22 Nëntor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

22 Nëntori është dita e 326-të e kalendarit gregorian (dita e 327-të në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 39 ditë.


Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori
Ditët historike
Tetor · Nëntor · Dhjetor
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30


Ngjarje[redakto | redakto tekstin burimor]

 • 1869 - Në Dumbarton, Skoci, aeroplani Sark është nisur si një nga aeroplanët e fundit të ndërtuar ndonjëherë, dhe e vetmja që ka mbijetuar deri më sot.
 • 1940 - Lufta e Dytë Botërore: Pas pushtimit italian, trupat greke kundërsulmuan italianet për të pushtuar Shqipërinë dhe Korçën.
 • 1943 - Lebanoni u pavarësua nga Franca.
 • 1963 - U vra presidenti amerikan John F. Kennedy dhe guvernatori i Teksasit John Connally u lëndua rënd nga një vrasës i njohur si Lee Harvey Oswald.
 • 1975 - Juan Carlos u shpall Mbreti i Spanjës pas vdekjes së mbretit Francisco Franco.
 • 1986 - Mike Tyson nokauton Trevor Berbick në rundin e dytë dhe bëhet kampioni më i ri botërorë në kategorinëe rëndë me 20 vite e 4 muaj.
 • 1990 - Margaret Thatcher rizgjedhet Kryeministre e Britanisë së Madhe.
 • 1995 - Toy Story paraqiti filmin e parë me metrazh të gjatë të krijuar komplet përmes animimeve kompjuterike.
 • 2005 - Angela Merkel u bë gruaja e parë kancelare(kryeministre) e Gjermanisë.
 • 2009 - Më 22 Nëntor u festua krijimi i Alfabetit Shqiptarë
 • 2011 - Përurohet në Rexhin busti i Sali Nivicës, patriot, publicist, Nderi i Kombit, dhe Shuko Dalipit.
 • 2012 - Armëpushimi fillon në mes të Hamasit në (Rripin e Gazës) dhe Izraelit pas tetë ditëve të dhunës dhe 150 vdekje.

Lindje[redakto | redakto tekstin burimor]

Vdekje[redakto | redakto tekstin burimor]

Festa dhe përvjetore[redakto | redakto tekstin burimor]