Jump to content

American History X

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


American History X
Arkivi i filmit
Titulli shqip Historia X Amerikane
Origjinali American History X
Vendi i prodhimit ShBA
Viti i prodhimit 1998
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 120'
Gjuha origjinale anglisht
Për moshën >16
Ekipi realizues
Regjia Tony Kaye
Autori David McKenna
Muzika e filmit Anne Dudley
Kameramani Tony Kaye
Prodhuesi i filmit: New Line Cinema
Aktorë kryesorë
Edward Norton
Edward Furlong
Fairuza Balk
Beverly D'Angelo
Aktorët tjerë
Elliott Gould


American History X është një film artistik i prodhuar më 1998 në ShBA.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ngjarjet zhvillohen në Los Angeles dhe rrëfejnë jetën e dy vëllezërve që bëjnë pjesë në një grup naziskinësh. Derek (Edward Norton ) arrestohet dhe dënohet për vrasjen e një zezaku i cili po tentonte t'i vidhte makinën. Për vllanë e vogël David (Edward Furlong ) ai kthehet në një model, por vitet dhe ngjarjet në burg e ndryshojnë shumë Derek. Ky përpiqet ta largoj David nga grupi neonaziksin që ai frekuenton.