Jump to content

Eddie Brock

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Eddie Brock është një personazh imagjinar që shfaqet në librat komik amerikan të botuar nga Marvel Comics. Karakteri u krijua nga David Michelinie dhe Todd McFarlane, dhe pamja e tij më e hershme ishte një gur i çmuar në Web të Spider-Man # 18 (shtator 1986), para se të bëhej paraqitja e tij e parë në The Amazing Spider-Man # 300 1988) si mishërimi origjinal dhe më i njohur i Venom. Karakteri që atëherë është shfaqur në shumë publikime Marvel Comics, duke përfshirë edhe vetë Venom-in e tij. Futur si një i lig i Spider-Man, karakteri bëhet një anti-hero, duke punuar me dhe kundër superheronjve.

Zanafilla[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seria e kufizuar e vitit 1993: Venom: Mbrojtësi i vdekur përshkruan historinë e Brock para lidhjes me simbiotin. Si një fëmijë, Edward Charles Allan Brock është ngritur në një familje katolike romake në San Francisko. Nëna e Eddie vdes nga ndërlikimet gjatë lindjes së tij dhe si rezultat babai i tij është i ftohtë dhe i paaftë ndaj tij. Eddie shkëlqen në akademikë dhe sport në një përpjekje për të fituar miratimin e babait të tij, por nuk ka sukses. Në kolegj, Brock kalon gazetarin e tij të madh pas leximit të një artikulli mbi skandalin e Watergate. Pas diplomimit, ai shkon në New York City dhe merr një punë si gazetar për Daily Globe. Edhe pse ai dëshmon veten të jetë një gazetar shumë i talentuar, babai i tij ende e trajton atë me indiferencë.

Si gazetar, Brock heton vrasësin serial, Sin-Eater dhe është kontaktuar nga Emil Gregg, i cili pretendon të jetë vrasësi. Shtypur nga autoritetet për të zbuluar identitetin e vrasësit, Brock shkruan një ekspozitë duke njoftuar Gregg si Sin-Eater. Megjithatë, Sin-Eater vërtetë është kapur nga Spider-Man dhe Brock është zbuluar të ketë qenë duke intervistuar një rrëfim i pandreqshëm. Brock është shkarkuar nga puna e tij në turp dhe është divorcuar nga gruaja e tij. Në pamundësi për të gjetur punë me reputacion, ai detyrohet të punojë për revista tabloide dhe babai i tij ndërpret komunikimin me të në tërësi. Brock bëhet i fiksuar me hakmarrje kundër Spider-Man, duke fajësuar atë për kapjen e Sin-Eater të vërtetë. Brock merr ndërtimin e trupit për të reduktuar stresin, por zemërimi dhe depresioni i tij mbeten. Ndërkohë, Spider-Man përdor zërin e këmbanave në një kishë për të hequr kostum simbiotik pasi e kupton se po përpiqet të lidhë përgjithmonë me të. Jeta e tij profesionale dhe personale shpartallua, Brock mendon për vetëvrasje dhe shkon në të njëjtën kishë, ku ai i lutet Perëndisë për falje. Symbiote, pasi kishte pritur në mahi të kishës që nga largimi i Spider-Man, ndjen Brock dhe lidhjet me të, duke i dhënë atij fuqi të barabarta dhe më të mëdha me ato të Spider-Man dhe duke dhënë njohuri për identitetin sekret të Spider-Man.