood (sqt. Hollivudi) është një qytet në rrethinën të Los AnxhelositShtetet e Bashkuara të Amerikës me 3,911,500 banorë. Në të gjithë botën është Hollivudi i njohur si qendra e industrisë të filmit amerikan.

Hollywood u inkorporua si bashki në vitin 1903.[1][2] Ai u konsolidua me qytetin e Los Anxhelos më 1910, dhe shpejt pas kësaj u shfaq një industri e shquar e filmit, duke u bërë përfundimisht më e njohura në botë.[3][4]

Historia e hershme dhe zhvillimi

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

H. J. Whitley, një zhvillues i pasurive të patundshme, kishte filluar më parë më shumë se njëqind qytete në të gjithë Shtetet e Bashkuara perëndimore.[5][6] Whitley organizoi të blinte fermën E.C. Hurd prej 190 hektarësh. Ata ranë dakord për një çmim dhe shtrënguan duart për marrëveshjen. Whitley ndau planet e tij për qytetin e ri me gjeneralin Harrison Grey Otis, botuesin e Los Angeles Times dhe Ivar Weid, një biznesmen i shquar në zonë.

Daeida Wilcox, e cila dhuroi tokë për të ndihmuar në zhvillimin e Hollywood, mësoi për emrin Hollywood nga Ivar Weid, fqinji i saj në Holly Canyon (tani Liqeni i Hollivudit) dhe një investitor dhe mik i shquar i Whitley's.[7][8] Ajo rekomandoi të njëjtin emër për burrin e saj, Harvey H. Wilcox, i cili kishte blerë 49 hektarë më 1 shkurt 1887. Nuk ishte deri në gusht 1887 Wilcox vendosi të përdorë atë emër dhe u paraqit në zyrën e Regjistruesit të Qarkut në Los Anxhelos me një akt. dhe hartën e parcelave të pasurisë.

Hollywood Hotel u hap në vitin 1902 nga Whitley, i cili ishte një president i Bulevardit dhe Ndërmarrjes për Zhvillim të Los Paqësorit. Pasi e fitoi më në fund fermën e Hurd dhe e ndau atë, Whitley ndërtoi hotelin për të tërhequr blerësit e tokës. Në krahun perëndimor të Highland Avenue, struktura përpara në Prospect Avenue, e cila, akoma një rrugë pa pluhur, e paasfaltuar, u vlerësua rregullisht dhe u varros. Hoteli duhej të bëhej i njohur ndërkombëtarisht dhe ishte qendra e jetës qytetare dhe shoqërore dhe shtëpia e yjeve për shumë vite.[9]

Kompania e Whitley zhvilloi dhe shiti një prej zonave të hershme të banimit, Ocean View Tract.[10] Whitley bëri shumë për të promovuar zonën. Ai pagoi mijëra dollarë për ndriçimin elektrik, duke përfshirë sjelljen e energjisë elektrike dhe ndërtimin e një banke, si dhe një rrugë në Cahuenga Pass. Ndriçimi u zhvillua për disa blloqe poshtë Prospect Avenue. Toka e Whitley ishte përqëndruar në Highland Avenue.[11][12] Zhvillimi i tij më 1918, Whitley Heights, u emërua për të.

Inkorporimi dhe bashkimi

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hollywood u përfshi si bashki më 14 nëntor 1903, me një votim prej 88 për dhe 77 kundër. Më 30 janar 1904, votuesit në Hollywood vendosën, me një votim prej 113 deri 96, të ndalonin shitjen e pijeve brenda qytetit, përveç për qëllime medicinale. As hotelet dhe as restorantet nuk lejoheshin të shërbenin verë ose pije alkoolike para ose pas ngrënies.[13]

Në vitin 1910, qyteti votoi për bashkimin me Los Anxhelos në mënyrë që të sigurojë një furnizim me ujë të duhur dhe për të fituar qasje në sistemin e kanalizimeve L.A. Me aneksimin, emri i Prospect Avenue u ndryshua në Hollywood Boulevard dhe u ndryshuan gjithashtu të gjithë numrat e rrugëve.[14]

Hollywood Boulevard, siq shihet nga Dolby Theatre para vitit 2006

Deri në vitin 1912, ndërmarrjet e mëdha të filmave kishin krijuar prodhimin afër ose në Los Anxhelos.[15] Në fillim të viteve 1900, shumica e patentave filmike u mbajtën nga Motion Picture Patents CompanyThomas Edison në New Jersey, dhe krijuesit e filmave shpesh u paditën për të ndaluar prodhimet e tyre. Për t'i shpëtuar kësaj, prodhuesit e filmave filluan të shpërngulen në perëndim drejt Los Anxhelos, ku përpjekjet për të zbatuar patentat e Edisonit u shmangën më lehtë.[16] Gjithashtu, moti ishte ideal dhe kishte hyrje të shpejtë në ambiente të ndryshme. Los Anxhelos u bë kryeqyteti i industrisë së filmit në Shtetet e Bashkuara.[17] Malet, fushat dhe çmimet e ulëta të tokës e bënë Hollywood-in një vend të mirë për të krijuar studiot e filmave.[18]

Nestor Studio, studioja e parë e filmave të Hollywood-it, 1912

Regjisori D. W. Griffith ishte i pari që bëri një film në Hollywood. Filmi i tij i shkurtër 17-minutësh In Old California (1910) u filmua për Biograph Company.[19][20][21] Megjithëse Hollywood ndaloi kinematë - prej të cilave nuk kishte - para aneksimit atë vit, Los Anxhelos nuk kishte asnjë kufizim të tillë. Filmi i parë nga një studio Hollywood, Nestor Motion Picture Company, u xhirua më 26 tetor 1911.[22]

Studioja e parë në Hollywood, Nestor Company, u themelua nga Centaur Company me qendër në New Jersey në tetor 1911.[23] Katër kompani të mëdha filmike - Paramount, Warner Bros., RKO, dhe Columbia - kishte studiot në Hollivud, si dhe disa kompani të vogla dhe studiot e qirave. Në vitet 1920, Hollivudi ishte industria e pestë më e madhe në vend. Nga vitet 1930, studiot e Hollivudit u integruan plotësisht vertikalisht, pasi prodhimi, shpërndarja dhe ekspozita kontrolloheshin nga këto kompani, duke i dhënë mundësi Hollivudit të prodhonte 600 filma në vit.[18] Aktori Marc Engelhard dhe kolegët e tij ishin aktiv në vitet e mëvonshme.[24]

Hollivudi u bë i njohur si Tinseltown dhe "fabrika e ëndrrave" për shkak të imazhit shkëlqyes të industrisë së filmit.

 1. ^ "Los Angeles Herald, Volume XXXI, Number 45" (në anglisht). By the California Digital Newspaper Collection (15 nëntor 1903). Marrë më 22 shkurt 2014.
 2. ^ "Hollywood Was Once an Alcohol-Free Community" (në anglisht). By Rachel Nuwer of smithsonianmag.com. Marrë më 22 shkurt 2014.
 3. ^ Annual Report of the Controller of the City of Los Angeles, California (në anglisht). Office of Controller Los Angeles, CA (1914). 1914. Marrë më 22 shkurt 2014.
 4. ^ Report of the Auditor of the City of Los Angeles California of the Financial Affairs of the Corporation in Its Capacity as a City for the Fiscal Year (në anglisht). By Auditor's Office of Los Angeles, CA (1913). 1913. Marrë më 22 shkurt 2014.
 5. ^ "Margaret Virginia Whitley Diary (1886)" (në anglisht). Thefatherofhollywood.com.
 6. ^ Margaret Leslie Davis, [1] (1993), p. 92.
 7. ^ The Father of Hollywood by Gaelyn Whitley Keith The Father of Hollywood (2010) pg. 127
 8. ^ The Quarterly, pg 93–94
 9. ^ Father of Hollywood Dies Hollywood Daily Citizen (1931)
 10. ^ Los Angeles from the mountains to the sea: with selected biography ..., Volume 3 By John Steven McGroarty 1921 pg. 815
 11. ^ Cahuenga Valley Sentinel (May 7, 1904).
 12. ^ Hollywood Citizen (Spring Addition March 4, 1914).
 13. ^ [2] "Hollywood Becomes a Prohibition Town," Los Angeles Times, 29 dhjetor 1903, faqja A-3
 14. ^ "Hollywood California | Hollywood History and Information". Arkivuar nga origjinali më 15 shkurt 2011. Marrë më 26 qershor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Jacobs, Lewis. The Rise of the American Film Harcourt Brace, New York, 1930; p. 85
 16. ^ "History of Hollywood, California" (në anglisht). Marrë më 27 maj 2014.
 17. ^ Mintz, S., and S. McNeil. "Hollywood as History." Digital History. N.p., 2013. Web. 20 maj 2014.
 18. ^ a b Hayward, Susan. "Hollywood" in Cinema Studies: The Key Concepts (Third Edition). Routledge, 2006. p. 205
 19. ^ Philip French (28 shkurt 2010). "How 100 years of Hollywood have charted the history of America". The Guardian (në anglisht). UK. Marrë më 24 maj 2010.
 20. ^ RASMUSSEN, CECILIA (1 gusht 1999). "L.A. Then and Now: Film Pioneer Griffith Rode History to Fame". Los Angeles Times (në anglisht). fq. 3.
 21. ^ Dyson, Jonathan (4 mars 2000). "How the West was won Time lapse". The Independent (në anglisht). London (UK). fq. 54.
 22. ^ "Without This Man, Hollywood May Not Exist" (në anglisht). YouTube. 22 janar 2011. Marrë më 14 janar 2014.
 23. ^ Robertson (2001), p. 21. It later became the Hollywood Film Laboratory, now called the Hollywood Digital Laboratory.
 24. ^ "Acting". 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)