Rochester, New York

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rochester, New York
qytet

[[File:(Clockwise from top left) the Eastman Theater, First Federal Plaza, Corporate high-rises in Downtown Rochester, eastern half of the city skyline on the Genessee river, Grove Place neighborhood, Sacred Heart Cathedral, Rush Rhees Library at the University of Rochester|noform|center|255px]]

Stema_figuraSkeda:Flag of Rochester, New York.svg
Vendndodhja
Rochester, New York is located in SHBA
Rochester, New York
Rochester, New York

Koordinatat: 43°9′56″V 77°36′41″P / 43.16556°V 77.61139°P / 43.16556; -77.61139

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal New York
Qarku Monroe
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 96.1 km2
 •  tokësore 92.8 km2
 •  ujore 3.3 km2
Lartësia 154 m (m.n.d.)
Popullsia 210358 banorë (2012)
 •  urbane 720,572 (US: 60th) banorë
 •  aglomerati 1,082,284 (US: 51st) banorë
Dendësia 2368.3 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EST-5
Verore EDT-4
Kodi Postal 146xx (14604=downtown)
Prefiksi 585
Koordinatat 43° 9′ 56″ Veri

77° 36′ 41″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.cityofrochester.gov

Rochester, New York është një qytet në qarkun Monroeshtetit federal New York, SHBA. Në Rochester, New York jetojnë 210358 banorë (2012), dhe dendësia e popullisë është 2368.3 banor/km2 (6132.9 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 96.1 km2 (37.1 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 154 m (505 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Rochester, New York – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale