Tom Cruise

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tom Cruise

Tom Cruise lindur më 3 korrik 1962Syracuse, New York si Thomas Cruise Mapother IV është një aktor dhe producent filmi amerikan. Ai ka filluar karrierën në moshën 19-vjeçare. Famën e tij e arriti pas rolit në filmin Top Gun(1986). Ai është I njohur për rolin e agjentit sekret Ethan Hunt në serinë e filmave Mission: Impossible (Mision i pamundur). Në vitin 2012 ishte aktori më i paguar në Hollywood.

Martuar me:

Kurshëri i aktorëve William Mapother dhe Amy Mapother.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktorë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Drejtor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Regjisorë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skenarist[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


3Stooges.jpg Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.