Film biografik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Film biografik është një film që dramatizon jetën e një personi ose populli jo-fiktiv ose historik. Filma të tillë tregojnë jetën e një personi historik dhe përdoret emri i vërtetë i personazhit qendror.[1]

Konteksti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Chapaev, një biografi e vitit 1934 e heroit rus të luftës Vasily Chapayev.

Custen, në Bio/Pics: How Hollywood Constructed Public History (1992), e konsideron zhanrin si të vdekur me epokën e studios së Hollivudit, dhe në veçanti, Darryl F. Zanuck.[2] Nga ana tjetër, studimi i Bingham i vitit 2010 Whose Lives Are They Anyway? The Biopic as Contemporary Film Genre[3] tregon se si përjetësohet si një zhanër i kodifikuar duke përdorur shumë nga të njëjtat trope të përdorura në epokën e studios që ka ndjekur një trajektore të ngjashme si ajo e treguar nga Rick Altman në studimin e tij, Film/Genre.[4] Bingham gjithashtu trajton biografinë mashkullore dhe atë femërore si zhanre të dallueshme nga njëra-tjetra, e para përgjithësisht merret me arritje të mëdha, e dyta përgjithësisht merret me viktimizimin femëror. Bio-Pics: a life in pictures e Ellen Cheshire (2014) shqyrton filmat në Mbretërinë e Bashkuar/SHBA nga vitet 1990 dhe 2000. Çdo kapitull shqyrton filmat kryesorë të lidhur sipas profesionit dhe përfundon me listën e mëtejshme të shikimit.[5] Christopher Robé ka shkruar gjithashtu mbi normat gjinore që qëndrojnë në themel të filmit biografik në artikullin e tij, "Taking Hollywood Back" në numrin e vitit 2009 të Cinema Journal.[6]

Roger Ebert mbrojti The Hurricane dhe shtrembërimet në filmat biografikë në përgjithësi, duke thënë se "ata që kërkojnë të vërtetën për një njeri nga filmi i jetës së tij, mund ta kërkojnë edhe nga gjyshja e tij e dashur. ... The Hurricane nuk është një dokumentar, por një shëmbëlltyrë."[7]

Kasti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kasti mund të jetë i diskutueshëm për filmat biografikë dhe është shpesh një ekuilibër midis ngjashmërisë në pamje dhe aftësisë për të portretizuar karakteristikat e personit. Anthony Hopkins mendonte se ai nuk duhet të kishte luajtur Richard NixonNixon për shkak të mungesës së ngjashmërisë midis të dyve. Përzgjedhja e John Wayne si Genghis KhanThe Conqueror u kundërshtua për shkak se amerikani Wayne u luajt si kryekomandant mongol. Kritikët egjiptianë kritikuan përzgjedhjen e Louis Gossett Jr., një aktor afrikano-amerikan, si presidenti egjiptian Anwar Sadat në miniserinë televiziv Sadat të vitit 1983.[8] Gjithashtu, disa kundërshtuan hedhjen e Jennifer LopezSelena, sepse ajo është një vendase e Nju Jorkut me prejardhje porto-rikane, ndërsa Selena ishte meksikane amerikane.[9]

Përfaqësime filmike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për shkak se figurat e portretizuara janë njerëz aktualë, veprimet dhe karakteristikat e të cilëve janë të njohura për publikun (ose të paktën të dokumentuara historikisht), rolet biografike konsiderohen si disa nga aktorët dhe aktoret më kërkuese. Warren Beatty, Faye Dunaway, Ben Kingsley, Johnny Depp, Jim Carrey, Jamie Foxx, Robert Downey Jr., Brad Pitt, Emma Thompson, Tom Hanks, dhe Eddie Redmayne të gjithë fituan respekt të ri si aktorë dramatikë pasi luajtën në filmat biografikë: Beatty and Dunaway si Clyde Barrow and Bonnie ParkerBonnie and Clyde (1967), Kingsley si Mahatma GandhiGandhi (1982), Depp si Ed WoodEd Wood (1994), Carrey si Andy KaufmanMan on the Moon (1999), Downey si Charlie ChaplinChaplin (1992), Foxx si Ray CharlesRay (2004), Thompson dhe Hanks si P. L. Travers dhe Walt DisneySaving Mr. Banks (2013), dhe Redmayne si Stephen HawkingThe Theory of Everything (2014).

Disa biografi shtrijnë qëllimisht të vërtetën. Confessions of a Dangerous Mind u bazua në kujtimet e prezantuesit të shfaqjes së lojës Chuck Barris me të njëjtin emër, të zhvlerësuar gjerësisht, por të njohur, në të cilin ai pretendonte se ishte një agjent i CIA-s.[10] Kafka përfshiu jetën e autorit Franz Kafka dhe aspektet surrealiste të trillimeve të tij. Filmi i Errol Flynn They Died with Their Boots On tregon historinë e Custer, por është shumë i romantizuar. Filmi i Oliver Stone The Doors, kryesisht për Jim Morrison, u vlerësua shumë për ngjashmëritë midis Jim Morrison dhe aktorit Val Kilmer, nga pamja dhe këndimi, por fansat dhe anëtarët e grupit nuk e pëlqyen mënyrën se si Val Kilmer portretizoi Jim Morrison.

Në raste të rralla, të quajtura ndonjëherë film autobiografik,[11] subjekti i filmit luan vetveten. Shembujt përfshijnë Jackie RobinsonThe Jackie Robinson Story (1950), Muhammad AliThe Greatest (1977), Audie MurphyTo Hell and Back (1955), Patty DukeCall Me Anna (1990), Bob MathiasThe Bob Mathias Story (1954), Arlo GuthrieAlice's Restaurant (1969), FantasiaLife Is Not a Fairytale (2006), dhe Howard SternPrivate Parts (1997).

Në vitin 2018, filmi muzikor biografik Bohemian Rhapsody, i bazuar në jetën e këngëtarit të Queen, Freddie Mercury, u bë filmi biografik me fitimet më të larta në histori.[12][13][14]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • [[Lista e filmave biografik}}

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Bastin, Giselle (2009). "Filming the Ineffable: Biopics of the British Royal Family". A/B: Auto/Biography Studies (në anglisht). 24 (1): 34–52. doi:10.1353/abs.2009.0008. Marrë më 29 maj 2013.
 2. ^ Custen, George F. (1992). Bio/pics : how Hollywood constructed public history (në anglisht). Rutgers University Press. ISBN 978-0-8135-1755-1. OCLC 24247491.
 3. ^ Bingham, Dennis (2010). Whose Lives Are They Anyway? The Biopic as Contemporary Film Genre (në anglisht). Rutgers University Press. ISBN 978-0-8135-4658-2. OCLC 318970570.
 4. ^ Altman, Rick (1999). Film/genre (në anglisht). British Film Institute. ISBN 978-0-85170-717-4. OCLC 41071380.
 5. ^ Cheshire, Ellen (2014). Bio-Pics: a life in pictures (në anglisht). Columbia University Press. ISBN 978-0-231-17205-9.
 6. ^ Robé, Christopher (2009). "Taking Hollywood Back: The Historical Costume Drama, the Biopic, and Popular Front U.S. Film Criticism". Cinema Journal (në anglisht). 48 (2): 70–87. doi:10.1353/cj.0.0082. JSTOR 20484449.
 7. ^ Ebert, Roger (7 janar 2000). "The Hurricane". Chicago Sun-Times (në anglisht).
 8. ^ Miller, Judith. "UPSET BY 'SADAT,' EGYPT BARS COLUMBIA FILMS". The New York Times (në anglisht). ISSN 0362-4331. Marrë më 2017-01-27.
 9. ^ Tracy, Kathleen (2008). Jennifer Lopez: A Biography (në anglisht). Greenwood Publishing Group. fq. 53. ISBN 978-0-313-35515-8.
 10. ^ Stein, Joel (2003-01-07). "Chuck Barris: Lying to Tell the Truth". Time (në anglisht). ISSN 0040-781X. Marrë më 2017-01-27.
 11. ^ "autobiopic – definition of autobiopic in English | Oxford Dictionaries". Oxford Dictionaries | English (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2017. Marrë më 2017-01-27.
 12. ^ Spanos, Brittany (10 janar 2019). "Korean, Japanese Fans Can't Stop Watching 'Bohemian Rhapsody'". Rolling Stone (në anglisht). Marrë më 15 janar 2019.
 13. ^ "Vanilla Ice Biopic Happening with Dave Franco in the Lead?". MovieWeb (në anglisht). 4 janar 2019. Marrë më 15 janar 2019.
 14. ^ "Bohemian Rhapsody becomes highest-grossing biopic of all time". The Indian Express (në anglisht). 17 dhjetor 2018. Marrë më 15 janar 2019.