Jump to content

15 Nëntor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga 15 nëntor)

15 Nëntori është dita e 319-të e kalendarit gregorian (dita e 320-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 46 ditë.


Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori
Ditët historike
Tetor · Nëntor · Dhjetor
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30


 • 1492 - Kristofor Kolombi ka marre shënimin e parë për duhanin në ditarin e tij. Duhani në të vërtetë për herë të parë në shekullin e gjashtëmbëdhjetë është sjellë nga Amerika në Evropë dhe pastaj në kontinente të tjera.
 • 1939 – Forcat naziste filluan në Varshavë vrasjen masive të hebrenjve.
 • 1533 - Francisco Pizarro arrin në Cuzco, Peru.
 • 1949 - Vriten Nathuram Godse dhe Narayan Apte për vrasje e politikanit indian Mahatma Gandhi.
 • 1961 – Organizata e Kombeve të Bashkuara miratoi një traktat, i cili ndalonte prodhimin dhe përdorimin e armëve bërthamore.
 • 1966 - Programi Gemini: Gemini 12 bie në Oqeanin Atlantik.
 • 1970 - Lunokhod 1 zbret në Hënë.
 • 1971 - Intel paraqiti në treg mikroprocesorin e parë, 4004.
 • 1983 - U themelua Republika Turke e Qipros së Veriut.
 • 1983 – Republika turke e Qipros së Veriut formohet zyrtarisht, duke u njohur si shtet vetëm nga ana e Turqisë.
 • 1985 – Britania e Madhe dhe Irlanda nënshkruajnë një marrëveshje për t’i dhënë Dublinit një rol zyrtar këshillues në qeverisjen e Irlandës Veriore.
 • 1988 – Këshilli Kombëtar i Palestinës, trup legjislativ i Autoritetit Palestinez, shpalli formimin e një shteti të pavarur palestinez në përmbyllje të konferencës katërditore në Algjeri.
 • 1889Brazili shpallet Republikë nga Marechal Deodoro da Fonseca dhe Perandori Pedro i Dyti rrëzohet nga froni përmes një puçi ushtarak, duke i dhënë fund mbretërisë.
 • 1900 - Tahir Dizdari, nëpunës, publicist, gjuhëtar e orientalist shqiptar.
 • 2002 - Hu Jintao zgjedhet sekretar gjeneral i Partisë Komuniste të Kinës.
 • 2003 – Kryeqyteti komercial i Turqisë goditet nga një valë e bombardimeve të fuqishme.
 • 2006 - Filloi veprimin Al Jazeera English lajmet.
 • 2007 – Një ciklon shkatërrimtar i emërtuar “Sidr” godet Bangladeshin, duke shkaktuar vdekjen e të paktën 5.000 personave dhe shkatërrimin e tokave pjellore.
 • 2009 - Populli i Kosovës votoi në zgjedhjet lokale, zgjedhjet e para që nga koha kur vendi shpalli pavarësinë nga Serbia.

Festa dhe përvjetore

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]