Jump to content

Claus von Stauffenberg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Claus von Stauffenberg emri i tij i lindjes ishte (Claus Philipp Maria Schenk Graf von Stauffenberg) lindi me 15 nëntor 1907JettingenGjermanisë dhe u ekzekutua me 21 korrik 1944Berlin për tradheti të lartë ndaj shtetit Gjerman Nazist.

Colonel Claus von Stauffenberg ishte kolonel në ushtrinë naziste Gjermane dhe anëtar i partisë Naziste ai rrjedhte nga nje familje aristokrate por është i njohur për komplotin për ta vrarë Adolf Hitlerin kryetarin e partisë Naziste dhe të merrte kontrollin mbi Gjermaninë dhe partisë Naziste ky Operacion u quajt Operacioni Valkyrie. Këtë operacion Staufenber e kishte përgatitur me një nga koleget e tij i cili quhej Henning von Tresckow por supozohet se ishte i pershirë Hans Oster

Claus von Stauffenberg
Lindur më 15 nëntor 1907
Vendlindja Jettingen,Gjermania
Profesion Ushtarak,Kolonel
Nacionaliteti Gjerman
Feja Katolike
I Njohur i njohur per atentatin per te vrarë Adolf Hitlerin
Vdiq më 21 korrik 1944
Vendvdekja Berlin,Gjermania
Shkaku i vdekjes Ekzekutim me Pushkatim

rinia e tij, ai dhe vëllezërit e tij ishin anëtarë të Neupfadfinder, një shoqatë gjermane Scout dhe pjesë e lëvizjes së Rinisë Gjermane. Ashtu si vëllezërit e tij, ai ishte edukuar me kujdes dhe të prirur drejt letërsisë, por në fund mori një karrierë ushtarake. Në vitin 1926, ai u bashkua regjimentit tradicionale e familjes, të Reiter-und Bamberger Kavallerieregiment 17 (17 Regjimenti Kalorësi) në Bamberg. Ishte rreth kësaj kohe që tre vëllezërit u prezantua nga Albrecht von Blumenthal të rrethit ndikim poetit Stefan George, i Georgekreis, nga të cilat shumë pjesëtarë të dukshëm të rezistencës gjermane më vonë do të dilte. George dedikuar Das Neue Reich ("Perandoria e re") në vitin 1928, duke përfshirë Deutschland Geheimes ("sekret Gjermani") shkruar më 1922, për të Berthold. Puna e përshkruan një formë të re të shoqërisë së sunduar nga një aristokracisë hierarkike shpirtërore. George hodhi poshtë çdo përpjekje për të përdorur atë për qëllime politike, veçanërisht nazizmit.

Stauffenberg është autorizuar si një Leutnant simbolit toger i dytë) në vitin 1930. Ai studioi armë moderne në Kriegsakademie në Berlin të Moabit, por mbeti i fokusuar në përdorimin e kuaj-e cila ka vazhduar për të kryer një pjesë të madhe të detyrave të transportit gjatë Luftës së Dytë Botërore të në luftë moderne. Regjimenti i tij u bë pjesë e Divizionit gjerman 1 Lehta nën Përgjithshëm Erich Hoepner, i cili kishte marrë pjesë në planet për grushtit të shtetit të 1938 Rezistencës shtator gjermane, shkurtuar nga suksesi i papritur diplomatik Hitlerit në Marrëveshjen e Mynihut.Njësi ishte në mesin e trupave që lëviznin në Sudetenland, pjesë e Çekosllovakisë që të kishte një shumicë gjermano-folëse, siç është rënë dakord në Mynih. Megjithatë, Stauffenberg papëlqyeshme metodën me të cilën Sudetenland u aneksua dhe denoi rende e pushtimit të Pragës.

Stauffenberg u martua Nina Freiin von Lerchenfeld më 26 shtator 1933 në Bamberg. Ata kishin pesë fëmijë: Berthold; Heimeran; Franz-Ludwig, Valerie dhe Konstanze, i cili ka lindur në Frankfurt në Odër pas ekzekutimit Stauffenberg së. Berthold, Heimeran, Franz-Ludwig dhe Valerie, të cilët nuk u tha e veprës së atit të tyre, [42] ishin vendosur në një shtëpi kujdestare për pjesën e mbetur të luftës dhe ishin të detyruar të përdorin mbiemra të ri, si Stauffenberg u konsiderua tani tabu. Nina vdiq në moshën 92 më 2 prill 2006 në Kirchlauter pranë Bamberg, dhe u varros atje më 8 prill. Berthold shkoi për t'u bërë një gjeneral në Bundeswehr-pas-luftës të Gjermanisë Perëndimore. Franz-Ludwig u bë një anëtar i të dy parlamentet gjermane dhe evropiane, që përfaqëson Bavari. Në vitin 2008, Konstanze von Schulthess-Rechberg shkroi një libër të mirë të shitjes në lidhje me nënën e saj, Nina Schenk von Stauffenberg Graefin.

Duke përshkruar burrin e saj vonë, Nina von Stauffenberg, tha: Ai le gjërat vijnë tek ai, dhe pastaj ai bëri mendjen e tij ... një nga karakteristikat e tij ishte se ai me të vërtetë ka gëzuar duke luajtur avokatin e djallit. Konservatorët ishin të bindur se ai ishte një nazist i egër, dhe nazistët egra ishin të bindur se ai ishte një konservator unreconstructed. Ai nuk ishte as.

Anëtarët e Familjës :

  • Berthold Franz Maria (Staufennberg)
  • Alfred Fedorico Maria (Staufennberg)
  • Philipp Friedrich Maria (Staufennberg)
  • Alexander Clemens Juan Maria (Staufennberg)
  • Elisabeth Caroline Margarete Maria (Staufennberg)
  • Alexander Franz Clemens Maria (Staufennberg)

Pjesëmarrja në Luten e Dytë Botërore

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pjesëmarrja e gjatë pushtimit të Polonisë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas shpërthimit të luftës në vitin 1939, Stauffenberg dhe regjimenti i tij morën pjesë në sulmin mbi Poloninë. Ai mbështeti pushtimin e Polonisë dhe trajtimit të saj nga regjimi nazist dhe përdorimin e polakëve si punëtorë të skllevërve për të arritur prosperitet gjerman [12], si dhe kolonizimin gjermane dhe shfrytëzimin e Polonisë. Besimi me rrënjë të thella të zakonshme në aristokracinë gjermane ishte që territoret lindore, e populluara kryesisht nga polakët dhe thithet pjesërisht nga Prusia në ndarëse të Polonisë, por merren nga Perandoria gjermane pas Luftës së Parë Botërore, duhet të kolonizuar si Knights gjermanikë kishte bërë në Mesjetë. Stauffenberg tha: "Është thelbësore që ne fillojmë një kolonizim sistematik në Poloni. Por unë nuk kam frikë se kjo nuk do të ndodhë". [13] Është e sigurt që në fazat e hershme të luftës, ai ende mbante besimet zakonshme aristokratike tipike e kohës vonë perandora

Betejat në Francë 1940

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Stauffenberg ishte riorganizuar në Divizionin e 6-të koracuar, dhe ai shërbeu si një oficer në stafin e saj të përgjithshëm në betejën e Francës, për të cilat ai u dha Klasa Kryqi i Hekurt e parë. Ashtu si shumë të tjerë, Stauffenberg ishte i impresionuar nga suksesi dërrmuese ushtarake, i cili u atribuohet Hitlerit.

Operacioni Barbarosa 1941

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Operacioni Barbarossa, ishte plani i pushtimit gjerman mbi Bashkimin Sovjetik, u nis në vitin 1941. Ekzekutimet masive e rusët, ukrainasit, e hebrenjve dhe të tjerëve, si dhe atë që ai besonte ishte një mangësi e dukshme tashmë në udhëheqjen ushtarake (Hitleri kishte marrë rolin e komandant suprem në fund të vitit 1941 pas qitjes Hoepner dhe të tjerët), i bindur më në fund Stauffenberg në vitin 1942 për t'u bashkuar me grupet e rezistencës brenda Wehrmacht, forca e vetme që kishte një shans për të kapërcyer Gestapon e Hitlerit, SD, dhe SS. Gjatë muajve të kota të Luftës së ashtuquajturës i rremë, i paraprinë Luftës së Francës (1939-1940), ai tashmë ishte transferuar në departamentin e organizative të Heeres des Oberkommando, të komandës gjermane ushtria lartë, e cila e drejtuar operacionet në Front Lindore. Stauffenberg kundërshtoi urdhërin Komisar, e cila Hitleri shkroi dhe anulluar pastaj pas një viti. [11] Ai u përpoq për të zbutur politikën gjermane profesion në zonat e pushtuara të Bashkimit Sovjetik duke vënë në dukje përfitimet e marrë vullnetarë për Ostlegionen të cilat janë urdhëruar nga departamenti i tij. Udhëzimet janë lëshuar më 2 qershor 1942 për trajtimin e duhur të të burgosurve të luftës nga rajoni i Kaukazit i cili ishte kapur nga Heeresgruppe A. Bashkimi Sovjetik nuk kishte nënshkruar në 1929 Konventa e Gjenevës. Megjithatë, një muaj pas pushtimit gjerman në vitin 1941, një ofertë është bërë për një respektimin reciprok ndaj konventave të Hagës. Kjo 'note' u la pa përgjigje nga zyrtarët e Tretë Rajhut. [14] Stauffenberg nuk angazhohen në ndonjë komplot grusht shteti në këtë kohë. Vëllezërit Stauffenberg (Berthold dhe Claus) mbante kontakte me komandantët e ish si Hoepner, dhe me rrethin Kreisau, ata gjithashtu të përfshirë civilë dhe demokratëve sociale si Julius LEBER në skenarët e tyre për një administratë pas Hitlerit.

Sipas Hoffman (f. 131, 1988) duke përmendur brigadieri i simbolit Ret.) letra Oskar Alfred të Berger-së, Stauffenberg kishte komentuar hapur mbi keqtrajtimin e hebrenjve, kur ai "shprehu zemërim dhe shoku për këtë temë të zyrtarëve të tjerë në Shtabin e Përgjithshëm Shtabi në Vinnitsa (Ukrainë) gjatë verës së vitit 1942. " [15] Duke marrë në pyetje pas kapjes së tij nga ana e Ushtrisë së Kuqe më 2 shtator, 1944, miku Stauffenberg-së, major Joachim Kuhn theksoi se Stauffenberg i kishte thënë atij në gusht të vitit 1942 se "Ata janë të shtënat hebrenjtë në meshat. Këto krime nuk duhet të lejohet të vazhdojë ". [16] Pas arrestimit të tij në korrik të vitit 1944, të vjetër Stauffenberg vëllai Berthold tha se Gestapo:" Ai dhe vëllai i tij kishte miratuar në thelb të parimit raciale e Socializmit Kombëtar, por që ajo të jetë konsideruar e ekzagjeruar dhe e tepruar ".

Pjesmarja gjatë pushtimit të Tunizisë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në nëntor të vitit 1942, Aleatët franceze zbarkoi në Afrikën e Veriut, si dhe 10 Divizioni koracuar zënë Vishisë Francë (Rasti i Anton) para se të transferohen në fushatën tunizian, si pjesë e Korps Afrika. Në vitin 1943, Stauffenberg u promovua në Oberstleutnant IG [18] (toger-kolonel i shtabit të përgjithshëm), dhe u dërgua në Afrikën e për t'u bashkuar me Divizionin e 10-të koracuar si Zyrtari i tij i Operacioneve në Shtabin e Përgjithshëm (IA). Më 19 shkurt, Rommel nisur të tij kundër-ofensivë kundër forcave britanike, amerikane dhe franceze në Tunizi. Komandantët Aksi shpresuar për të thyer me shpejtësi përmes ose nga Sbiba ose të kalojë Kasserine në pjesën e pasme të ushtrisë britanike 1.Sulmi në Sbiba u ndërpre, kështu që Rommel përqendruar në Kasserine Pass ku kryesisht italianët në formën e 7-të Regjimentit të tyre Bersaglieri dhe 131st Centauro Blinduar Divizionit kishte mposhtur mbrojtësit amerikanë. [19] Gjatë luftimeve, Stauffenberg çuan deri në jetë me tanket dhe trupat kryesore të Divizionit të 10-të koracuar. [20] ndarja, së bashku me Divizionin e 21-të koracuar, morën pozicionet mbrojtëse pranë Mezzouna më 8 prill. Më 7 prill 1943, Stauffenberg ishte i përfshirë në ngarje nga një njësi në tjetrën, duke drejtuar lëvizjen e tyre [21] Pranë Mezzouna, automjeti i tij ishte pjesë e një kolonë strafed nga Kittyhawk paqja-40) bombarduesit luftarakë të Forcave Ajrore Desert -. Më gjasa nga nr skuadron 3, Royal Australian Air Force [22] - dhe ai ka marrë plagë të rënda, të shumta. Stauffenberg kaloi tre muaj në një spital në Mynih, ku ai u trajtua nga Ferdinand Sauerbruch. Stauffenberg humbur syrin e majtë, dorë e djathtë të tij, dhe dy gishtat në dorën e majtë. [23] Ai vuri në dukje me shaka me miqtë kurrë nuk e kishin njohur me të vërtetë se çfarë të bëjë me gishtat kaq shumë, kur ai ende kishte të gjithë ata. Për plagët e tij, Stauffenberg u dha distinktiv plagë në Gold më 14 prill dhe për guximin e tij Kryqi gjerman në Gold më 8 maj.

Rezistenca 1943-1944

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Atje, një nga eprorët Stauffenberg ishte i Përgjithshëm Friedrich Olbricht, një anëtar i përkushtuar i lëvizjes së rezistencës. Ersatzheer kishte një mundësi unike për të nisur një grusht shteti, si një nga funksionet e tij ishte që të ketë Operacioni Valkyrie në vend. Kjo ishte një masë të paparashikuara që do të le të marrë kontrollin e Rajhut në rast se trazirat e brendshme bllokuar komunikimin në komandën ushtarake të lartë. Për ironi, plani i Valkyrie ishte rënë dakord për nga Hitleri, por tani ishte ndryshuar në fshehtësi të fshij pjesën tjetër të regjimit të tij nga pushteti në rast të vdekjes së tij.

Një plan i detajuar ushtarak u zhvilluar jo vetëm për të zënë në Berlin, por edhe për të marrë selinë e ndryshme të ushtrisë gjermane dhe Hitleri në Lindjen e Prusisë me forcë ushtarake pas atentatit vetëvrasës nga Axel Bussche von dem në fund të nëntorit 1943. Stauffenberg kishte von dem Bussche transmetojë këto urdhra me shkrim personalisht Kuhn major herë ai kishte mbërritur në Wolfsschanze simbolit Lair Wolf) pranë Rastenburg, Lindja e Prusisë. Megjithatë, von dem Bussche kishte lënë Wolfsschanze për në frontin lindor, pas takimit me Hitleri u anulua, dhe përpjekja nuk mund të bëhen. Kuhn fshehe këto dokumente kompromisit nën një kullë të shikojnë të OKW, që ndodhet jo larg nga Wolfsschanze.

Kuhn u bë një i burgosur i luftës së sovjetikëve pas komplotit të 20 korrikut. Ai udhëhoqi sovjetikët në vendin e fshehur e dokumenteve në shkurt 1945. Në vitin 1989, lideri sovjetik Mikhail Gorbachev paraqitur këto dokumente për të atëhershëm gjerman kancelarit Kohl Helmut Dr. Këto dokumente, të prodhuara nga Stauffenberg dhe zyrtarëve të tij në vitin 1943 në Berlin, vërtetoj motivimin idealist e grupit të rezistencës. Kjo ishte dyshuan dhe ishte një çështje e diskutimit për vite në Gjermani pas luftës. Disa mendonin se komplotistët donte ta vriste Hitlerin, me qëllim për t'i dhënë fund luftës dhe për të shmangur humbjen e privilegjeve të tyre si oficerë profesionistë dhe anëtarë të fisnikërisë.

Nga D-Day, qershor 6, 1944, aleatët kishin zbarkuan në Francë. Stauffenberg, si shumica e zyrtarëve gjermanë të tjera profesionale ushtarake, kishte absolutisht asnjë dyshim se lufta ishte e humbur. Vetëm një armëpushim të menjëhershëm mund të shmangur gjakderdhjen më të panevojshme dhe dëmtim të mëtejshëm në Gjermani, e popullin e saj, dhe vendeve të tjera evropiane. Megjithatë, në fund të 1943, ai kishte shkruar nga kërkesat me të cilat ai ndjehet Aleatët kishin për të përmbushur në mënyrë që Gjermania të bien dakord për një paqe të menjëhershme. Këto kërkesa përfshinin Gjermania ruajtur kufijtë e 1914 veta lindore, duke përfshirë territoret polake të Wielkopolska dhe Poznan. [25] kërkesave të tjera të përfshira mbajtur fitimet e tilla territoriale si Austria dhe Sudetenland brenda Rajhut, duke u dhënë autonomi të Alsace-Lorraine, dhe madje edhe zgjerimin e Kufijtë aktualë të kohës së luftës e Gjermanisë në jug duke aneksuar Tirol deri në Bolzano dhe Merano. Jo-territoriale kërkon përfshirë pika të tilla si refuzimin e çdo pushtimin e Gjermanisë nga Aleatët, si dhe refuzimi për të dorëzuar mbi kriminelët e luftës, duke kërkuar të drejtën e "kombeve të merret me kriminelët e veta". Këto propozime janë drejtuar vetëm për aleatët perëndimorë - Stauffenberg donte Gjermaninë vetëm që të tërhiqen nga pozicionet perëndimore, jugore dhe veriore, duke kërkuar të drejtën për të vazhduar pushtimin ushtarak të fitimeve gjermane territoriale në lindje.

Komploti i 20 korrikt 1944

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga fillimi i muajit shtator 1943 deri më 20 korrik 1944, von Stauffenberg ishte forca lëvizëse prapa komplotit për të vrarë Hitlerin dhe të marrë kontrollin e Gjermanisë. Dëshira e tij, aftësitë organizative, dhe qasje radikale t'i japë fund pasivitetit të shkaktuara nga dyshimet dhe diskutime të gjata mbi virtytet ushtarake nëse e kishte bërë të vjetëruara nga sjellja e Hitlerit. Me ndihmën e mikut të tij Henning Tresckow von, ai bashkuar të komplotistëve dhe çuan ato në veprim.

Stauffenberg ishte i vetëdijshëm se, sipas ligjit gjerman, ai u kryen tradhëti të lartë. Ai haptas tha të ri konspirator Axel von dem Bussche në fund të vitit 1943, "ich betreibe mit allen mir Tsuri Verfügung stehenden Mitteln den Hochverrat ..." ("Unë jam i kryer tradhëti të lartë me gjithë fuqinë time dhe mjete të ...."). [28] Ai i justifikuar veten me Bussche duke iu referuar të drejtën sipas ligjit natyror ("Naturrecht") për të mbrojtur miliona jetën e njerëzve nga agresioni penal i Hitlerit.

Vetëm pas konspirator i Përgjithshëm Helmuth Stieff më 7 korrik 1944 i kishte deklaruar veten të paaftë për të vrarë Hitlerin në një ekran uniformat në Klessheim kështjellë pranë Salzburg, Stauffenberg vendosi që personalisht të vrarë Hitlerin dhe të drejtuar komplotin në Berlin. Deri atëherë, Stauffenberg kishte dyshime të mëdha në lidhje me mundësinë e suksesit. Tresckow bindur atë për të shkuar më me të edhe në qoftë se ajo nuk kishte asnjë shans për sukses në të gjitha ", vrasja duhet të provohet. Edhe në qoftë se ai dështon, ne duhet të marrin masa në Berlin", pasi kjo do të ishte mënyra e vetme për të provuar për të Bota që regjimi Hitleri dhe Gjermania nuk ishin një dhe të njëjtë dhe që jo të gjithë gjermanët mbështetur regjimin. Pjesë Stauffenberg në planin origjinal i kërkoi atij që të qëndrojnë në zyrat Bendlerstraße në Berlin, kështu që ai mund të telefononi në njësitë e rregullta të ushtrisë në të gjithë Evropën në një përpjekje për t'i bindur ata që të arrestonin udhëheqësit e organizatave naziste politike si Sicherheitsdienst (SD) dhe Gestapoja . Për fat të keq, kur e Përgjithshme Helmuth Stieff, shefi i operacionit në Komandën e Ushtrisë së Lartë, i cili kishte akses të rregullt në Hitlerin, tërhoq nga angazhimin e tij të hershme për të vrarë Hitlerin, Stauffenberg u detyrua të marrë përsipër dy role të rëndësishme: të vrarë Hitlerin larg nga Berlini dhe shkaktojnë ushtarak makinë në Berlin gjatë orarit të punës të njëjtën ditë. Përveç Stieff, ai ishte komplotist vetëm që kanë pasur qasje të rregullt në Hitlerit (gjatë brifingjeve të tij) nga mesi i vitit 1944, si edhe si oficer i vetëm në mes të komplotistëve që mendohet të ketë vendosmërinë dhe bindëse për të bindur udhëheqësit gjermanë ushtarake për të hedhur në me grusht shteti dikur Hitleri kishte vdekur. Kjo kërkesë në masë të madhe reduktuar mundësinë e një grushti shteti të suksesshëm.

Pas disa përpjekjesh të pasuksesshme nga Stauffenberg për të përmbushur Hitler, Göring dhe Himmler, kur ata ishin bashkë, ai shkoi përpara me përpjekje në Wolfsschanze më 20 korrik 1944. Stauffenberg hyri në dhomë informuese që mbante një çantë që mbante dy bomba të vogla. Vendi kishte qenë i papritur ndryshuar nga Führerbunker nëntokësor në barakë druri Albert Speer i / kasolle. Ai u largua nga dhoma për të armatosur me bombën e parë me pincë posaçërisht të përshtatura, një detyrë e bërë të vështirë për shkak se ai kishte humbur dorën e djathtë dhe kishte vetëm tre gishtat e në të majtën. Një roje rrëzuan dhe hapi derën, duke i kërkuar atij që të nxitojë si takimi ishte gati për të filluar. Si rezultat, Stauffenberg ishte në gjendje të armatosur vetëm njërën nga bombat. Ai u largua nga bomba e dytë me tij ndihmës-de-kamp, ​​Werner von Haeften, dhe u kthye në dhomën e informuese, ku ai vendosi çantë nën tryezën e konferencës, aq afër sa ai mund të Hitlerit. Disa minuta më vonë, ai lirohet vetë dhe u largua nga dhoma. Pas daljes së tij, çantë u zhvendos nga koloneli Heinz Brandt. Kur shpërthim grisi nëpër kasolle, Stauffenberg ishte i bindur se askush në dhomë mund të kishte mbijetuar. Edhe pse katër persona u vranë dhe pothuajse të gjithë të mbijetuarit janë plagosur, Hitleri vetë ishte i mbrojtur nga shpërthimi nga, tavolinë e rëndë solid-lisi konferencë dhe u vetëm pak plagosur.

Stauffenberg dhe Haeften shpejt u largua dhe çuan në aeroport aty pranë. Pas kthimit të tij në Berlin, Stauffenberg menjëherë filloi të motivuar shokët e tij për të filluar fazën e dytë: grushtit të shtetit ushtarak kundër udhëheqësit nazistë. Kur Jozef Gëbels njoftoi me radio se Hitleri kishte mbijetuar dhe më vonë, pasi Hitleri vetë personalisht foli në radion shtetërore, nga komplotistët e kuptuan se grusht shteti kishte dështuar. Ata u gjurmuar në zyrat e tyre Bendlerstrasse dhe mbizotëronin pas një shkurtër të xhiruar-out, gjatë së cilës Stauffenberg u plagos në krah.

Operacioni Vlkyrie

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në një përpjekje për të shpëtuar jetën e tij, bashkë-konspirator Generaloberst Friedrich Fromm, Komandant Suprem i Ushtrisë Ndërrimi pranishëm në Bendlerblock (Selia e ushtrisë), i akuzuar konspiratorë të tjera në një gjyq ushtarak aty për aty dhe dënuar drejtuesit nga të konspiracion për vdekje. Koloneli Claus von Stauffenberg, ndihmësi i tij 1 lejtnant Werner von Haeften, gjeneral kolonelin Friedrich Olbricht, dhe Kolonel Albrecht von MERTZ Quirnheim u ekzekutuan para 01:00 am atë natë (21 korrik 1944) nga një skuadër qitjes improvizuar në oborrin e Bendlerblock, e cila ishte ndezur nga fenerët e një kamion. Stauffenberg ishte i treti në rradhë për të ekzekutohet, me lejtnant von Haeften pas. Megjithatë, kur ai ishte radha e Stauffenberg, Lejtnant von Haeften vendosur veten në mes të skuadrës së qitjes dhe Stauffenberg, dhe marrë plumba të destinuara për Stauffenberg. Kur erdhi radha e tij, Stauffenberg foli fjalët e tij të fundit, "Es lebe Unser heiliges Deutschland!" ("! Rroftë Gjermania jonë e shenjtë") [29] [30] Të tjerët thonë se fjalët e fundit ishin: "Es lebe das geheime Deutschland (Rroftë Gjermanina) ishin fjalet e fundit.

Fromm urdhëroi që oficerët e ekzekutuara (ish e tij bashkë-konspiratorët) të marrë një varrim të menjëhershme me nderime ushtarake në varrezë Mateus në rrethin Schöneberg Berlinit. Ditën tjetër, megjithatë, trupi Stauffenberg u zhvarros nga SS, zhveshur nga medaljet e tij dhe emblemat dhe djegur. Një tjetër figurë qendrore në komplot ishte vëllai i madh i Stauffenberg, Berthold Schenk Graf von Stauffenberg. Më 10 gusht 1944, Berthold u gjykuar para gjykatës-Presidenti Roland Freisler në Gjykatën e "Popullit" të veçanta (Volksgerichtshof). Kjo gjykatë është themeluar nga Hitleri për vepra penale politike. Berthold ishte një nga tetë komplotistët të ekzekutuara nga mbyten ngadalshëm (reputedly me tela me piano të përdorura si garrote) në Plötzensee burgun, Berlin, më vonë atë ditë. Para se ai u vra, Berthold u mbytur dhe ringjalli pas shumë herë. [32] Thuhet se, ekzekutimi tërë dhe resuscitations shumta janë filmuar për Hitlerin për të parë në kohën e lirë e tij, [32] edhe pse nuk ka prova të forta ose se ngjarjet ishin filmuar apo se Hitleri shikuar ato. Më shumë se 200 [33] u dënuan në gjyqet e tregojnë dhe u ekzekutuan. Hitleri e përdori Plot 20 korrik si një justifikim për të shkatërruar dikush kishte frikë do ta kundërshtojë atë. Përshëndes tradicionale ushtarake u zëvendësua me fjalën gjermane. Përfundimisht, mbi 20.000 gjermanë u vranë ose u dërguan në kampet e përqëndrimit në spastrim.

Filmat te Ralizuar dhe te bazur në Colone Staufennberg

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje te jatshtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]