New Orleans

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Nju Orleans 1919

New Orleans
New Orleans
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej(2.011) 369,250
Faqja zyrtarewww.nola.gov
Vendodhja e Nju Orleansit në Luiziana

New Orleans është qyteti më i madh në Shtetin LuizianaSHBA-së. Ai është një qendër industriale dhe ka një nga portet më të mëdhenj në SHBA.

Qyteti është emëruar sipas Orleans, një qytet i vendosur në lumin Loire në Francë, dhe është i mirënjohur për arkitekturën e veçantë të tij të Creolës franceze, si dhe për trashëgiminë e tij ndër-kulturore dhe shumëgjuhësore. New Orleans është gjithashtu i njohur për kuzhinën e tij, muzikën (sidomos si vendlindja e xhazit), dhe festimet dhe festivalet e tij vjetorë. Qyteti është përmendur shpesh si "më i veçanti" në Amerikë.

New Orleans ndodhet në juglindje të Luizianës, pranë lumit Misisipi.

Qendra e Nju Orleans


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]