Buffalo, New York

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Buffalo
Qytet
noform
Kolazh me pamje nga Buffalo
Stema_figura
Stema e Buffalos
Flag of Buffalo, New York.svg
Flamuri i Buffalos
Vendndodhja
Buffalo is located in SHBA
Buffalo
Buffalo

Koordinatat: 42°54′17″V 78°50′58″P / 42.90472°V 78.84944°P / 42.90472; -78.84944

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Qarku Erie
Kryetari i Bashkisë Byron Brown (PD)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 136 km2
 •  tokësore 105.2 km2
 •  ujore 30.8 km2
Lartësia 183 m (m.n.d.)
Popullsia 256,902 banorë (2016)
 •  urbane 935,906 banorë
 •  aglomerati 1,134,210 banorë
Dendësia 2568.8 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1789
Zona Kohore (UTC-5)
Verore (UTC-4)
Prefiksi 716
Koordinatat 42° 54′ 17″ Veri

78° 50′ 58″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.city-buffalo.com

Buffalo, New York (City of Buffalo) është një qytet në qarkun Erieshtetit federal New York, SHBA. Në Buffalo, New York jetojnë 256,902 banorë (2016), dhe dendësia e popullisë është 2568.8 banor/km2 (6436.2 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 136 km2 (52.5 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 183 m (600 ft).

Krimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas vitit 2015, ka pasur 41 vrasje, 1,033 vjedhje dhe 1,640 sulme.[1] Në vitin 2016, bizjournals.com ka publikuar një artikull se FBI ka rapotuar se ka rradhitur Buffalo si vendi i 15-të më i keq sa i përket dhunës.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Crime rate in Buffalo, New York (NY): murders, rapes, robberies, assaults, burglaries, thefts, auto thefts, arson, law enforcement employees, police officers, crime map". city-data.com. Arkivuar nga origjinali origjinali më gusht 4, 2017. Marrë më gusht 4, 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Thomas, G. Scott. "New FBI report: Buffalo's violent-crime rate is 15th-worst in the nation". bizjournals. Arkivuar nga origjinali origjinali më gusht 4, 2017. Marrë më gusht 4, 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Buffalo, New York – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale