Jump to content

Henryk Sienkiewicz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Henryk Sienkiewicz
U lind më5 maj 1864
Wola Okerzejska, Poloni Polonia Polonia
Vdiq më15 nëntor 1916
Vevey, Zvicer
Emri i letraveLitwos
KombësiaPolake


Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz (Wola Okrzejska, Poloni, 5 maj 1864 - Vevey, Zvicër, 15 nëntor 1916), shkrimtar palak

Studijoi filologjikunVarshavë, a gjatë udhëtimit nëpër Gjermani, Francë dhe Angli iu dërgoi gazetave polake udhëpërshkrime nën pseudonimin Litwos. E vizitoi Amerikën, Evropën dheAfrikën.

Pas kthimit në Poloni, i përkushtohet hulumtimeve në histori, e cila rezultoi me trilogjinë e madhe për Poloninë e gjysmës së dytë të ëë shekullit 17. Ogniem i mieczem, "Potop" dhe "Gospodin Wolodyjowski".

Për romanin «Quo vadis?» e fitoi në vitin 1905 Çmimin Nobel për Letërsi. Ishte shumë i popullarizuar në Poloni. Në vitin 1900 me kontribute nacionale janë mbledhë mjete të mjaftueshme për blerjen e oborrit të të parëve të tij.

Në gjuhën shqipe

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 Commons: Henryk Sienkiewicz – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale