Jump to content

Coach Carter

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Coach Carter
Regjia ngaThomas Carter
Shkruar ngaMark Schwahn
John Gatins
ProdhuesiDavid Gale
Brian Robbins
Michael Tollin
Luajnë
KinematografiaSharone Meir
MontazhiPeter Berger
MuzikaTrevor Rabin

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaParamount Pictures
Data e publikimit
13 janar 2005
Kohëzgjatja
136 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti$30 million[1]
Fitimi$76.7 million[1]

Coach Carter është një film dramë sportiv biografik amerikan i vitit 2005 me protagonist Samuel L. Jackson dhe me regji nga Thomas Carter (nuk ka lidhje). Ai bazohet në historinë e vërtetë të trajnerit të basketbollit të Richmond High School, Ken Carter, i cili u bë tituj në vitin 1999 për pezullimin e ekipit të tij të pamposhtur të basketbollit të shkollës së mesme për shkak të rezultateve të dobëta akademike.[2][3][4] Skenari u shkrua nga John Gatins dhe Mark Schwahn. Kasti përfshin Rob Brown, Channing Tatum (në debutimin e tij në film), Debbi Morgan, Robert Ri'chard, dhe këngëtarja Ashanti.

Filmi ishte një bashkëprodhim midis MTV Films dhe Tollin/Robbins Productions. Ajo u shpërnda komercialisht nga Paramount Pictures për shfaqje teatrale dhe video me qira në shtëpi.

Coach Carter u lirua në Shtetet e Bashkuara më 14 janar 2005 dhe fitoi 77 milionë dollarë. Ai mori një pritje të ndryshme nga kritikët, me 53% të komenteve të përziera, 44% pozitive dhe 3% negative.[5]

Në Richmond, Kaliforni, Ken Carter bëhet trajner i ekipit të basketbollit të Richmond High School, Oilers, për të cilin ai dikur ka luajtur. Ekipi është fillimisht i padisiplinuar dhe mosrespektues. Carter zbaton kontrata të rrepta që kërkojnë që lojtarët të ulen në rreshtat e parë të klasave të tyre, të mbajnë një notë mesatare prej 2.3 dhe t'i dorëzojnë raporteve të progresit për notat dhe pjesëmarrjen.

Pavarësisht kundërshtimit të prindërve, shumica e lojtarëve nënshkruajnë kontratat, megjithëse disa, si Timo Cruz, largohen. Cruz është një lojtar i talentuar i përfshirë në tregtinë e drogës. Drejtoresha Garrison vë në dyshim qasjen strikte të Carter, duke dyshuar në aftësinë e lojtarëve për të përmbushur kërkesat e tij.

Carter imponon një regjim trajnimi të rreptë të fokusuar në kondicionimin dhe punën në grup. Djali i tij, Damiani, i bashkohet ekipit pas transferimit nga një shkollë private. Cruz përfundimisht kërkon të ribashkohet, duke rënë dakord të përfundojë një seri ushtrimesh të vështira. Edhe pse ai nuk arrin, shokët e tij të skuadrës e ndihmojnë atë të përfundojë, duke e lejuar atë të ribashkohet me ekipin.

Kapiteni i ekipit Kenyon Stone lufton me shtatzëninë e të dashurës së tij Kyra, duke çuar në tension mes tyre. Një tjetër lojtar, Junior Battle, është pezulluar për kapërcim të klasave. Nëna e tij, Willa, i lutet Carter, i cili rivendos Junior pasi ai kërkon falje.

Ekipi përmirësohet, lidhet me Carter dhe bëhet i pamposhtur në sezonin e rregullt. Pasi fiton një turne pushimesh, ekipi shkon fshehurazi në një festë, të cilën Carter e ndërpret. Ai më vonë zbulon se disa lojtarë po dështojnë akademikisht dhe mbyll palestrën, duke e drejtuar ekipin të studiojë derisa të përmbushin kushtet e kontratës.

Cruz jep dorëheqjen përsëri, por pasi dëshmoi një të shtëna tragjike, ai i lutet Carter të kthehet. Bllokimi i palestrës së Carter tërheq vëmendjen e mediave dhe zemërimin e komunitetit. Ai argumenton se djemtë kanë nevojë për arsim për të shmangur një jetë të krimit ose perspektiva të kufizuara. Në një seancë dëgjimore të bordit të shkollës, Carter ofron të japë dorëheqjen nëse hiqet bllokimi. Pavarësisht mbështetjes nga Garrison kryesor dhe kryetarja e bordit, bllokimi përfundon me shumicën e votave.

Carter përgatitet të largohet, por ekipi, i frymëzuar nga mesazhi i tij, zgjedh të vazhdojë studimet në vend që të luajë. Cruz, duke iu përgjigjur pyetjes së përsëritur të Carter për frikën e tij më të thellë, citon nga "A Return to Love", duke nënkuptuar rritjen personale.

Ekipi arrin qëllimet e tij akademike. Kenyon pajtohet me Kyrën, e cila kishte një abort, dhe e fton atë të bashkohet me të në kolegj. Skuadra luan në turneun shtetëror, duke humbur ngushtë nga St. Francis. Pavarësisht humbjes, Carter është krenar për këmbënguljen dhe arritjet e tyre akademike. Ekipi festohet nga komuniteti, me disa lojtarë që fitojnë bursa kolegji.

Vende të xhirimeve për filmin e përfshirë, Long Beach, Kaliforni dhe Los Angeles.[7] Vende të tilla në Long Beach përfshinin gjimnazin e St. Anthony High School. Filmi u publikua më 21 qershor 2005.

Rotten Tomatoes, filmi ka një vlerësim të miratimit prej 64% bazuar në 150 komente, me një vlerësim mesatar prej 6.1/10. Konsensusi kritik i faqes thotë: "Edhe pse bazohet në një histori të vërtetë, Coach Carter është diçka mjaft formuluese, por është efektive dhe energjike, falë një performancë të fortë qendrore nga Samuel L. Jackson."[8]Metacritic, i cili cakton një mesatare të ponderuar, filmi ka një rezultat 57 nga 100, bazuar në 36 kritikë, duke treguar "rishikime të përziera ose mesatare".[5] Audiencat e anketuara nga CinemaScore i dhanë filmit një notë mesatare "A" në një shkallë nga A+ në F.[9]

  1. ^ a b "Coach Carter (2012)" (në anglisht). Box Office Mojo. Marrë më 3 shkurt 2013.
  2. ^ Turner, Miki (13 janar 2005). "The real Coach Carter is a class act". ESPN.com (në anglisht). Marrë më 6 prill 2012.
  3. ^ "Coach scores points for academics". San Francisco Chronicle (në anglisht). SFGate.com. 8 janar 1999. Marrë më 6 prill 2012.
  4. ^ McManis, Sam (12 janar 1999). "Richmond Rebound". San Francisco Chronicle (në anglisht). SFGate.com. Marrë më 6 prill 2012.
  5. ^ a b Coach Carter. Metacritic. CNET Networks. Retrieved February 3, 2013.
  6. ^ Megjithatë, në dialogun e filmit, personazhi i luajtur nga Debbi Morgan i referohej vetes si "e dashura" e Ken Carter.
  7. ^ "Coach Carter Production Details" (në anglisht). Yahoo! Movies. Marrë më 3 shkurt 2013.
  8. ^ Coach Carter (2005). Rotten Tomatoes. IGN Entertainment. Retrieved February 3, 2013.
  9. ^ "Coach Carter". CinemaScore (në anglisht). Marrë më 13 shtator 2018.