ABBA

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
ABBA.svg
ABBA members.png
Informacione
Prejardhja Flag of Sweden.svg Stockholm, Suedi
Zhanri Pop, Disco, Europop, Poprock
Vite aktiv 1972-1983
Ish-anëtarët
Anni-Frid Lyngstad
Björn Ulvaeus
Benny Andersson
Agnetha Fältskog
Webfaqja
www.abbasite.com

ABBA është grupi i famshëm suedez i cili përbëhet nga

Emri ABBA u formua nga inicialet e anëtarëve të grupit (Agnetha, Björn, Benny, Anni-Frid).

ABBA janë një grup suedez pop / disco formuar në Stokholm në vitin 1972 , i përbërë Agnetha Fältskog , Björn Ulvaeus , Benny Andersson dhe Anni - Frid Lyngstad . ABBA është një akronim nga shkronjat e para të emrave të parë anëtarët e grupit ' ( Agnetha , Benny , Bjorn dhe Anni - Frid ) dhe është i stilizuar nganjëherë si markë e regjistruar ᗅᗺᗷᗅ . Ata u bë një nga më të suksesshme komerciale akteve në historinë e muzikës popullore , duke shkuar në Listat në mbarë botën 1975-1982 . Ata janë të njohur edhe për të fituar në Eurovizion në vitin 1974 , duke i dhënë Suedi fitoren e tij të parë në historinë e konkursit dhe duke qenë grupi më i suksesshëm ndonjëherë për të marrë pjesë në konkurs .

ABBA kanë shitur mbi 381.000.000 albume dhe teke në mbarë botën , [ 1 ] [ 2 ] e cila i bën ata një nga më të shitur artistëve të muzikës të të gjitha kohërave , dhe i dyti më i mirë grupi shitjen muzikë të të gjitha kohërave . ABBA ishte grupi i parë që do të vijnë nga një vend jo- anglisht-folëse që gëzonte sukses të qëndrueshme në Listat e vendet ku flitet anglisht , duke përfshirë edhe Mbretërinë e Bashkuar , Irlandë, SHBA , Kanada, Australi , Zelandën e Re , dhe Afrika e Jugut . Grupi gjithashtu ka gëzuar sukses të konsiderueshëm në tregjet e Amerikës Latine , dhe regjistruar një koleksion të këngëve të tyre hit në spanjisht .

Gjatë viteve aktive të bendit , Fältskog dhe Ulvaeus ishin shumë në dashuri , dhe të martuar , si ishin Lyngstad dhe Andersson , edhe pse të dy çiftet divorcuar më vonë . Në kulmin e popullaritetit të tyre , të dy marrëdhëniet vuanin tendosje të cilat në fund të fundit rezultoi në rënien e martesës Ulvaeus - Fältskog në vitin 1979 dhe martesës Andersson - Lyngstad në vitin 1981 . Këto ndryshime u reflektuan në marrëdhënie muzikën e grupit , me kompozime të mëvonshme , duke përfshirë më shumë meditues , brooding , tekst të errët . [ 3 ]

Pas ABBA theu deri në fund të vitit 1982, Andersson dhe Ulvaeus arritur sukses të shkruar muzikë për fazën ndërsa Lyngstad dhe Fältskog ndjekur karrierën solo me sukses të përzier . Muzikë Abba -së rënë në popullaritet deri në disa filma , sidomos Dasma Muriel dhe Aventurat e Priscilla , Mbretëresha e Shkretëtirës , interes ringjallur në grup , hedhje vezëve disa grupe haraç . Në vitin 1999 , muzika ABBA u përshtatur në të suksesshme muzikore Mamma Mia ! se turne në mbarë botën . Një film me të njëjtin emër , lëshuar në vitin 2008 , u bëfilmi më i lartë - fitim në Mbretërinë e Bashkuar atë vit . Grupi u hyjnë në Rock dhe roll Hall of Fame më 15 mars, 2010. [ 4 ]

ABBA janë nderuar në e 50 vjetorit të Eurovizion në vitin 2005 , kur hit i tyre " Waterloo " u zgjodh zgjedhur si kënga më e mirë në historinë këtij kompeticioni. [ 5 ]

Diskografia[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Ring Ring (1973)
  • Waterloo (1974)
  • ABBA (1975)
  • Arrival (1976)
  • The Album (1977)
  • Voulez-Vous (1979)
  • Super Trouper (1980)
  • The Visitors (1981)

Afrimi! Gruppi Björn,Benny,Agnetha och Anni-Frid merr pejse ne Melodifestivalen 1973 me kengen Ring ring.Knaga merr qmimin ne vendin e tret veq kjo e pnegoj qe ta marr vendin e pare meqense Anetha Fälstog është ne pritje te lindjes masandej kjo demshperblehej mbrenda nje kohe qe ajo është ne pushim. Ingere Brudin mbrenda nje turniri i Västtyskland.Fitorja ma e madhja duhet te vije vitin pas,athere me shkurtesen e emrit Abba,athere gruppi paraqet kete Waterloo si e para kontribut i suedis fitoj me ne Eurovison ne finale ne Brighton.Kjo jav hape rrugen per nje internacionell karier.Waterloo behet perveq suedis hyne ne listernat e shume vende evropiane .kanga behet shum hit ne USA dhe kjo bie si me e preferumja ne vendin e 7 ne Billboardlistan. Pas Waterloo vonoi mbas nje gjysem viti mbas suksesit athere gruppi e merr nje hiti me kangen SOS qe bazohet ne nje kenge qe mas pari eperbejne suedest per Agnetha Fältskogs vetem Elva kvinnor i ett hus.Kanga e ulte është ma e mira ne vendin e 7 ne listen e Britanis dhe ne vendin e peste ne USA.Mamma Mia ia del bane ne vendin e pare ne Storbritanien,qfare gruppi i forte ne poszite është.Ne vitin 1974-1980 ka Abba nent njeshe ne listen e Anglis dhe te Usa.

Eurovizion[redakto | redakto tekstin burimor]

ABBA mori pjesë në Eurovizion në vitin 1974 dhe mori vendin e parë. Pas 30- viteve në Vitin 2005, Eurovision Congratulations që organizoi Danimarka për hir të 50 fituesve të Eurovizionit 1956-2005, ABBA nga teleshikuesit mori vendin e parë dhe u përurua si kënga HIT e të gjithë 50 viteve të Eurovizionit.