Lee Harvey Oswald

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lee Harvey Oswald
U lind në18 tetor 1939
Vdiq24 nëntor 1963
KombësiaAmerikan
ProfesioniPilot, Marin etj

Lee Harvey Oswald lindi 18 tetor 1939New OrleansShtetet e Bashkuara ishte vrasësi i Prsidentit John F. Kennedy. Lee Harvey Oswald ishte një Amerikan i cili kishte punar si pilot për Marinën Amerikane dhe qe kishte jetuar një pjesë të jetes në Bashkimin Sovjetik dhe me pas u vra me 24 nëntor 1963 nga Jack Ruby dy ditë pas vrasjes së Presidentit Kennedy dhe oficerit te Policise J. D. Tippit[1].

Jeta dhe problemet ligjore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Oslawd u lind me 18 tetor 1939New Orleans qytet në shtetitin Jug Amerika Louisiana i ati i vdiq nga nje infart ne zemer 2 muaj para se te linde ai ishte si qdo femij energjik i zhgjuar por agresiv dhe ndonje heq i qrregullt dhe jo stabil ai u rexhistrua ne shkollë fillore në New Orleans ishte nxenes me nota te mira por problematik. Ne vitin 1952 ai dhe vellau i tij me nënën u zhvendosjen në New York aty perfundoi shkollen fillore dhe ne filim te shkollës së meseme ai filoi te bente probeleme ne shkolle dhe u dergua në nje qendër permisuese aty piskologët vërjeten një çrregullim te personalitet dhe ata panë se ai vuante nga depresioni por me kalimin e kohes filloi të permisohej dhe Gjykata me vendim e liroi nga Qendra permisuese dhe Oswald vazhdoi shkollen e mesme ai ishte nje nxenes mesatar i cili arriti te diplomohej pas mbarit te shkollës se mesme ai u rexhistrua në akdemin e Policisë se Dallasit por nuk arrit të diplomohej per shkaqe se ai qysh ne moshen 16 vjeqare kishte lidhje me Partin Sociajaliste te Amerikës e cila njihej si parti raciste dhe ai u largua nga akademia e policisë[2].

Sherbimet Ushtarake[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

maj 1956 Oswald u rekruta në Forcat Marinës Amerikane ai u fillimisht kishte shërbyer si kontrollues radari por më pas ai hyri në provim për snajperist por dhe në Ushtri Oswald beri probleme të vazhdueshme si perfshirja në një incident në vitin 1957 kur aksidentalisht me armë te pa autorizuar qëlloi një rreshter por Gjykata ushtarake i fali por ai u dashura në një grua Bjelloruse ai morri dhe shum vërejtje përshkak të përdorimit të armeve të pa autorizara po ai u regjistura dhe punoi nje kohë si Pilot ushtarak po pas disa problemeve disiplinore në vitin 1959 ai u largua nga Forcat ushtarke Amerikane dhe me pas shkoi në Minsk,Bijellorusi besohet se aty u trajnua si Snjaperist në Ushtri ishte përshkruar si racist dhe kishte ofenduar njerëzit me ngjyrë.

Perfishirja në Krime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vrasja e Presidentit Kenedi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Oswald me 22 nëntor të vitit 1963 shkoi në Dallas për të berë një atentat të planifikuar mirë pët ya vrarë Presidentin Kennedy për derisa Kenndy po prshndeste njërzit nga makina e tij Oswald i fshehur me një snajper të kalibrit të rendë e qëllon Presidentin Kendy në Kokë dhe si pasoj e plagës së rënd Presedinti Kendy vdes në Kliniken Kirugjike në Dallas.

Arestimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi qe e kishte qelluar pervdekje Presidentin John F. Kennedy Oswald qelloi pervdekje oficerin e Policsë J. D. Tippit dhe kreu vrasjen e dytë pas kesaj vrasje Oswald u arrestua kur u morr në pytje nga Agjentët e FBI-së Oswald tregoi për kto dy vrasje.

Hetimi nga FBI-ija[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Motivi i Vrasjës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Motivi i vrasjes nuk është shum i qart mir po besohet se Oswald nuk kishte vepruar vetem se pse mendohet se Oswald bashkpunote me Organizata raciste të cilat kishi ber te mundur vrasjen pasi që Presidenti Kendy pranoi drejta universale ndaj zezakeve dhe hodhi posht racizmin.

Vrasja e tij[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://www.biography.com/people/lee-harvey-oswald-9430309
  2. ^ http://www.archives.gov/research/jfk/warren-commission-report/appendix-13.html