Filologjia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Filologjia është studimi i gjuhës në burimet e shkruara historike; ajo është një kombinim i kritikës letrare, të historisë dhe gjuhësisë.[1] Ajo mund të kuptohet edhe si studimi i teksteve letrare dhe rekordeve të shkruara historike, vërtetësimi i origjinalitetit të tyre dhe formës origjinale, dhe përcaktimi i domethënies së tyre. Një person që ndjek këtë lloj studimi njihet si një Filolog.

References[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Philology. Books.google.com. 2008-02-09. Marrë më 2011-07-16. 

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]