Brad Pitt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Brad Pitt
U lind në18 dhjetor 1963
KombësiaAmerikan

William Bradley Pitt lindi më 18 dhjetor 1963Shawnee, Oklahoma, ShBA. Është aktor amerikan.

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Academy Award[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Saturn Awards[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 1996: 12 Monkeys - Fituar - Aktor dytësor
  • 1995: Interview with the Vampire (Intervistë me Vampirin)- Nominuar - Aktori më i mirë
  • 1995: Qihet Dit PEr DIt -filmi i tij me i fuundit -nga viper goni

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Filmi me Regjia Shënime
1989 Cutting Class Donovan Leitch Rospo Pallenberg
1991 Johnny Suede Catherine Keener Tom DiCillo
Across the Tracks Rick Schroder Sandy Tung
1992 Cool World Kim Basinger Ralph Bakshi
A River Runs Through It Tom Skerritt Robert Redford
1993 Kalifornia Juliette Lewis Dominic Sena
1994 The Favor Elizabeth McGovern Donald Petrie
Interview with the Vampire Tom Cruise dhe Antonio Banderas Neil Jordan
Legends of the Fall Julia Ormond, Anthony Hopkins dhe Aidan Quinn Edward Zwick
1995 Se7en Morgan Freeman dhe Kevin Spacey David Fincher
Twelve Monkeys Bruce Willis Terry Gilliam
1996 Sleepers Kevin Bacon Barry Levinson
1997 Dark Side of the Sun Cheryl Pollak Bozidar Nikolic
The Devil's Own Harrison Ford Alan J. Pakula
Seven Years in Tibet David Thewlis Jean-Jacques Annaud
1998 Meet Joe Black Anthony Hopkins Martin Brest
1999 Fight Club Edward Norton David Fincher
2000 Snatch Vinnie Jones Guy Ritchie
2001 Mexican Julia Roberts Gore Verbinski
Spy Game Robert Redford Tony Scott
Ocean's Eleven George Clooney, Matt Damon, Bernie Mac, dhe Andy Garcia Steven Soderbergh
2004 Troja Orlando Bloom, Peter O´Toole, Eric Bana, Diane Krüger dhe Brian Cox Wolfgang Petersen
Ocean's Twelve Catherine Zeta-Jones, Casey Affleck, Scott Caan dhe Julia Roberts Steven Soderbergh
2005 Mr. & Mrs. Smith Angelina Jolie, Vince Vaughn dhe Adam Brody Doug Liman
2006 Babel Cate Blanchett Alejandro González Iñárritu U xhirua në Marok, pranverë 2005
2007 Robert Ford Andrew Dominik Xhirohet në Kanada, Vjeshtën 2005
2008 Chad Schmidt
The Curious Case of Benjamin Button Cate Blanchett David Fincher
2009 Inglourious Basterds Christoph Waltz, Eli Roth, Michael Fassbender Diane Kruger Quentin Tarantino

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]