Samuel L. Jackson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Samuel Leroy Jackson (lindi 21 dhjetor 1948) është një film amerikan dhe aktor dhe producent filmi televiziv. Pasi u përfshirë me Lëvizjen për të Drejtat Civile, ai shkoi për të vepruar në teatër në Kolegjin e Morehouse, dhe pastaj filma. Ai kishte disa role të vogla të tilla si në filmin Goodfellas para takimit mentorin e tij, Morgan Freeman, dhe Spike Lee drejtori. Pas fitimit të brohorit kritike për rolin e tij në Jungle Fever në vitin 1991, ai u shfaq në filma të tillë si Games Patriot, Amos & Andrew, Romance vërtetë dhe Jurassic Park. Në vitin 1994, ai u hedhur si Jules Winnfield në Pulp Fiction, dhe performanca e tij ka marrë disa nominime çmimin dhe brohorit kritike.


Samuel Lorey Jackson
Samuel L. Jackson Cannes.jpg
Aktor
Emri: Samuel Lorey Jackson
Ditëlindja: 21 Dhjetor 1948
Vendlindja: Washington, D.C.,Shetet e Bashkuara
Rroga: ?
Role të shquar: Shaft,Nick Fury,Gator Perfey,B-Bop,John Mills etj,,,
Filma & seriale 
 shquar:
Shaft,Jungle Fever,Patriot Games,Goodfellas etj,,,
Gjatësia: 195 cm
Bashkëshort(ja): LaTanya Richardson
Kombësia: Amerikan


Biografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Infomacione mbi jeten Personale[redakto | redakto tekstin burimor]

Filmografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Serialet Tlevizive[redakto | redakto tekstin burimor]

Programet Telivizve[redakto | redakto tekstin burimor]