New Orleans

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Nju Orleans 1919

Nju Orleans
Qytet
Vendndodhja
Nju Orleans is located in SHBA
Nju Orleans
Nju Orleans

Koordinatat: 29°57′53″V 90°4′14″P / 29.96472°V 90.07056°P / 29.96472; -90.07056

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Louisiana
Kryetari i Bashkisë Mitch Landrieu
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 907 km2
Lartësia -2 m (m.n.d.)
Dendësia 759 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC-6
Verore UTC-5
Prefiksi 504
Koordinatat 29° 57′ 53″ Veri

90° 4′ 14″ Perëndim

Vendodhja e Nju Orleansit në Luiziana

New Orleans është qyteti më i madh në Shtetin LuizianaSHBA-së. Ai është një qendër industriale dhe ka një nga portet më të mëdhenj në SHBA.

Qyteti është emëruar sipas Orleans, një qytet i vendosur në lumin Loire në Francë, dhe është i mirënjohur për arkitekturën e veçantë të tij të Creolës franceze, si dhe për trashëgiminë e tij ndër-kulturore dhe shumëgjuhësore. New Orleans është gjithashtu i njohur për kuzhinën e tij, muzikën (sidomos si vendlindja e xhazit), dhe festimet dhe festivalet e tij vjetorë. Qyteti është përmendur shpesh si "më i veçanti" në Amerikë.

New Orleans ndodhet në juglindje të Luizianës, pranë lumit Misisipi.

Qendra e Nju Orleans


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]