Jump to content

Edward Norton

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Edward Norton
U lind në
Edward James Norton Jr.

18 gusht 1969

Edward James Norton Jr. lindi më 18 gusht 1969Boston, Massachusetts. Është një aktor dhe regjisor amerikan.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti title Roli Shënime
1996 Primal Fear Aaron Stampler
The People vs. Larry Flynt Alan Isaacman
Everyone Says I Love You Holden Spence
1998 Rounders Lester 'Worm' Murphy
American History X Derek Vinyard
1999 Fight Club Kallëzues
2000 Keeping the Faith Father Brian Finn Edhe drejtuar dhe prodhuar
2001 The Score Brian/ Jack 'Jackie' Teller
2002 Death to Smoochy Sheldon Mopes/Smoochy the Rhino
Frida Nelson Rockefeller
Red Dragon Will Graham
25th Hour Monty Brogan Edhe prodhuar
2003 The Italian Job Steve Frazelli
2004 National Geographic's Strange Days on Planet Earth Host
2005 Kingdom of Heaven Baldwin IV Uncredited
2006 Down in the Valley Harlan Edhe prodhuar
The Illusionist Eisenheim
The Painted Veil Walter Fane Edhe prodhuar
2007 Pride and Glory Ray Tierney
Motherless Brooklyn Lionel Essrog Njoftuar; Edhe shkruajtur, drejtuar, dhe prodhuar

Rroga[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.