Syracuse, New York

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Syracuse, New York
Qytet
Pamje nga Syracuse prej helikopterit
Pamje nga Syracuse prej helikopterit
Nofkat: 
Zemra e Nju Jorkut
Popullsia
 • Gjithsej142.749[1]
Faqja zyrtarewww.syrgov.net

Syracuse ( /ˈsɪrəkjz,_ˈsɛrʔ,_ʔkjs/)[3][4] është një qytet dhe zona qendrore e qarkut Onondaga, New York, Shtetet e Bashkuara. Është qyteti i pestë më i populluar në shtetin e Nju Jorkut pas New York City, Buffalo, Rochester, dhe Yonkers.

Në regjistrimin e vitit 2010, popullsia e qytetit ishte 145,252, dhe zona metropolitane e saj kishte një popullsi prej 662.577. Është qendra ekonomike dhe arsimore e Central New York, një rajon me mbi një milion banorë. Syracuse gjithashtu është e pajisur mirë me vendet e kongreseve, me një kompleks të kongresit në qendër të qytetit. Syracuse u emërua pas qytetit klasik grek Syracuse (Siracusa në italisht), një qytet në bregdetin lindor të ishullit italian të Siçilisë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Syracuse ndodhet rreth 87 milje (140 km) në lindje të Rochester, 50 milje (240 km) në lindje të Buffalo, dhe 145 milje (230 km) në perëndim të Albany. Është gjithashtu pika e gjysmës midis New York City dhe Torontos, rreth 245 milje (390 km) nga secila, Toronto në veriperëndim dhe NYC në juglindje.

Sipas Zyrës së Regjistrimit të Shteteve të Bashkuara, qyteti ka një sipërfaqe gjithsej prej 66 km2 (25.6 mi2), nga të cilat 65 km2 (25.1 mi2) është tokë dhe 1.6 km2 (0.6 mi2) (2.15%) ujë.

Rreth 27 përqind e sipërfaqes së tokës së Syracuse është e mbuluar nga 890,000 pemë - një përqindje më e lartë se në Albany, Rochester ose Buffalo.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Siracuse ka një klimë të lagësht kontinentale (Dfb) dhe është i njohur për reshjet e larta të borës. Syracuse merr borën mesatare më të lartë vjetore të çdo zone metropolitane në Shtetet e Bashkuara.[5][6] Syracuse zakonisht fiton Golden Snowball Award, një çmim vjetor i paraqitur qytetit në Upstate New York që merr më shumë reshjet e borës në një sezon.

Blizzard of 1993 u përshkrua si Stuhia e Shekullit. Rreth 109 cm ra në qytet brenda 48 orëve, me 90 cm brenda 24 orëve të para. Syracuse mori më shumë dëborë se çdo qytet tjetër në vend gjatë kësaj stuhie, e cila shkatërroi gjithsej tetë rekorde lokale, duke përfshirë edhe borën më të madhe në një stuhi të vetme bore.[7] Një reshje e dytë dëbore e dukshme ishte Blizzard of 1966, me 107 cm. Blizzard of 1958 ndodhi në shkurt nëpër qarqet Oswego dhe Onondaga. Kjo stuhi u klasifikua si zhurmë për shkak të erërave të mëdha, fryrjes së borës dhe ftohjes; 66 cm dëborë u mat në Syracuse dhe lëvizjet arritën 6.1 m në qarkun Oswego.[8]

Temperatura mesatare mujore normale varion nga 74.7 ° C në janar në 21.8 ° C në korrik. Temperaturat më e lartë e regjistruar ishte 39 ° C më 9 korrik 1936, dhe rekordi i ulët ishte −32 ° C dhe kjo ka ndodhur tre herë që nga viti 1942, e fundit më 18 shkurt 1979.[9]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit më 2010,[10] popullsia e qytetit ishte 56.0% të bardhë, 29.5% afrikano-amerikan, 1.1% amerikan vendas, 5.5% aziatik, 0.03% Pasifika, 2.7% nga racat e tjera, dhe 5.1% nga dy ose më shumë raca. hispanik ose latin i çdo race ishte 8.3% e popullsisë.

Prejardhjeve më të mëdha përfshijnë afrikan (29.5%), irlandezë (12.4%), italian (12.3%), gjermanë (9.6%), anglezë (4.5%), dhe polakë (3.6%).[11] Të bardhë jo-hispanik ishin 52.8% të popullsisë më 2010,[12]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Population and Housing Unit Estimates" (në anglisht). Marrë më 13 korrik 2019.
 2. ^ "2016 U.S. Gazetteer Files" (në anglisht). United States Census Bureau. Marrë më 5 korrik 2017.
 3. ^ Wells, John C. (2008). Longman Pronunciation Dictionary (në anglisht) (bot. 3rd). Longman. ISBN 978-1-4058-8118-0.
 4. ^ "How do you say Syracuse?". Syracuse.com (në anglisht).
 5. ^ Cappella, Chris: "Answers: 10 snowiest 'cities' aren't all in New York Arkivuar 12 tetor 2011 tek Wayback Machine", USA Today, 3 tetor 2003
 6. ^ Kirst, Sean: "We won't buckle under the Snowbelt's blows", Post-Standard, 14 mars 2005
 7. ^ Staff Reports: "A Storm for the records – Blizzard of 1993 brought 42.9 inches", Post-Standard, 31 dhjetor 2003
 8. ^ McKelvey, B. (1995). Snow in the Cities: A History of America's Urban Response (në anglisht). University of Rochester Press. fq. 133. ISBN 978-1-878822-54-3. Marrë më 1 gusht 2015.
 9. ^ ""NowData – NOAA Online Weather Data"" (në anglisht). Administrata Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike. Marrë më 2 tetor 2019.
 10. ^ "American FactFinder" (në anglisht). United States Census Bureau. Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2015. Marrë më 11 maj 2016.
 11. ^ "Syracuse, New York (NY) profile: population, maps, real estate, averages, homes, statistics, relocation, travel, jobs, hospitals, schools, crime, moving, houses, news, sex offenders" (në anglisht). city-data.com. Marrë më 11 maj 2016.
 12. ^ "Syracuse (city), New York". State & County QuickFacts (në anglisht). U.S. Census Bureau. Arkivuar nga origjinali më 23 prill 2012. Marrë më 20 prill 2012.
 13. ^ "Twin Cities" (në anglisht). City of Tampere. 15 shkurt 2016. Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2018. Marrë më 6 tetor 2018.